Huawei MateBook 16s incelemesi

Güç ve Şıklık Buluşuyor: Huawei MateBook 16s

Giriş

Huawei yıllar boyunca bazı mükemmel donanımlarıyla tanındı. MateBook serisi dizüstü bilgisayarları, Apple’ın MacBook’ları ve Dell’in XPS serisi gibi büyük markalarla birlikte düşünülmeye değer ciddi rakipler oldukları bir noktaya kadar sürekli olarak yüksek kaliteli olmuştur. MateBook 16s seriye daha yeni eklenen bir ürün olmasına rağmen etkileyici.

Huawei MateBook 16s (2023), işi yapan ve sade tasarımıyla iyi görünen yetenekli bir dizüstü bilgisayardır. İyi bir dokunmatik ekrana, hoş bir klavyeye sahip ve genel yapı kalitesi etkileyici. MateBook 16s (2023), 2022’de piyasaya sürülen ilk 16s’in yinelemeli bir güncellemesidir. 2023 versiyonu 13. Nesil Intel Core yongalarına yükseltme alıyor, ancak yalnızca i7 ve i9. Depolama alanı da 1TB SSD ile sınırlıdır ve 512GB versiyonu yoktur. 16GB RAM standarttır ve genişletme için yer yoktur.

Artıları

 • Sağlam performans.
 • Yüksek kaliteli tasarım ve donanım.
 • Tüm gün pil ömrü.
 • Harika görüntü.

Eksiler

 • 16GB RAM ve 1TB depolama alanı ile sınırlıdır.
 • İzleme dörtgeninde hızla kalıcı çizgiler oluşuyor.
 • Hoparlör ızgaraları toz ve kiri hapseder.

Temel Özellikler

 • 3:2 dokunmatikekranHuawei MateBook 16s (2023), %90 ekran-gövde oranına ve %100 sRGB kapsama alanına sahip net bir IPS dokunmatik ekranla birlikte gelir.
 • Kaliteli tasarım vedonanımDizüstü bilgisayar,hoş ve geniş bir klavye, doğru bir izleme paneli, üstten ateşlemeli hoparlörler ve hepsi güçlü bir kasaya sarılmış çok pratik bir tasarıma sahiptir.
 • Güçlü pilömrüHuawei MateBook 16s (2023) tek bir şarjla tam bir gün dayanabilir ve şarjınız azalsa bile hızlı bir şekilde doldurabilirsiniz.

Tasarım ve Klavye

 • Basit ama sağlam tasarım
 • Çok iyi klavye

Günümüzde birçok dizüstü bilgisayar tasarımı birbirine benziyor, özellikle de üretkenlik odaklı makineler söz konusu olduğunda. Huawei MateBook 16s standarttan çok uzaklaşmıyor, ancak bu bölümdeki tüm doğru kutuları işaretlemeyi başarıyor.

Sağlam bir alüminyum gövdeye sahip olan dizüstü bilgisayar oldukça sağlam bir his veriyor ve yaklaşık 1,99 kg (4,39 lbs) ağırlığında. Tüm kenarlar yivli, bu da dizüstü bilgisayarın kullanımını oldukça rahat hale getiriyor. Kucakta ve masada kullandım ve avuç içlerim ve bileklerim diğer birçok dizüstü bilgisayarda olduğundan daha rahattı. Avuç içi dayanağı güzel ve geniş, bu da büyük bir trackpad olduğu anlamına geliyor. İzleme dörtgeniyle ilgili tek sorunum, kullanımımdan kaynaklanan kalıcı çizgiler yakalamayı başarmış olması, bu da muhtemelen zamanla bir sorun olacak. Ancak işlevselliği etkilemiyor.

Klavye de çok iyi. Tuşlar yeterli hareket mesafesine sahip ve ne yumuşak ne de yazması zor bir his veriyor. Beyaz LED arka ışığı yeterli ama bazen dengesiz bir his veriyor. Arka ışık olmamasından daha iyi, ancak Huawei buradaki uygulamayı kesinlikle geliştirebilir. Arka ışık da istediğimden daha hızlı zaman aşımına uğruyor ve bunu değiştirmek için bir ayar seçeneği bulamadım.

Hoparlörler üstten ateşleniyor ve klavyeyi sarıyor. Bu tasarımı beğendim ama ağ toz ve kiri hapsetmeye yatkın. Ancak dizüstü bilgisayarlardaki neredeyse tüm üstten ateşlemeli hoparlör sistemlerinde bu durum söz konusu. Güç düğmesi, çok hızlı olan entegre bir parmak izi okuyucu ile birlikte geliyor.

Dizüstü bilgisayar, plastik saplı, strafor ambalajlı ve dizüstü bilgisayarın üzerinde plastik bir kılıf bulunan karton bir kutu içinde geliyor. Genel olarak, ambalajla ilgili sürdürülebilirlik faktörü 50/50’dir. Bizim cihazımızın kutusunda şarj aleti yoktu, ancak perakende satış birimlerinde şarj aleti bulunacaktır.

Ekran ve Ses

 • 2,5K IPS ekran.
 • Eksik renk doğruluğu.
 • Harika hoparlörler.

MateBook 16s’in ekranı en önemli satış noktalarından biri. Ekran 16 inç boyutunda ve %90 ekran-gövde oranına sahip. Çerçeveler tek tip değil, ancak Huawei üst çerçevenin altına çok büyük olmadan bir kamera yerleştirdi. Alt çerçeve en kalın olanı, ancak göze batmayacak kadar ince.

Burada 2.5K parlak bir ekrana sahip oluyorsunuz ki ben renklerin daha net olması nedeniyle bunu tercih ediyorum. Bu arada, bu dizüstü bilgisayarın ekran kıyaslamalarımızdaki renk doğruluğu rakamları çok uzak değildi. Fabrika kalibrasyonu ile ekran, vaat edilen %100’ün aksine %97 sRGB kapsamı sağladı. AdobeRGB’nin %74’ünü ve DCI-P3 renk alanının %73’ünü kapsamayı başardı.

Elbette piyasadaki en doğru renklere sahip ekran değil ama net ve göze hoş geliyordu. Parlak ekran, bu dizüstü bilgisayarın 465,4 nit parlaklığa ulaşabildiği ve genel olarak çok kullanışlı olduğu açık havada da gayet iyiydi. Panel yalnızca 60Hz, bu da rakiplerin çoğunun artık daha yüksek yenileme hızına sahip ekranlar sunduğu düşünüldüğünde ideal değil.

Benim için parlak ekranla ilgili tek sorun, bunun dokunmatik bir panel olması, bu da günlerce parmak izi lekeleri anlamına geliyor. Dokunmatik ekran güzel ve duyarlı. MateBook 16s ile birlikte bir kalem verilmediği gibi, 360 derece dönebilen bir arka tasarıma da sahip değil. Bu nedenle, bu dizüstü bilgisayar not almak için pek uygun değil. Dokunmatik ekran oldukça harika, ancak pratiklik açısından, normal navigasyon kullanımıyla sınırlı kalacaksınız.

Dizüstü bilgisayarın sesi, dizüstü bilgisayarlarda yaşadığım en iyi deneyimlerden biri. Üstten ateşlemeli hoparlörler net ve güzel ve dengeli bir ses üretiyor. Dizüstü bilgisayar hoparlörlerinin tiz ses verme eğilimi vardır, ancak bunlar neyse ki o yöne gitmiyor. Ses istediğim kadar derin değil ama bir dizüstü bilgisayar için gayet iyi.

Performans

 • Büyük verimlilik performansı.
 • Aşırı hevesli hayranlar.

Test ettiğim MateBook 16s modeli Intel Core i9-13900H, 16GB RAM ve 1TB SSD depolama alanı sunuyor. Bu cihaz her şeyden önce bir üretkenlik dizüstü bilgisayarı ve bu departmanda yeterli güce sahip. Elbette piyasadaki en güçlü Raptor Lake dizüstü bilgisayar değil, ancak ev, ofis ve öğrenci kullanımı için sağlam bir günlük sürücü olacak kadar iyi bir performansa sahip. Bu, daha ağır görevlerin üstesinden gelemeyeceği anlamına gelmiyor. Sentetik kıyaslamalarımızda oldukça başarılı oldu.

Gerçek dünya performansı açısından MateBook 16s, iş yükümü kolaylıkla, ancak belirli bir dereceye kadar kaldırabildi. Kullanımım, aynı anda farklı web sitelerinin yüklendiği bir grup Chrome sekmesiyle nispeten daha hafif bir iş yükünü içeriyor. Daha ağır kullanım seanslarım sırasında MateBook 16s’in açık sekme sayısına yetişmekte zorlandığını gördüm. Google Chrome oldukça fazla bellek kullanabiliyor ve Matebook sık sık Görev Yöneticisi’nde %99 bellek kullanımına ulaşıyordu.

Rakip dizüstü bilgisayarlarla kıyaslandığında, kıyaslama testlerinde onları rahatlıkla geride bıraktı. Ancak Core i9’un yerleşik olması beklenen bir durum ve bu çip üretkenlik odaklı bir dizüstü bilgisayar için fazlasıyla yeterli. Daha ucuz bir Intel Core i5 veya i7 seçeneğinin olmaması utanç verici.

Ayrıca bellek kullanımı çok yükseldiğinde dizüstü bilgisayarın fanlarının hızlandığını gördüm, ancak CPU kullanımı oldukça düşük kaldığı için genel sistem performansında bir düşüş olmadı. Ben de oldukça sıcak bir iklimde yaşıyorum, muhtemelen fanların çalışmasının nedeni de bu, bu yüzden bunu dizüstü bilgisayarın ısısıyla ilgili bir sorun olarak etiketlemek haksızlık olur.

SSD benchmark skorlarımızda 4912.62 okuma ve 3962.82 yazma değerlerine ulaşan MateBook 16s’in depolama alanı hakkında yazılacak bir şey yok. Bununla birlikte, performansın yeterli olacağı ve dosya aktarımlarının hızlı olacağı kadar güçlüdür – sadece en iyileriyle aynı seviyede değildir.

Yazılım

 • Çoğu tipik bloatware’den arındırılmış.
 • Huawei ürün sahipleri için faydalı uygulamalar.

MateBook 16s, Windows 11 Home ile birlikte geliyor. Önceden yüklenmiş yazılım açısından, orada çok can sıkıcı bir şey yoktu. Bu, anti-virüs denemeleri veya başka bir bloatware olmadığı anlamına geliyor. Huawei, kendi PC araçlarından birkaçını paket halinde sunuyor: Huawei Denetim Masası, Huawei PC Yöneticisi ve Huawei Mobile Cloud.

Huawei PC Manager, bilgisayarınıza bağlı telefon ve tablet gibi harici cihazlar da dahil olmak üzere cihazların yanı sıra ses cihazlarını ve kamerayı yönetir. Ben bunu pek kullanışlı bulmasam da Kamera geçişi çok şık ve sizi bir toplantıda yanlışlıkla kamerayı açmaktan kurtarabilir. Kamera geçişine ve ses cihazlarına Windows Eylem Merkezi’ne oldukça benzeyen Huawei Denetim Masası’ndan erişebilirsiniz.

Huawei Kontrol Paneli kullanışlı, ancak neden ekstra geçişlerin hiçbirinin Eylem Merkezi’ne entegre edilemediğini anlamıyorum. Huawei Mobile Cloud, OneDrive/iCloud benzeri bir bulut hizmeti. Başka Huawei cihazlarınız varsa potansiyel olarak kullanışlı ama aksi takdirde oldukça kullanışsız.

Genel olarak, Huawei’nin paket yazılımı pek kullanışlı değil, ancak rahatsız edici olacak kadar da müdahaleci değil. Gerekirse kaldırabilirsiniz ama ben kaldırmak için bir neden bulamadım.

Pil Ömrü

Huawei MateBook 16s’in pili oldukça sağlam. Tipik kullanımım olan yaklaşık 30-40 Chrome sekmesi çalışırken, yazmak için bir Google Docs sekmesi kullanırken bunlar arasında geçiş yaparken ve ekran parlaklığı %40’a ayarlıyken MateBook 16s yaklaşık altı saat dayandı. Tarayıcı kullanımımda biraz tutumlu davranarak bu süreyi yaklaşık sekiz saate kadar uzatabildim. Bu nedenle, tek bir şarjla tam bir günlük kullanım elde etmek gerçekçi değil.

Huawei kutuya 90W veya 135W USB-C güç adaptörü koyuyor ancak inceleme birimimizde şarj cihazı yoktu. MateBook 16s’i şarj etmek için yedek bir Nubia 65W şarj cihazı kullandım ve %1’den %50’ye şarj olması 40 dakikadan biraz fazla, %1’den tam şarj olması ise bir saat 55 dakika sürdü. 30 dakikalık bir şarj, pil yüzdesini %36’ya çıkardı. Bu rakamlar birlikte verilen şarj cihazlarıyla farklı olabilir, ancak daha kötü değil, daha iyi veya aynı olmasını bekliyorum.

Kullandığım 65W şarj cihazıyla bile şarj işlemi rahat sayılabilecek kadar hızlıydı. Genel olarak pil ömrü konusunda MateBook 16s iyi iş çıkardı.

Son Düşünceler

Huawei Matebook 16s kötü bir ürün değil ve çok sağlam hissettiren bir kasada iyi bir donanım sunuyor. Bununla birlikte, yapılandırma seçenekleri ve yükseltilebilirlik açısından eksiktir ve onu çok güçlü bir öneri haline getirecek herhangi bir kaliteye sahip değildir. Harika seçeneklerle dolu bir pazar segmentinde olduğu için bu harika değil.

İyi bir alternatifin sağlam bir örneği, aynı fiyata sahip olan ancak daha üstün bir donanıma sahip olan yeni MacBook Air 15’tir. Samsung’un da bu fiyat etiketi civarında çeşitli boyutlarda, tatlarda ve AMOLED ekranlarda Galaxy Book3’ü var. Ayrıca boyut olarak daha küçük olan ancak ekstra ekranıyla bunu telafi eden Asus Zenbook Pro 14 Duo da var. Bu fiyat aralığında doğru kutucukları işaretleyen birkaç oyun dizüstü bilgisayar seçeneği de var.

Apple Silicon, AMOLED ekranlar veya çift ekranın yeniliği ve pratikliği gibi en iyi dizüstü bilgisayarların çoğu daha heyecan verici. MateBook 16s kıyaslandığında neredeyse sıkıcı görünüyor, ancak bu herkes için kötü bir şey değil. İyi bir performans sergiliyor ve uyum sağlıyor. Bu da gösterişsiz bir sistem isteyen pek çok alıcı için bir USP.

Huawei MateBook 16s size iyi hizmet edecektir. Mükemmel derecede iyi bir dizüstü bilgisayar – sadece ezici bir şekilde harika değil. 16s’i satın alıp almamanız gerektiğinden emin değilseniz, daha fazla seçenek için en iyi dizüstü bilgisayar rehberimize göz atabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Huawei MateBook 16s oyun oynamak için iyi mi?
Huawei Matebook 16s özel bir GPU’ya sahip değildir ve bu nedenle gerçekten oyun oynamak için tasarlanmamıştır. Intel Iris Xe iyi bir entegre GPU olsa da, bazı eski oyunları daha düşük ayarlarda oynayabilirsiniz.
Huawei MateBook 16s dokunmatik ekranlı bir dizüstü bilgisayar mı?
Evet, Huawei Matebook 16s, 10 noktalı çoklu dokunma desteği ve sözlük ekranına sahip dokunmatik ekranlı bir dizüstü bilgisayardır.
Huawei Matebook 16s Windows 11’i destekliyor mu?
Evet, Huawei Matebook 16s önceden yüklenmiş Windows 11 Home ile birlikte gelir.

User Rating: 5 ( 1 votes)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu