Lenovo Yoga Pro 9i 16 İncelemesi

Etkileyici Tasarım, Yüksek Performans: Lenovo Yoga Pro 9i 16

Giriş

Yeni Lenovo Yoga Pro 9i 16’nın tek bir görevi var: 16 inç Apple MacBook Pro’dan daha iyi olmak. Her ikisi de yaratıcıları ve ciddi performansa ihtiyaç duyan herkesi hedefleyen 16 inçlik üst düzey makineler ve her ikisi de yüksek piksel yoğunluklu Mini LED ekranlarla geliyor.

Her iki makine de çeşitli işlemci, grafik, depolama ve bellek seçenekleriyle belirtilebilir. Yeni Yoga Pro 9i 16’da RTX4050, 4060 veya 4070 olmak üzere üç GPU seçeneği (ya da ayrı GPU yoksa dört), Intel Core i7-13705 veya Core i9-13905H olmak üzere iki CPU ve biri dokunmatik Mini LED arka ışık dizisine ve diğeri standart LED olmak üzere üç adet 3.2K IPS ekran bulunuyor.

Her iki dizüstü bilgisayar da benzer boyut ve ağırlıkta ve her ikisi de performansı kadar iyi görünen bir dizüstü bilgisayar isteyen müşterilere yönelik olarak tasarlandı. Bu oldukça büyük bir fırsat olmalı.

Üst düzey güç ve çarpıcı bir ekranın birleşimi, Lenovo Yoga Pro 9i 16’yı son derece çok yönlü ve son derece arzu edilen bir dizüstü bilgisayar haline getiriyor.

Artıları

 • Parlak Mini LED dokunmatik özellikli 165Hz IPS ekran.
 • Güçlü ses sistemi.
 • Daha fazla depolama alanı eklemek kolay.
 • Güçlü yaratıcılık ve oyun performansı.

Eksiler

 • Zayıf pil ömrü.
 • Yalnızca bir USB-C bağlantı noktası.

Temel Özellikler

 • Parlak dokunmatik ekran3.2K Mini LED ekran süper parlak, çokkeskin ve mükemmel HDR desteğine sahip.
 • Yoğun yaratıcılık ve oyun taleplerinikarşılayabilirRTX 40 serisi GPU, bunu harika bir oyun dizüstü bilgisayarı ve güçlü bir yaratıcı araç haline getirir.
 • Sınıfının lideri ses kalitesiAltı hoparlörlüses sistemi.

Tasarım ve Klavye

 • 16 inçlik bir dizüstü bilgisayar için kompakt ve hafif.
 • Mükemmel klavye.
 • Yalnızca bir Thunderbolt 4 bağlantı noktası.

Yekpare bir çerçeve etrafında inşa edilmiş tamamen alüminyum bir ürün olan Yoga Pro 9i 16, şık ve sağlam bir dizüstü bilgisayardır. MIL-STD 810H sertifikası ile de sağlamdır, bu nedenle şoklara, titreşime ve neme veya parçacık girişine karşı dayanıklıdır. Kapak, ekranın 180 dereceye kadar geriye doğru eğilmesini sağlayan sağlam tek parça bir menteşe ile tutturulmuştur.

Pürüzsüz ve yuvarlatılmış kenarlar, rakamların gösterdiğinden daha zarif hissettiriyor. 362,4 x 244,8 x 18,2 mm, 16 inçlik bir dizüstü bilgisayar için kötü değil, 2,23 kg’lık ağırlık da öyle (standart IPS modeli 2,06 kg ile biraz daha hafif). Bu da onu MacBook Pro 6’dan biraz daha ağır ama daha ince yapıyor.

Estetik olarak Yoga Pro i9 16 şüphesiz bir kazanan, şık, zarif ve tamamen çok şık. Tidal Teal ve Storm Grey olmak üzere iki renk seçeneği mevcut. Her ikisi de iş gibi görünüyor ve her ikisi de parmak izlerine karşı etkili olan mat bir yüzeye sahip.

Sol tarafta tek Thunderbolt 4, USB-A 3.2 Gen 2, HDMI 1.4 ve 3.5 mm ses bağlantı noktaları ve sağ tarafta bir SD yuvası ve ikinci bir USB-A ile I/O bağlantı noktalarının seçimi olağanüstü olmaktan ziyade iyi. Sağ tarafta ayrıca bir web kamerası kapatma anahtarı ve güç düğmesi bulunuyor.

Yoga Pro 9i 16’nın yaratıcı iddiaları göz önüne alındığında, ikinci bir Thunderbolt 4 bağlantı noktası yanlış olmazdı ve HDMI bağlantı noktası gerçekten 30Hz’de 4K’dan daha iyisini yapabilmelidir. Güç düğmesinin konumu idealden daha az, ancak Yoga Pro 9i’yi kapağı açtığınızda açılacak şekilde ayarlayabilirsiniz, bu nedenle aksi takdirde olumsuz olmazdı.

Klavyeler genellikle Lenovo’nun güçlü bir noktasıdır ve Yoga Pro 9i ile de bunu kanıtlıyor. Güvertenin kendisi sağlam, tuşlar 1,5 mm’lik çok yumuşak bir hareket mesafesine ve mükemmel sönümlü bir uç durdurucuya sahip. Hafif içbükey tuş kapakları üzerinde yazmak çok güzel. Tuş kapağı grafikleri bir netlik modeli ve iki aşamalı beyaz arka ışık kullanışlı bir otomatik moda sahip.

Sayısal tuş takımı 2/3 genişliğinde tuşlar kullanıyor, ancak bu pek de alışılmadık bir durum değil ve klavyeyi destekleyen yukarı doğru ateşleyen hoparlörleri yerleştirmek için alan akıllıca kullanılmış. Klavye düzenleri söz konusu olduğunda, MacBook Pro’dan çok daha az yer kaplıyor.

150 x 95 mm cam dokunmatik yüzey, mükemmel pürüzsüzlüğü ve dokunsal bir çaba yerine mükemmel kalibre edilmiş mekanik bir tıklama eylemine sahip olmasıyla yan tarafı hayal kırıklığına uğratmıyor.

Yoga Pro 9i, klavyede %50 tüketici sonrası geri dönüştürülmüş plastik ve alt kapakta %50 geri dönüştürülmüş alüminyum kullanıyor. Ayrıca EPEAT Gold sertifikasına sahiptir, bu da elektronikte sürdürülebilirlik için en zorlu kriterleri karşıladığı anlamına gelir. Ambalaj ağırlıklı olarak kartondan yapılmıştır, ancak ana kutuyu güvenli bir şekilde yerinde tutan birkaç kalın strafor kelepçe vardır, bu da geri dönüşüm kimlik bilgilerini azaltır.

Görüntü ve Ses

 • Yüksek kaliteli 3.2K Mini LED IPS dokunmatik ekran.
 • Etkileyici HDR özelliği.
 • Mükemmel ses performansı.

16 inç 3.200 x 2.000 IPS’nin birkaç numarası var. İlk olarak, oyunlarda büyük avantaj sağlamak için 165Hz’de yenileniyor. İkinci olarak, OLED benzeri karanlık seviyelerini taklit eden FALD veya Tam Alan Yerel Karartmaya izin veren 1.536 bölgeye bölünmüş bir Mini LED’e sahiptir, ancak bu yalnızca HDR modunda çalışır.

İster SDR ister HDR modunda olsun, ekran parlak; ölçümlerime göre ilkinde 594nit, ikincisinde ise 1048nit ile zirve yapıyor ve ilgili kontrast oranları 3059:1 ve sonsuz. 99,6’lık sRGB, %97,2’lik DCI-P3 ve %95,2’lik Adobe RGB gamut kapsamlarıyla bol miktarda renk mevcut.

Lenovo Vantage kontrol panelinde seçebileceğiniz DCI-P3 ve Adobe RGB renk profillerine karşı sadece biraz daha fazla sapma ile sRGB profiline karşı ölçülen ortalama 1.1 Delta E varyansı ile renk doğruluğu da iyidir.

Bu rakamlar, yine Mini LED panel kullanan ancak 2.554 aydınlatma bölgesi ve 254dpi’den 236dpi’ye daha yüksek piksel yoğunluğuna sahip 16 inç MacBook Pro ile aynı seviyededir. Çıplak gözle bakıldığında Yoga Pro 9i 16’nın ekranı Apple alternatifi kadar renkli ve canlı.

Windows 11’in HDR’yi MacOS kadar iyi işlememesine rağmen, Yoga Pro 9i 16’yı herhangi bir parlaklık veya renk sorunu yaşamadan her zaman HDR modunda bırakabilirsiniz. Bu, Lenovo makinenin şapkasındaki büyük bir tüy.

Yoga 9i öncelikle bir oyun dizüstü bilgisayarı değil, ancak hareket doğruluğu hala mükemmel ve Blurbusters testinde neredeyse hiç gölgelenme görülmedi. Yoga Pro 9i 16’da HDR’de Returnal oynamak çok etkileyici bir deneyim.

Ses sistemi 10W olarak derecelendirilmiştir, 6 hoparlöre (4 x 2W woofer ve 2 x 1W tweeter) sahiptir ve çok etkileyicidir. Maksimum 76dB(A) çıkış ile karşılaştığım en yüksek sesli sistem olmayabilir, ancak bol miktarda bas var ve ses, üst uçta net ayrıntılarla güzel bir şekilde dengelenmiş ve ferah. Yoga Pro 9i 16’da ne dinlemeyi seçerseniz seçin, bu deneyimden keyif alacaksınız.

1440p web kamerası, mükemmel aydınlatma koşullarından daha azında bile parlak ve net video akışları üreten çok başarılı bir olaydır. Lenovo Smart Appearance uygulaması aracılığıyla bir dizi görüntü iyileştirme özelliği mevcuttur ve gövdenin sağ tarafında manuel bir kamera kapatma anahtarı bulunmaktadır.

Kamera, Windows Hello IR yüz tanıma özelliğini ve Lenovo’nun Akıllı Algılama adını verdiği, kamera bir şeyler içmeye gittiğinizi fark ederse medya oynatmayı duraklatabilen veya ekranı karartabilen ve bilgisayarı kilitleyebilen bir özelliği destekliyor.

Performans

 • Güçlü üretkenlik ve oyun performansı
 • Zorlanma altında termal veya gürültü sorunu yok
 • Hızlı SSD

Core i9-13905H işlemci ve RTX 4070 GPU’nun yanı sıra inceleme makinem 64GB 6400MHz çift kanal RAM ile yüklü olarak geldi ki bu da Birleşik Krallık’ta perakende satış seçeneği gibi görünmüyor.

Yoga Pro 9i, CPU performansında oyun odaklı rakipleri ya da MacBook Pro ile boy ölçüşemiyor ancak Samsung Galaxy Book 3 Ultra ve Asus Zenbook Pro 14 OLED gibi Windows tarafındaki benzer çok yönlü cihazlara karşı başa baş gidiyor.

RTX 4070 GPU maksimum 100W TGP’ye sahiptir, bu nedenle oyun performansı aynı GPU’yu 140W’da çalıştıran Alienware M16 ile aynı seviyede değildir, ancak çok da uzak değildir. Düşük ayarlı RTX 4070 ve 14 çekirdekli Raptor Lake CPU kombinasyonu bile, 7.501 PCMark 10 skorundan ve aşağıdaki oyun içi FPS skorlarından da görebileceğiniz gibi hala oldukça güçlü.

Öncelikli olarak bir oyun makinesi olmayabilir, ancak yine de AAA oyunları gerçek bir safkan gibi çalıştırıyor. Işın izleme ve yükseltme olmadan en yüksek detay ayarlarında 1.920 x 1.080’de çalışan Cyberpunk 2077 97 fps ve Returnal 84 fps’de çalıştı.

DLSS’nin dengeli olarak ayarlandığı Extreme ayarında ışın izleme ile çalışan Metro Exodus, 67 fps’de çalıştı ki bu herhangi bir standarda göre iyi bir sonuç.

Yoga Pro 9i 16’nın performansının en etkileyici özelliği, çıkardığı gürültünün olmamasıdır. Fanlar tam hızda çalışırken bile yalnızca orta düzeyde bir vınlama sesi çıkarıyor ve uzun süreli stres testlerinden sonra bile kasa hiçbir zaman 34°C’nin üzerine çıkmadı.

İnceleme makinemdeki 1TB SSD, sırasıyla 7,045MB/s ve 4,262MB/s ortalama okuma ve yazma hızları ile bir dizüstü bilgisayarda gördüğüm en iyi performanslardan birini sergiledi.

Yazılım

 • Lenovo Vantage kontrol paneli çok sayıda seçenek sunar
 • Smart Appearance uygulaması mükemmel web kamerasına özellikler ekliyor
 • Vantage uygulaması tamamen kararlı değil

Sistem yönetiminin çoğu, ekran için tercih edilen renk profili, performans seviyeleri ve ses ayarları gibi ayarları değiştirmenize olanak tanıyan Lenovo Vantage uygulaması aracılığıyla gerçekleştirilir. Vantage CP ayrıca kendi masaüstü ve görev çubuğu widget’ları ile birlikte geliyor.

Kontrol panelinde birkaç aksaklık var: Ekran ve Kamera sayfasını her açtığınızda ekran HDR’den SDR moduna geçiyor ve bazı durumlarda Gelişmiş Ayar sayfasını açmak sistemin yeniden başlatılmasına neden oluyor.

Çok çeşitli web kamerası ayarları, arka planları bulanıklaştırmanıza veya değiştirmenize, görünümünüzü değiştirmenize ve kameranın sizi çerçevenin ortasında tutmak için başınızı izlemesine olanak tanıyan Akıllı Görünüm uygulaması tarafından gerçekleştirilir. Yüz Şekli özelliği, birkaç kilo vermiş gibi görünmenizi sağlayarak şaşırtıcı derecede iyi bir iş çıkarıyor.

Zorunlu McAfee anti-virüs paketi bir yana, önceden yüklenmiş diğer tek şişkinlik, muhtemelen insanların en az itiraz ettiği önceden yüklenmiş uygulama olan Spotify uygulamasıydı.

Pil Ömrü

 • Optimalin altında pil ömrü
 • DC-in ve Type-C şarjı destekler

Yoga Pro 9i, 100W TGP grafik kartı çalıştırdığı düşünüldüğünde çok da fazla olmayan 75Wh’lik bir bataryaya sahip. İlginç olan bir başka şey de dizüstü bilgisayarın kare şeklinde bir DC-in şarj portuna sahip olmasına rağmen test makinemin 65W Type-C şarj cihazı ile gelmesi. Bu, Lenovo’nun halkla ilişkiler şirketindeki bir paketleme hatasıydı ve zamanında bana 170W DC şarj cihazı gönderdiler.

Pil ömrü çok iyi değildi, PCMark10 Office dayanıklılık kıyaslamasında sadece altı saat on bir dakika dayandı. Bu da ekranın 60Hz’e kilitlendiği SDR modunda gerçekleşti. HDR 165Hz modunda ise sadece 5:30 işaretine ulaşabildi. Bu tür bir çalışma süresi bir oyun dizüstü bilgisayarı için kabul edilebilir, ancak yaratıcı ve üretken kullanıcıları hedefleyen bir makine için pek ideal değil. Bir MacBook Pro 16, bir şarjla iki kat daha fazla süre çalışabilir.

Son Düşünceler

Lenovo Yoga Pro 9i, MacBook Pro’dan daha mı iyi? Zor bir soru. Lenovo’nun dokunmatik arayüze sahip daha hızlı bir ekranı, oyun oynamaya daha uygun olmasını sağlayan bir Nvidia GPU’su ve bana göre daha üstün bir klavyesi var. Apple dizüstü bilgisayar ise çok daha uzun pil ömrü, daha iyi HDR performansı (ancak bu bir MacOS vs Windows sorunu) ve daha iyi bağlantı özelliklerine sahip.

Benzer şekilde, MacBook Pro önemli ölçüde daha pahalı. İnceleme sistemimde Mini LED ekran, Core i9 CPU ve RTX 4070 grafikler var ama İngiltere’de satışta tam olarak bu modeli bulamıyorum. Ancak RTX 4060 modelinin aynısı 2.299 sterline satılıyor ve RTX 4070 ile RTX 4060 arasındaki performans düşüşü o kadar da dramatik olmadığından, paranın karşılığını veren sonuçlarımı buna dayandırdım.

Yine de Lenovo Yoga Pro 9i 16’nın şimdiye kadarki en iyi MacBook Pro rakiplerinden biri olduğu söylenebilir; pil ömründe benzer şekilde başarısız olsa da grafik ve ses performansı açısından HP Omen Transcend 16 ve Samsung Galaxy Book 3 Ultra’yı geride bırakıyor. OLED ekranlı daha kompakt bir seçenek için Asus Zenbook Pro 14 OLED de yetenekli bir seçim olmaya devam ediyor.

Sıkça Sorulan Sorular

Lenovo Yoga Pro 9i’nin kalemi var mı?
Eğer bir kalem istiyorsanız, ayrıca bir kalem satın almanız gerekir.
Yoga Pro 9i, MacBook Pro’dan daha mı iyi?
Windows kullanıcıları evet, MacOS kullanıcıları hayır diyecektir. Her şey tercih ettiğiniz işletim sistemine bağlı.

User Rating: 5 ( 1 votes)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu