Alienware M18 İncelemesi

Giriş

Yeni M18 ile Alienware, Acer, Asus ve Razer ile aynı yolda ilerleyerek üst düzey, 17,3 inç, 16:9 ekranlı makinelerini 18 inç, 16:10 ekran etrafında inşa edilmiş modellerle değiştiriyor.

Ekstra ekran alanı oyun, eğlence ve üretkenlik için oldukça değerli ve oyun dizüstü bilgisayarının evriminde önemli bir gelişmeyi temsil ediyor.

Intel, AMD ve Nvidia’nın en yeni nesil CPU ve GPU’ları, Alienware M18 gibi bu yeni 18 inçlik süper dizüstü bilgisayarların gerçek masaüstü bilgisayarların yerini alabileceği ve 24 ay önce bile düşünülemeyecek performans seviyelerine ulaşabileceği anlamına geliyor.

Alienware M18’in diğer üreticilerin rakip makineleriyle boy ölçüşemeyecek bir özelliği de aralarından seçim yapabileceğiniz devasa seçenekler listesi. Size neler sunulduğuna dair bir fikir vermek için üç Intel Raptor Lake CPU, dört Nvidia GPU, dört RAM seviyesi, sekiz depolama miktarı ve iki klavye arasından seçim yapabilirsiniz.

ABD’de, Alienware M18’inizi AMD’nin yeni Dragon Range CPU’ları ve Radeon GPU’ları arasından da seçebilirsiniz, ancak can sıkıcı bir şekilde, Avrupa’da bulunup bulunmadığına dair bir bilgi yok.

Yüksek performansı ve heybetli tasarımı Alienware M18’i gerçek bir oyun masaüstü ikamesi haline getiriyor, ancak büyük, ağır ve hantal.

Artıları

 • Yüksek performans.
 • İyi I/O portu seçimi.
 • İsteğe bağlı mekanik klavye.
 • 4 adede kadar SSD için destek.
 • Sağlam ve göz alıcı.

Eksiler

 • 240Hz seçeneği yok.
 • Küçük dokunmatik yüzey.

Temel Özellikler

 • Güçlü oyunperformansı175W Nvidia RTX 4090 GPUsayesindeM18, en zorlu oyunları bile çok yüksek kare hızlarında çalıştırabilir.
 • Çok büyük ve çokağır4 kg’ın üzerindeki ağırlığıyla hantalM18, mobil olmaktan çok taşınabilir bir cihazdır.Onu taşımak için büyük bir sırt çantasına ihtiyacınız olacak.
 • Çok çeşitliözellik seçenekleriAlienware,çok çeşitli silikon, depolama, ekran ve bellek seçenekleri arasından seçim yapmanıza olanak tanıyarak M18’i aynı anda hem en ucuz hem de en pahalı 18 inç oyun dizüstü bilgisayarlarından biri haline getiriyor.

Tasarım ve Klavye

 • Benzersiz tasarım kalabalığın içinde öne çıkar.
 • Rakiplerinden daha ağır ve daha büyük.
 • İyi RGB arkadan aydınlatmalı klavye.

Görsel olarak Alienware M18, büyük bir Alienware M16 gibi görünüyor ki bu benim kitabımda kötü bir şey değil. Ancak 410 x 320 x 26,7 mm boyutları ve 4,04 kg ağırlığıyla Asus ROG ve Razer gibi 18 inçlik rakiplerinden çok daha ağır. M18’in çok iyi yapılmış bir dizüstü bilgisayar olduğunu inkar etmek mümkün değil, zira ağırlıklı olarak alüminyumdan yapıldığı düşünüldüğünde öyle olması gerekiyor, ancak bu sağlamlığın bir ağırlık maliyeti var.

Menteşe tertibatının ötesine uzanan büyük arka uç, güverte ve kapaktaki LED uzaylı kafası logosu (ilki aynı zamanda güç düğmesi) ve arka bağlantı noktalarının etrafındaki Stadyum LED halka ışığı dahil olmak üzere tüm geleneksel Alienware stil ipuçları mevcut ve doğru. Büyüklüğü yeterli değilse, kapağın üzerinde büyük bir “18” kabartması yer alıyor. Tasarımlar arasında görsel olarak en dramatik olanı bu.

M18, M16’dan daha fazla bağlantı noktasına sahip ve yerleşim düzeni daha iyi. Sol tarafta iki USB-A 3.2 Gen 1 bağlantı noktası, bir 2.5G Ethernet bağlantı noktası ve 3.5 mm ses jakı bulunurken, sağ tarafta artık bir USB-C 3.2 Gen 1 veri bağlantı noktası var. Arka kısımda iki Thunderbolt 4 bağlantı noktası, HDMI 2.1 ve Mini DisplayPort 1.4 video çıkışları, bir SD kart yuvası, üçüncü bir USB-A bağlantı noktası ve DC güç girişi yer alıyor.

Wi-Fi ve Bluetooth, en yeni 6Ghz Wi-Fi 6E frekanslarını ve Bluetooth 5.3’ü destekleyen bir Killer AX1690i kartı tarafından yönetiliyor.

Type-C bağlantı noktalarının hiçbiri PD şarjını desteklemiyor, ancak 330W güç tuğlası çoğundan daha hafif ve daha kompakt (600g, 185 x 85 x 25mm), bu yüzden bu dünyanın sonu değil.

Tabanı söktüğünüzde iki SODIMM yuvasına, kablosuz karta, bataryaya ve en az dört SSD yuvasına erişebilirsiniz, böylece 9 TB’a kadar depolama alanı ekleyebilirsiniz. İnceleme makinemdeki 1TB SSD iyi performans göstererek sırasıyla 5.515MB/s ve 4.002MB/s sıralı okuma ve yazma hızlarına ulaştı.

Chiclet klavye geniş, sağlam bir desteye ve iyi kalibre edilmiş tuş hareketine sahip. Bir oyun klavyesi için biraz sade: ROG Strix Scar 18’de bulunan vurgulanmış WASD ve imleç tuşları veya Alienware Command Centre’ı başlatmak için özel bir tuş gibi geliştirmelerden hiçbirine sahip değil, ancak F1’e basarak Yüksek Performans moduna geçebilirsiniz.

Artı sütununda, tam boyutlu ok tuşları, sağ üst köşede özel ses kontrolleri, tam bir sayısal tuş takımı – Razer Blade 18’de bulunmayan bir şey – ve tuş başına RGB aydınlatma elde edersiniz. Klavye aydınlatmasını ayarlamak, birkaç tuşun rengini değiştirmek için çemberlerden atlamanızı gerektiren bazı dizüstü bilgisayarların aksine, basittir.

130 x 80 mm boyutlarındaki cam dokunmatik yüzey, etrafındaki alanın ve M18’in genel boyutunun bir yan etkisi olarak nispeten küçük görünüyor. Alienware daha kapsamlı bir şey tercih edebilirdi, ancak mükemmel çalışıyor ve iyi ağırlıklandırılmış ve pozitif bir tıklama eylemine sahip.

Alienware, M18’in çevreye duyarlılığı konusunda herhangi bir iddiada bulunmuyor, ancak üst düzey oyun dizüstü bilgisayarları çevreye en duyarlı araçlar olma eğiliminde değil, bu yüzden bu büyük bir sürpriz değil. Ambalajı daha iyi, karton olmayan tek yönü M18’in kaymasını önlemek için plastik bir tepsi olması. Evsel atıklardaki diğer plastikler gibi geri dönüştürülebilir.

Ekran ve Ses

 • İsteğe bağlı süper hızlı 480Hz ekran.
 • Mini LED seçeneği yok, HDR yok demektir.
 • Birinci sınıf hoparlör sistemi.

Alienware M18’e 480Hz FullHD veya 165Hz QHD+ IPS ekranla sahip olabilirsiniz, ancak Acer, Razer ve Asus’un 18 inçlik rakiplerinin aksine 240Hz seçeneği yoktur. Asus ROG Scar Strix 16’da olduğu gibi çok yüksek parlaklık seviyeleri ve yüksek kaliteli HDR desteği sunan Mini LED ekranı da tercih edemezsiniz.

İnceleme makineme takılan 2560 x 1600 IPS, 315 nit maksimum parlaklığa ve 1160:1 kontrast oranına sahipti. Her iki rakam da özellikle olağanüstü değil. Tam parlaklığın 400 nit’e yakın olmasını isterdim.

Ekran, %98,9 sRGB, %94,5 DCI-P3 ve %85,2 Adobe RGB gamut kapsamı ile şüphesiz renkli, ancak ortalama Delta E varyasyonu 3,2 olarak geldi, bu da herhangi bir renk doğruluğu gereksinimi için biraz fazla yüksek, ancak adil olmak gerekirse bu dizüstü bilgisayar yaratıcı tiplerden ziyade hardcore oyuncuları hedefliyor.

M18, 3 ms GtG tepki süresi sayesinde hareket işleme konusunda daha iyi performans gösteriyor ve testlerde veya gerçek oyunlarda çok az gölgelenme veya bulaşma görülüyor.

Ekran ayrıca Nvidia’nın G-Sync uyarlanabilir senkronizasyon teknolojisini destekliyor ve manuel MUX anahtarı olmadığında Nvidia’nın Advanced Optimus otomatik GPU anahtarlamasını kullanıyor.

2 x 2W hoparlör sistemi son derece etkileyici. Maksimum ses seviyesi odayı dolduran 79dB(A)’dır ve bol miktarda sağlam bas, ayrıntılı ve iyi dengelenmiş ses ortamını destekler.

Performans

 • Yüksek oyun performansı.
 • ROG Strix Scar 17 X3D’ye yakın diğer performans seviyeleri.
 • Asla aşırı ısınmaz veya ses çıkarmaz.

Bu dizüstü bilgisayarın özelliklerine en üstünkörü bakış bile size performans hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatacaktır. 32GB RAM’e sahip 24 çekirdekli Intel Core i9 CPU ve 16GB video RAM’e sahip 175W Nvidia RTX 4090 GPU etrafında inşa edilen hiçbir dizüstü bilgisayar hızlı olmaktan başka bir şey olmayacaktır.

Ham rakamlar hikayeyi kelimelerden daha iyi anlatıyor: Cinebench R23 çoklu çekirdek testi 28.034, GeekBench 6 çoklu çekirdek testi ise 14.953 değerinde çalışmıştır. Herhangi bir ölçüye göre şaşırtıcı derecede güçlü bir dizüstü bilgisayar olan Asus ROG Strix Scar 17’nin en son X3D sürümü, sırasıyla 32.649 ve 15.420 puan alarak biraz daha iyisini yapabilir. Aradaki fark gerçek anlamda önemsiz ve her iki dizüstü bilgisayar da Trusted Reviews’da karşılaştığımız en yüksek puanlar arasında yer alıyor.

Oyun istatistikleri de aynı hikayeyi anlatıyor. Aşağıdaki kare hızlarının tümü 1080p’de, maksimum ayrıntıyla, ışın izleme olmadan ve DLSS yükseltme olmadan: Cyberpunk 2077 110fps, Returnal 140fps, Horizon Zero Dawn 157fps ve F1 22 236fps.

Bu performans istatistikleri, Alienware M18’i Asus ROG Strix Scar 17 X3D; Strix Scar 16 ve Strix Scar 18 ahır arkadaşları ve Razer’ın MacBook-on-steroids Blade 18 gibi oyun dizüstü bilgisayarlarının en tepesine yerleştiriyor. Nvidia’nın en son DLSS 3 yükseltme teknolojisinden yararlanan Alienware M18, en zorlu oyunları bile iki yıl önce bir dizüstü bilgisayarda düşünülemeyecek kare hızlarında çalıştırabilir.

Stres altında soğutma fanları duyulabiliyor, ancak gürültü rahatsız edici derecede yüksek değil, 53dB(A)’da zirve yapıyor. Daha da önemlisi, soğutma sistemi iyi çalışıyor. M18’in hiçbir parçası 39°C’den daha fazla ısınmadı (bu klavyenin üzerindeki havalandırma ızgarasıydı) ve aşırı stres testi altında bile termal daralma belirtisi görülmedi.

Yazılım

 • Çok az şişkinlik var.
 • Alienware Komuta Merkezi’nde ustalaşmak çok kolay.

Alienware Command Centre uygulaması, Asus’un eşdeğer Armory Crate yazılımından daha kolay gezinmeyi sağlayan hoş bir sadeliğe sahip, ancak ekran renk profillerini değiştirmek için herhangi bir seçenekten yoksun olsa bile oldukça kapsamlı değil. Asus’un CP’sine kıyasla eksik olan bir özellik manuel MUX anahtarıdır, ancak Nvidia’nın Advanced Optimus GPU anahtarının varlığı bunu tartışılabilir bir önemsiz hale getirir.

Komuta Merkezinin yanı sıra, Alienware güncelleme ve müşteri hizmetleri uygulamaları ile her zamanki Intel, Killer, Realtek ve Nvidia kontrol panellerine de sahip oluyorsunuz ve bunların hepsi farklı derecelerde kullanışlı. Garip bir şekilde, test makinemde sinir bozucu bir antivirüs paketi yüklü değildi, ancak önceki bir incelemecinin öfkeyle kaldırmadığını garanti edemem.

Pil Ömrü

 • Pil ömrü, 97Wh kapasite göz önüne alındığında vasattır.
 • Pil gücüyle bir saat oyun oynayabilirseniz şanslısınız.
 • USB-C bağlantı noktaları üzerinden şarj etme seçeneği yok.

Pil ömrü hiçbir zaman güçlü bir oyun dizüstü bilgisayarının güçlü yanı değildir ve kesinlikle bu Alienware gibi ateş püskürten bir canavar değildir. 97Wh pil kapasitesine rağmen, PCMark Office testinde ışıklar yalnızca 4 saat 45 dakika açık kaldı.

Zorlu bir oyunu pil gücüyle çalıştırdığınızda pili bir saatten kısa sürede bitirirsiniz. GPU’yu %100 çalıştıran bir stres testi uygulamasını çalıştırdığınızda ışıklar 52 dakika içinde söner. 175W’lık bir grafik kartının pil ömrü üzerindeki etkisi budur.

Son Düşünceler

Alienware’in geniş seçenek yelpazesi sayesinde, 2000 £ / 2000 $ ‘ın çok altında bir M18 alabilirsiniz, ancak RTX 4080 veya daha iyi bir GPU’ya sahip üst düzey bir modelin peşinde olduğunuzu varsayalım, o zaman yaklaşık 3000 £ / 3000 $ veya daha fazla harcama yapacaksınız. Bu tür bir parayla 17 inç Medion Erazer Beast X40, Razer Blade 18 veya Asus ROG Strix Scar 18 alabilirsiniz.

Medion dikkate değer çünkü mükemmel bir değeri temsil ediyor ve standart olarak mekanik bir klavye ile birlikte geliyor. Eğer aradığınız şey süper hızlı bir ekran ise, RTX 4080 GPU’yu 360Hz ekranla eşleştiren Gigabyte Aorus 17H’yi unutmayın. 2000 £/$’ın biraz üzerinde bir fiyata, mükemmel bir eSpor dizüstü bilgisayarı.

Bu makinelerin hiçbiri yeni Alienware M18 kadar fiziksel olarak heybetli ve görsel olarak aşırı değil. Raftan indirip her açtığımda, aşırı büyüklüğü ve tasarımı yüzümde peynir yiyen bir sırıtışa neden oldu ve bir oyun dizüstü bilgisayarına bu kadar para harcarken istediğim şey de bu. Daha fazla seçenek için En İyi Oyun Dizüstü Bilgisayarı listemize göz atın.

Sıkça Sorulan Sorular

Alienware M18 iyi bir dizüstü oyun bilgisayarı mı?
Hayranlık uyandıran performans seviyeleri bir yana, M18 çok etkileyici ve heybetli bir dizüstü oyun bilgisayarı. Büyük ekranlı bir oyun dizüstü bilgisayarının özüdür.
Alienware M18 neden bu kadar ağır?
Kasa alüminyumdan yapılmış olsa da dayanıklılığı ve gücü korumak için çok kalın ve sağlamdır.

User Rating: 4.83 ( 2 votes)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu