Apple MacBook Air M2 (2022) İncelemesi

Giriş

MacBook Air M2 (2022), M1 destekli selefine kıyasla fiyat artışıyla bir değer teklifi olarak gücünü biraz kaybetmiş olabilir, ancak en iyi üretkenlik dizüstü bilgisayarlarından biri olmaya devam ediyor. Güçlendirilmiş ekran ve daha güçlü M2 çip, ufukta MacBook Air M3 görünse bile partiye büyük katkı sağlıyor.

Apple, daha yüksek fiyatıyla MacBook satın alma kararınızı biraz daha zorlaştırdı. MacBook Air M1 hala mükemmel bir seçim ve daha ucuz bir fiyata sahipken, MacBook Pro 14 inç (2023) artık mevcut ve daha yüksek performans sunuyor. Daha büyük bir ekran istiyorsanız bu modelin mükemmel bir varyasyonu olan 15 inç MacBook Air var. Dolayısıyla, yüksek kaliteli bir taşınabilir cihaz arıyorsanız, 13 inç MacBook Air tek seçeneğiniz olmaktan çok uzak.

M2 Air’in fiyatındaki artışa rağmen MacBook Pro biraz daha pahalı olmaya devam ediyor ve 15 inç Air’in üzerine daha büyük bir ekran primi eklenmesini de bekliyorum. Yani, M2 aromalı bir Mac için 13 inç MacBook Air, kullanabileceğiniz en düşük fiyat seçeneği olmaya devam edecek.

MacBook Air M2 satın almadan önce bir sonraki çipin gelmesiyle durup düşünmek için bazı nedenler var. Apple M3 çipi de artık ortaya çıktı, ancak şu anda yalnızca yeni MacBook Pro’nun içinden alabilirsiniz. Bununla birlikte, MacBook Air M3’ün önümüzdeki yıl çıkması bekleniyor.

Dolayısıyla, diğer tüm satın alma seçenekleri bir yana, MacBook Air hala ilk kez bir Mac’e geçen herkesi etkileyecek özelliklere, tasarıma ve genel performansa sahip. M2 çipi, güçlü üretkenlik performansının yanı sıra artırılmış pil ve sessiz bir deneyim sunmayı amaçlıyordu. M2 bir süredir piyasada olduğuna göre, MacBook Air M2 bu temel ilkeleri tamamen benimsemiş görünüyor. İşte tam incelememiz.

Pahalı ama bir yıldan uzun süredir Apple MacBook Air M2 (2022) harika görünen, olağanüstü performans gösteren ve şarjı uzun süre dayanan harika bir makine olmaya devam ediyor.

Artıları

 • Muhteşem performans.
 • Şık, güncellenmiş tasarım.
 • Mükemmel klavye ve trackpad.
 • Uzun pil ömrü.

Eksiler

 • Pahalı başlangıç fiyatı ve yükseltmeler.
 • Daha fazla renk güzel olurdu.
 • M1 versiyonu daha ucuza mükemmel bir satın alma olmaya devam ediyor.

Temel Özellikler

 • Apple Silikonçip2022 MacBook Air, M2 çip ile güçlendirilmiştir ve çok yeteneklidir.
 • MagSafe‘indönüşüManyetik şarj konektörü hoş bir dönüş yapıyor.
 • Güçlü renkler ve 500 nit parlaklık sunanharika ekran13,6 inç panel.

Tasarım

 • Yükseltilmiş görünüm, bunu yeni MacBook Pro planının daha küçük bir versiyonu haline getiriyor
 • Harika klavye ve büyük, duyarlı trackpad
 • Yeni eklenen Midnight ve Starlight (resimde) dahil olmak üzere dört renk

MacBook Air M2 (2022), daha pahalı MacBook Pro 14 ve 16 kardeşlerinin genel tasarımını taklit ediyor. Steve Jobs’un ilk kez sahnede bir zarftan çıkardığı günden bu yana Air serisinin alamet-i farikası olan ikonik kama tasarımının terk edilmesiyle eskisinden daha kutu gibi bir görünüme sahip. Tasarım şık ve zevkli ve karşılaştırma yapılan 14 ve 16 inçlik versiyonlardan çok daha taşınabilir. Daha büyük bir çalışma alanına ihtiyacınız varsa 15 inçlik versiyonu da artık mevcut.

Bu, piyasadaki en ince dizüstü bilgisayar olmayabilir, ancak genel olarak önceki modelden daha ince ve sonuç olarak inanılmaz derecede taşınabilir. Bundan önce çantamda bir MacBook Pro taşıyordum ve bunun yerine bunu koymak bana Air serisini bu kadar özel yapan şeyin ne olduğunu hatırlattı. 1,24 kg ağırlığında (1,6 kg MacBook Pro 14 inç ile karşılaştırıldığında) ve sadece 1,13 cm yüksekliğe sahip. Bu da onu Magic Keyboard takılı bir iPad Pro’dan daha ince yapıyor ve Apple’ın en taşınabilir mobil iş istasyonu haline getiriyor.

Gökkuşağının tüm renklerine sahip bir MacBook Air umuyorsanız, sizi hayal kırıklığına uğratmak için buradayım. Uzay Grisi ve Gümüş kalırken yeni Starlight ve Midnight seçenekleri eklendi. Starlight seçeneğini test ediyordum, bunu tanımlamanın en iyi yolu çok ince bir altın olurdu. Parmak izlerini gizleme konusunda çok koyu bir mavi olan mat Midnight seçeneğinden daha iyi bir iş çıkarıyor.

Bir tarafta iki adet Thunderbolt 3/USB 4 portu ve şarj için manyetik MagSafe portu bulunuyor. Diğer tarafta da 3,5 mm’lik bir kulaklık girişi var. Apple’ın USB-C bağlantı noktalarını ayırması ve her iki tarafta birer tane olması iyi olurdu, çünkü birden fazla öğe taktığımda genellikle yer kalmıyor. Ayrıca SD kart okuyucu veya HDMI da yok, bu nedenle muhtemelen bu dizüstü bilgisayarla birlikte iyi bir USB-C hub’a yatırım yapmak isteyeceksiniz.

MagSafe’in eklenmesi aslında size ekstra bir bağlantı noktası sağlıyor, çünkü artık şarj için USB bağlantı noktalarından birini kullanmanıza gerek kalmayacak. Hızlı bir USB-C kablosu ve şarj cihazı ile şarj etmeye devam edebilirsiniz, ancak bu kablo kutuda renk uyumlu bir MagSafe kablo yedeği ile birlikte gelmiyor.

2016’dan önceki MacBook’ların vazgeçilmezi olan MagSafe’in yeniden sunulması memnuniyetle karşılandı. Manyetik kablo, yanlışlıkla üzerine takılırsanız ayrılıyor, bu da standart bir USB-C kablosunda olmayan bir şey. Kablonun üzerindeki bir LED de tam şarj olduğunu haber veriyor ki bence bu gerçekten hoş bir dokunuş.

Klavye ve trackpad’in her ikisi de harika. Magic Keyboard rahat yazmak için yeterli hareket mesafesine sahip, ayrıca tam sıra fonksiyon tuşları ve biyometrik kilit açma için bir TouchID sensörü içeriyor. Apple’ın kötü şöhretli ‘Butterfly’ klavyelerine sahip MacBook Air’lerden birinden güncelleme yapıyorsanız, buradaki iyileştirmeler, özellikle günün çoğunu yazarak geçirenler için bu yükseltmeyi tek başına değerli kılacaktır.

Klavyenin altında, fiziksel basışı simüle etmek için dokunsal bir tepki kullanan devasa bir trackpad var. İzleme dörtgeninin kendisi aslında hiçbir yere hareket etmiyor, ancak bunu bileceğinizden şüpheliyim.

Ekran

 • 13,6 inç önceki MacBook Air’den daha büyük
 • Çentik biraz can sıkıcı ama görmezden gelinmesi kolay

MacBook Air M2 (2022) üzerindeki ekran, Apple’ın Air serisinin en küçüğü, artık 15 inç civarında. Başka yerlerde bulabileceğiniz bazı becerilerden yoksun olsa bile harika bir panel.

Apple, IPS LCD panel kullanımı da dahil olmak üzere önceki modelle aynı ekran teknolojisinin çoğunu korumuştur. Mini LED ile gelen daha derin siyahları ve uygun HDR performansını elde etmek için MacBook Pro 14 veya 16’yı tercih etmeniz gerekecek. Burada eksik olan bir başka özellik de 120Hz ProMotion değişken yenileme hızı teknolojisi, bu sadece standart bir 60hz ekran.

Daha ince çerçevelere geçiş, Apple’ın ekranı uzatmasına ve 13,3 inçten 13,6 inçe taşımasına izin verdi. Ancak bunun bir dezavantajı var: Ekrana üstten giren iri bir çentik var. Çentik beni rahatsız etmiyor ve sonunda uyum sağlıyor, ancak web kamerasında gerçek yükseltmelerin olmaması (daha fazlası için Performans bölümüne bakın) bunu kabullenmeyi zorlaştırıyor.

Daha büyük ekranı telafi etmek için çözünürlük 2560 x 1600’den 2560 x 1664’e yükseltildi ve panel önceki modele göre daha parlak. Laboratuvar testlerimde ekran Apple’ın iddia ettiği maksimum 500 nit parlaklığa ulaştı. Bu, ortalama 300 nit dizüstü bilgisayar ekranından önemli ölçüde daha parlak.

Günlük kullanımımda parlaklığı %50 civarında tutma eğilimindeydim ve iyi aydınlatılmış bir odada gözlerimin rahat ettiğini hissettim. Fazladan birkaç yüz nit olması, daha sönük ekranların yapamayacağı bir şey olan dış mekanlarda kullanılabilir olmasını sağlıyor.

Performans

 • M2 çipi M1’e göre büyük bir sıçrama değil.
 • Temel modelde 8GB RAM ve 256GB.
 • Yükseltilmiş web kamerası hala biraz çöp.

Apple’ın M1 çipiyle yaptığı büyük atılımdan sonra, M2’ye geçiş her zaman çok daha minimal olacaktı. Performans konusuna birazdan değineceğim, şimdi de mevcut modellerin üzerinden geçelim.

Bu dizüstü bilgisayarı iki ana konfigürasyonda alabilirsiniz: temel model (199$/1249£) 8 çekirdekli GPU, 8 çekirdekli CPU, 16 çekirdekli sinir motoru ve 8GB belleğe sahip. Ben daha pahalı olan ve size 1499£/1549£’a mal olacak versiyonu inceliyorum ve aynı 8 çekirdekli CPU, 8GB bellek, 16 çekirdekli nöral motorla geliyor, ancak 256GB temel depolama alanını iki katına çıkararak 512GB’a yükseltiyor ve daha güçlü bir 10 çekirdekli GPU’ya sahip.

M2 çipinin gücü hakkında bazı endişeleriniz varsa, 2023’ün sonlarında yeni Pro modelleri için piyasaya sürülecek çip ile M3 modeli ufukta görünüyor. Bununla birlikte, Apple M2 yerine M3 ile eski Intel veya M1 modelleri arasındaki karşılaştırmaları öne çıkarmaya hevesli olduğundan, ileriye doğru sıçrama çok önemli görünmüyor.

256 GB depolama alanı, benim için ve bu dizüstü bilgisayarı tartıştığım çoğu insan için yeterli değil. Uygulamalar, fotoğraflar, filmler, oyunlar vs. bugünlerde çok büyük ve ben eski makinemden az miktarda içerik aktararak 400GB’ı geçtim. Ayrıca 256GB SSD’nin yavaş olduğuna dair raporlar var ancak bunu kendim test edemedim. Eğer bu makineye uzun vadeli yatırım yapmayı düşünüyorsanız, daha pahalı olan modeli tercih etmenizi öneririm.

Ayrıca 16GB bellek için 200$/£200 ya da 24GB için 400$/£400 ödeyebilir ve 2TB SSD için 800$/£800’a kadar çıkabilirsiniz. Tüm Apple makinelerinde olduğu gibi, iç aksamı özelleştirmeye başladığınızda fiyat roket gibi yükselecektir. MacBook Air’i 16GB belleğe kadar özelleştirirseniz 1699$/1749£ harcarsınız – bu da çok daha üstün bir ekrana, daha fazla bağlantı noktasına ve daha hızlı dahili özelliklere sahip olan 16GB, 512GB MacBook Pro 14 inç’ten birkaç yüz pound daha pahalıya gelir. Eğer siz de daha büyük bir ekran istiyorsanız, muhtemelen 13 inçten birkaç yüz dolar daha yüksek bir başlangıç fiyatına sahip olması beklenen 15 inçlik Air geliyor.

MacBook Air M2 (2022), 2020’deki M1 versiyonuyla birlikte satılıyor ve bu da yeni modeller için bir fiyat artışı anlamına geliyor. Bu artık 999 £ / 999 $ ‘lık bir dizüstü bilgisayar değil ve bu da onu birçok kişi için çok daha az ulaşılabilir kılıyor.

Sırf M1’den M2’ye performans artışı için fazladan ödeme yapılmasını tavsiye etmem. Aşağıda görebileceğiniz gibi yaptığım tüm kıyaslama testlerinde küçük artışlar var ama gerçek kullanımda çok fazla ekstra performans fark etmedim.

Ancak Apple’ın M serisi çiplerinin muhteşem performansı sayesinde bu dizüstü bilgisayar kendi boyut aralığındaki en yetenekli dizüstü bilgisayarlardan biri olmaya devam ediyor. Bu, “Pro” takısı taşıyan bir dizüstü bilgisayar olmayabilir, ancak profesyonel görevlerin üstesinden kolayca gelebilir.

Hem Adobe Premiere Pro hem de Apple Final Cut Pro’da 4K video düzenleme, zaman çizelgeleri arasında sorunsuz kaydırma ile kolayca gerçekleştirilebilir. Bir iPhone’dan aktarılan 4K görüntüleri düzenlerken makineyi yavaşlatmanın tek yolu Apple’ın 5K Studio Display’ine takmaktı.

En sevdiğim zaman geçirme (tamam, boşa harcama) yöntemlerinden biri Football Manager 2022 ve bu oyun CPU yoğunluğuyla ünlü. Ortağımın 13 inç Intel MacBook Air’i var ve oyun bu makinede zorlanıyor, grafik performansını kısıtlıyor. M2 MacBook Air’de bu hiç sorun değil, oyun yavaşlama olmadan tüm ayarları daha fazla yükseltmeye izin veriyor. Ancak uzun süreli oyun seansları dizüstü bilgisayarın ısınmasına neden oldu.

13 inç MacBook Pro M2 (2022)’nin aksine MacBook Air M2 (2022)’de fan bulunmuyor. Bu da bu makinenin her zaman sessiz olduğu anlamına geliyor, ancak sürekli aktiviteler söz konusu olduğunda düşebilir. Karşılaştırmak için MacBook Pro M2’ye sahip değilim, bu yüzden henüz bu konuda herhangi bir yargıda bulunamıyorum. Yine de, işiniz uzun renderlar gibi sürekli aktivitelere dayanıyorsa, MacBook Pro M2 veya MacBook Pro 14 inç gibi fanlı bir makineden daha iyi performans elde edersiniz.

Bu makine hakkında bana sorulan pek çok soru belleğiyle ilgili. Yukarıda da belirttiğim gibi RAM’i 8GB’tan 16GB’a yükseltmek 200$/£200 gibi yüksek bir maliyet getiriyor ve bu seçeneği tercih etmek makineyi başladığından daha da pahalı hale getiriyor. Ben 8GB’lık versiyonu kullanıyorum ve bence çoğu insan için gayet iyi. Birkaç kez bellekte yavaşlama olduğunu fark ettim ama bu genellikle Lightroom ya da Photoshop gibi büyük uygulamalar açıkken ve Chrome tarayıcı açıkken ve sekmelerle doluyken oluyor.

Yine de burada en iyi performansı Apple Silicon için yerel olarak üretilmiş uygulamaları çalıştırarak alacağınızı hatırlamakta fayda var. Intel tarafından tasarlanan uygulamalar çoğunlukla çalışıyor (bir yılı aşkın süredir çalışmayan bir uygulama bulamadım) ancak Rosetta 2 adı verilen bir çeviri katmanı üzerinden çalıştıkları için performans etkilenecektir.

Başka yerlerdeki performanstan da etkilendim. Geliştirilmiş hoparlörler makinenin boyutu düşünüldüğünde harika ses veriyor ve mikrofonlar Zoom aramalarında sesimi net bir şekilde alıyor. 1080p web kamerası önceki MacBook Air dizüstü bilgisayarlardan daha iyi, ancak gördüğüm en iyisi olmaktan çok uzak. Çoğu zaman ürettiği görüntüler grenli ve biraz cansız oluyor.

Pil Ömrü

 • Hızlı şarj ve çok portlu şarj cihazı dahil olmak üzere çeşitli şarj cihazı seçenekleri.
 • Gün boyu mükemmel dayanıklılık.
 • MagSafe veya USB-C üzerinden şarj edilebilir.

Apple’ın M1 makineleri olağanüstü bir dayanıklılığa sahipti ve M2 versiyonları, işleri çok daha ileri götürmese bile bunu yansıtıyor.

MacBook Air M2’yi (2022) her gün ana iş makinem olarak kullandığım iki hafta boyunca, tipik bir 9-5.30 günü boyunca şarj cihazına hiç uzanmak zorunda kalmadım. Bu gün birkaç saatlik Zoom görüşmesi, bitmek bilmeyen Slack mesajları, Google Docs’ta yazı yazmak ve ara sıra Photoshop ve Lightroom’da vakit geçirmeyi içeriyor.

Günün sonunda, genellikle bir sonraki güne başlamak için yeterli olan yaklaşık %20’lik bir bakiyem kalırdı. Bu, MacBook Air M1’i incelediğimde elde ettiğim sonuçlarla aynı seviyedeydi. Parlaklık %50’ye ayarlıyken 1080p video döngüsü çalıştırdım ve MacBook Air M2 (2022) yaklaşık 14 saat dayandı, bu da M1 makinenin 12 saatinden daha fazla. Bundan daha fazlasını umuyorsanız, yeni bir 15 inç MacBook Air’in daha büyük bir pille geleceğini varsaymak güvenli görünüyor, ancak bu doğrulanmadı.

Garip bir şekilde, şarj durumu burada biraz kafa karıştırıcı. Temel model, tek bir USB-C bağlantı noktasına sahip oldukça basit bir 30w şarj cihazı ile birlikte gelirken, daha pahalı seçenek 2 bağlantı noktasına sahip 35w şarj cihazı ile birlikte geliyor – böylece hem telefonunuzu hem de MacBook Air M2’yi (2022) aynı anda değiştirebilirsiniz.

Ancak, 1499 $ / 1549 £ modelini seçerseniz, bu çift bağlantı noktalı şarj cihazını, makineyi çok daha hızlı şarj edecek daha hızlı bir tek bağlantı noktalı 67w sürümüyle değiştirebilirsiniz. Temel modeli tercih ediyorsanız bunun için daha fazla ödeme de yapabilirsiniz. Hızlı şarj benim için her zaman büyük bir avantajdır, bu nedenle iki bağlantı noktasının rahatlığına rağmen her zaman bu seçeneği tercih ederim.

Satın almalı mısınız?

En iyi ince MacBook’u istiyorsunuz

Şık tasarımı, bu dizüstü bilgisayarı harika bir şekilde taşınabilir hale getiriyor, ancak performanstan ödün vermiyor.

Bütçeniz kısıtlı

MacBook Air M2 (2022) pahalı, özellikle de M1 sürümü mükemmel bir satın alma olmaya devam ederken ve daha uygun fiyatlıyken.

Son Düşünceler

MacBook Air M2 (2022) hala olağanüstü bir dizüstü bilgisayar. Hızlıdır, harika bir ekrana sahiptir ve daha pahalı Pro kardeşinin modern görünümünü ödünç alan ve onu çok daha taşınabilir hale getiren şık bir tasarıma sahiptir.

Pil ömrü yoğun bir iş günü için yeterince güçlü ve M2 işlemci sadece temel görevleri yerine getirmekle kalmıyor, aynı zamanda daha ‘profesyonel’ görevleri de kolaylıkla yerine getirebiliyor.

MacBook Air M2 (2022) ile ilgili tek gerçek sorunum fiyatı. Çok iyi bir satın alma olmaya devam eden M1 versiyonundan daha pahalı ve belleği artırmaya başladığınızda teknik olarak üstün MacBook Pro 14 inç’ten (2023) çok uzak değilsiniz. Daha büyük bir ekran tercih ediyorsanız artık 15 inç MacBook Air seçeneğiniz de var. M3 versiyonunun da 2024’te çıkması bekleniyor, bu nedenle beklemek isteyebilirsiniz, ancak ilk işaretler ileriye doğru büyük bir sıçrama olacağını göstermiyor.

Eğer bu makine 1000£/1000$ civarında olsaydı şüphesiz en iyi dizüstü bilgisayar olurdu, ancak şu anki fiyatıyla birçok kişi için biraz fazla pahalı olabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

MacBook Air M2 (2022) dokunmatik ekrana sahip mi?
Hayır, Apple’ın hiçbir dizüstü bilgisayarında dokunmatik ekran yoktur

User Rating: 5 ( 1 votes)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu