Acer Swift X 14 İncelemesi

Giriş

Acer Swift X 14, büyüyen Swift X ailesinin 14,5 inçlik yeni üyesidir ve hala ince ve hafif diyebileceğiniz bir gövdede çoğu ultra taşınabilir dizüstü bilgisayardan daha fazla performans sunar. Dahası, önceki Swift X dizüstü bilgisayarlar gibi, taçlandıran ihtişamı güzel, yüksek çözünürlüklü bir OLED ekran.

Bu özellik, MacBook Air veya MacBook Pro’ya Windows alternatifi arayan yaratıcı kullanıcıların yanı sıra taşınabilirlik veya güçten ödün vermeyen üst düzey bir cihaz arayanları da cezbedecek şekilde tasarlandı.

Elbette, Swift X 14’ü nispeten cılız gösteren daha büyük, daha hızlı yaratıcı veya oyun dizüstü bilgisayarları bulacaksınız, ancak bu görünüme sahip veya hareket halindeyken sırt çantanıza atıp kolaylıkla taşıyabileceğiniz bir gövdede bir tane bulmakta zorlanacaksınız.

Pil ömrü ve genel performans açısından en iyilerin gerisinde kalsa da Acer Swift X 14, taşınabilir bir cihaza ihtiyaç duyan yaratıcı kişiler için mükemmel ve yetenekli bir dizüstü bilgisayar.

Artıları

 • Şık, ince ve hafif tasarım.
 • Güzel 14,5 inç OLED ekran.
 • Hızlı Core i7 CPU ve RTX GPU.
 • Konforlu ergonomi.

Eksiler

 • Hayal kırıklığı yaratan pil ömrü.
 • Benzer özelliklere sahip makineler daha hızlıdır.

Temel Özellikler

 • Renkli ve doğruekran2880 x 1800 çözünürlükle alışılmadık bir boyuta sahip olsa da renkler ve kontrast harika.
 • Son derece yetenekli yaratıcı performansBu14 çekirdekli CPU, 5GHz’e kadar hızlarda yirmi iş parçacığı çalıştırabilir.
 • Oyun ve içerik oluşturucu grafiközellikleri50W güç sınırınarağmenbu GPU, yaratıcı uygulamaları hızlandırabilir ve modern oyunları çalıştırabilir.

Tasarım ve Klavye

 • Hafif 1,55 kg ağırlık, ince gövde ve kompakt ayak izi.
 • Güçlü kablolu ve kablosuz bağlantı.
 • Mükemmel klavye ve pürüzsüz, cam hissi veren trackpad.

Acer uzun zamandır iyi görünümlü dizüstü bilgisayarlar üretiyor, ancak her zaman işleri doğru yapmıyor ve bazı modeller elinize aldığınızda o kadar da kaliteli görünmüyor veya hissettirmiyor. Swift X 14’te durum böyle değil – bu bir güzellik. Sadece 322,8 x 228,1 mm’lik kompakt bir masaüstü ayak izine sahip olan bu model, arkada bile 18 mm’nin altında kalınlığa sahip ince kavisli, kama şeklinde bir profile sahip. ‘Demir’ renkli alüminyum şasi oldukça hoş, saten pürüzsüz bir yüzeye sahip ve herhangi bir dikiş sadece ünitenin alt tarafında fark edilebiliyor. Herhangi bir yerinde neredeyse hiç zayıflık belirtisi yok, ancak ağırlığı sadece 1,55 kg.

Altındaki ve arkasındaki havalandırma delikleri oldukça sabit, düşük perdeli bir tıslama yaydığı için tam olarak sessiz değil, ancak yeniden tasarlanan stereo halka fan sisteminden gelen ses, özel bir GPU için ödediğiniz bedeldir ve huzur ve sessizlik için biraz hızdan ödün vermekten memnunsanız Sessiz moda geçirebilirsiniz.

Tüm bağlantılar sol ve sağ kenarlarda yer alıyor; solda iki Thunderbolt 4 bağlantı noktası, tek bir USB Type-A ve bir HDMI 2.1 çıkışı, sağda ise microSD kart yuvasının yanı sıra ek bir USB Type-A bulunuyor. Acer’ın yeni dizüstü bilgisayarlarının çoğu gibi, standart olarak Wi-Fi 6E’yi destekliyor, bu nedenle yönlendiricinizi yükselttiyseniz, gitmeniz iyi olacaktır.

Klavye, bir süredir bir Acer dizüstü bilgisayarda karşılaştığım en iyi klavyelerden biri. Acer modellerine özgü iyi aralıklı, düz tepeli tuşlara ve Shift, Ctrl, Alt ve Enter tuşlarının beklediğiniz yerde ve uygun boyutta olduğu mantıklı bir düzene sahip. İlk inceleme sürümümüzde £ işareti olmayan bir ABD veya Uluslararası düzen vardı, ancak Windows İngiltere düzenini kullanmaya ayarlandığında, yalnızca birkaç günlük kullanımdan sonra fark ettim.

Birkaç milimetrelik hareket mesafesi ve her bir tuşa basıp bıraktığınızda tatmin edici dokunsal geribildirim ile hareket harika. Sadece bir şikayetim var. Acer sağ üst köşeye, tam da Delete tuşunun bulunduğu yere bir açma/kapama tuşu yerleştirmiş. Bir yazar olarak Delete tuşuna çok basarım. Güç tuşu basılı tutmadığınız sürece pek bir işe yaramasa bile burada ne olduğunu tahmin edebilirsiniz.

Trackpad Acer’ın Oceanglass geri dönüştürülmüş plastik yüzeyini kullanıyor ama şaşırtıcı bir şekilde normal cama yakın bir his veriyor. Aksine, kullanım sırasında biraz fazla hassas buldum, zaman zaman avuç içi ile kazara temas ederek ekranda yanlış bir şeye tıklamama neden oldu. Bu büyük bir sorun değildi ve cömert boyutu ve yüksek doğruluk seviyesi, bir fareye uzanmadan oldukça hassas ve ayrıntılı işler yapmayı mümkün kılıyor.

İlginç bir şekilde, Oceanglass Acer’ın çevreye duyarlı Vero dizüstü bilgisayarlarında kullanılanla aynıdır, ancak Swift X 14’ün yeşil kimlik bilgileri, olağan enerji verimliliği hükümleri dışında burada sona ermektedir. Bununla birlikte, ambalajın tamamı kartondan ve plastik ekler yok, bu yüzden en azından küresel atığa katkıda bulunmuyor.

Ekran ve Ses

 • 14,5 inç boyut ve 1800p çözünürlük sayesinde üstün netlik.
 • İyi düzeyde parlaklık ve etkileyici renk performansı.
 • Eğlence, sohbet ve toplantılar için harika ses.

Öznel olarak, Swift X 14’ün ekranı çarpıcı. Parlak, beyazlar umabileceğiniz kadar saf ve renkler inanılmaz derecede zengin ve canlı. Alışılmadık 14,5 inç ekran boyutu ve 2880 x 1800 çözünürlüğü ile fevkalade net ve berrak. Farklı filmlere, dizilere ve fragmanlara göz atmak için gerçekten ihtiyacım olandan daha fazla zaman harcadığımda bu her zaman iyiye işarettir ve Acer’ın en son modelini test ederken bunu çok yaptım. Netflix izlemek için olduğu kadar ofis işlerini halletmek veya video düzenlemek için de harika.

Renkölçer ile test edildiğinde de aynı derecede etkileyici. Maksimum SDR parlaklığı 389 nit ve sıfır nitlik olağan OLED siyah parlaklığı ile sonsuz kontrast seviyelerinden bahsediyoruz – ki bu çoğu insan için yeterince iyi olmalı. sRGB renk gamının %100’ünü, DCI-P3’ün %99,9’unu ve Adobe RGB’nin %96,5’ini kapsıyor. Bunun ne anlama geldiğini bilmiyor musunuz? Endişelenmeyin. Profesyonel bir tasarımcı, fotoğrafçı veya video editörüyseniz, bu ekran gereksinimlerinizi karşılar ve size doğru renkler verir.

Sesi de iyi olan bu dizüstü bilgisayar, genellikle daha ince ve hafif modellerden alacağınızdan daha zengin ve yuvarlak bir ses sunuyor. Orta aralıkta biraz tıkanıklık var ve ses daha yüksek ses seviyelerinde sertleşebilir, ancak iyi bir stereo yayılımı var ve bu da oyunların ve filmlerin canlanmasına yardımcı oluyor.

Toplantılar, aramalar ve görüntülü sohbetler de sorun olmayacaktır. Dahili mikrofon dizisi, sesinizi arka plandaki gürültüden ayırmak için sağlam bir iş çıkarır ve 1080p web kamerası, zorlu ışıklarda bile net ve iyi pozlanmış videolar sunar. Parlak pencerelerin yakınında biraz fazla pozlama görebilirsiniz, ancak bunu her gün kasvetli ve az pozlamaya tercih ederim.

Performans

 • Yaratıcı uygulamalar için güçlü performans.
 • Bu Core i7 özelliğine sahip en hızlı dizüstü bilgisayar değil.
 • GPU, DLSS 3 sayesinde iş ve oyunların üstesinden gelebilir.

Swift X 14, yakın kuzeni Acer Swift Go 14’te gördüğümüz Core i7-13700H CPU ve 16GB RAM’in yanı sıra maksimum 50W ile çalışan bir RTX 4050 GPU’ya sahip. Ayrıca 1 TB SSD de mevcut. Yapılandırmaya bağlı olarak 5GHz’e kadar hızlarda 20 iş parçacığına kadar çalışan 14 çekirdekli yüksek performanslı bir CPU.

İlginç bir şekilde, Swift X 14, Swift Go 14’ün 2275 (tek çekirdekli) ve 8674 (çok çekirdekli) Geekbench 6 sonuçlarına karşılık Swift Go 14’ün 2456 ve 11724 sonuçlarıyla Swift Go 14’ten biraz daha yavaş bir performans sergiliyor. PCMark 10’da Swift X 14, Swift Go’nun 6160’ına karşı 5895’lik bir genel sonuç elde etti. Ayrıca Geekbench 6’da Asus Vivobook S 15 OLED ve Zenbook S 13 OLED gibi diğer bazı rakiplerinin gerisinde kalsa da Swift X 14, PC Mark 10’da her ikisinden de daha hızlı.

RTX 4050, NVIDIA’nın Studio sürücüleri önceden yüklenmiş olarak geliyor ve sınırlı watt gücü ile en son gişe rekorları kıran oyunları oynamaktan çok yaratıcı uygulamaları desteklemek için burada. Yine de, gerçekçi olduğunuz sürece, Swift X 14 çalışma saatlerinden sonra biraz oyun oynamayı destekleyecektir. Returnal’da Ultra ayarlarda, 1080p çözünürlükte 48 fps veya QHD’de 33 fps’ye bakıyorsunuz, ancak ayrıntı ayarlarını düşürme veya kare hızını artırmak için DLSS 3’ü kullanma seçeneğiniz var. QHD’de bu 43 fps’ye ulaşmak için yeterliydi.

Işın izleme Ultra’ya ayarlandığında Cyberpunk için biraz fazla şey istemek gerekiyor. 1080p’de 17,92 fps olan kare hızı 1440p’de 10,74 fps’ye düşüyor. Bununla birlikte, ışın izleme kapalıyken Ultra ayarlarda 1080p’de 47 fps elde edebilir veya DLSS 3 ve Kare Üretimi etkinken mükemmel bir şekilde oynanabilir 51,81 fps elde edebilirsiniz. Yine de, bunun kontrolleri biraz gecikmeli hissettirdiği konusunda uyarılmalıdır.

Yazılım

 • Faydalı uygulamalar sunmaktan çok satış yapmaya odaklanan yazılımlar.
 • Çok fazla deneme, yeterli araç yok.

Acer ve yazılım ortakları, Acer dizüstü bilgisayarlara çok çeşitli uygulamaları önceden yükleme eğilimindedir ve Swift X 14 de bir istisna değildir. Görev çubuğunda Dropbox ve Booking.com uygulamaları için simgeler bulunurken, Acer’ın Başlat menüsünde Purified Voice Console ve Jumpstart uygulamaları yer alıyor. Bunlardan ilki bir mikrofon yapılandırma aracı, ikincisi ise Acer’ın çevrimiçi mağazasına bir bağlantı. DTS:X Ultra ve DTS Sound Unbound’un yanı sıra WhatsApp, Evernote, ExpressVPN denemesi ve Planet9 oyun istemcisini indirmek için bir bağlantı da burada bulunabilir. Bunların çoğu Swift X 14’ün hedef kitlesi için faydalı araçlar sağlamaktan çok pazarlama fırsatlarıyla ilgili gibi görünüyor.

Pil ömrü

 • Pil ömrü tam bir iş gününü tamamlamanıza yetmeyebilir.
 • Tam şarjla beş saatten biraz fazla akış bekleyin.

Pil ömrü, Swift X 14’ün biraz hayal kırıklığı yarattığı bir alan. Elbette, özel bir grafik yongası ve büyük bir OLED ekrana sahip güçlü bir dizüstü bilgisayar, ancak yine de PC Mark 10’un Modern Office pil kıyaslamasında yedi saat 13 dakikadan biraz daha fazlasını umuyordum. Sonuçta Swift Go 14 dokuz saat 42 dakika, Asus Vivobook S OLED 14 ise on bir saatten fazla dayanabildi.

Genel kullanımda, bir iş günü boyunca idare ettiğini gördüm, ancak akşamın ilerleyen saatlerinde bir şeyler yapmam gerektiğinde sık sık seviyelerin düşük olduğunu ve pil uyarılarının devreye girdiğini fark ettim. Çoğunlukla evde çalışan biri olarak bu benim için bir sorun değil ama zamanının çoğunu hareket halinde geçiren biri için sorun olabilir. Video izlemeye gelince, tam parlaklıkta bir saat boyunca şarj seviyesi %18 düştü, bu nedenle bitmeden önce beş saatten fazla sürebilirsiniz.

Son Düşünceler

Swift X 14 her şeyi doğru yapmıyor, ancak gün boyu çalışabileceğiniz bir ekran ve ergonomi, yeterli CPU ve GPU gücü ile mobil reklamcılar için mükemmel bir dizüstü bilgisayar. Ayrıca ev ile müşteri ya da ofis arasında size ağırlık yapmayacak kadar küçük ve hafif bir form faktörüne sahip.

Kendi fantastik OLED ekranlarına sahip başka güçlü seçenekler de var. Bunlar arasında Asus Zenbook 15 OLED ve Zenbook S 13 OLED, Acer’ın kendi Swift Go 14’ünden bahsetmiyorum bile. Ancak bunların hiçbiri aynı taşınabilirlik, ekran kalitesi ve özel GPU performansı kombinasyonunu sunmuyor, hatta her biri bir alanda Swift X 14’ü geride bırakıyor. İşte bu noktada Acer’ın en yeni ürünü öne çıkıyor ve profesyonel tasarım, grafik veya video için isteyeceğiniz her şeyi sadece pratik değil, aynı zamanda her yönden birinci sınıf bir pakette sunuyor. Daha fazla seçenek için en iyi OLED dizüstü bilgisayarlar rehberimize göz atın.

Sıkça Sorulan Sorular

Acer Swift ve Acer Aspire arasındaki fark nedir?
Basit bir ifadeyle, Aspire Acer’ın bütçeden orta seviyeye kadar olan dizüstü bilgisayar setidir, Swift ise orta seviyeden üst seviyeye kadar olan dizüstü bilgisayarlara odaklanır.
Acer Swift X 14 okul için iyi mi?
Acer Swift X 14, üretkenlik odaklı makinelere bakması daha uygun olacak birçok öğrenci için aşırıya kaçacaktır. Ancak, çalışmanız doğru bir ekrana sahip olmaktan yararlanan yaratıcı çalışmalar içeriyorsa, bu dizüstü bilgisayar size uygun olabilir.

User Rating: 5 ( 1 votes)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu