Asus ROG Strix Scar 17 X3D İncelemesi

Oyun Deneyiminizi Yükseltin: Asus ROG Strix Scar 17 X3D

Giriş

ROG Strix Scar 17X3D, AMD’nin Ryzen 9 7945HX Dragon Range işlemcisinin 7945HX3D adı verilen yeni bir varyantıyla birlikte geliyor. 7945HX3D, AMD’nin “3D V-Cache Technology” adını verdiği teknolojiyi kullanarak L3 önbellek miktarını geleneksel 7945HX’e kıyasla iki katına çıkararak 64MB’den 128MB’ye yükseltiyor. Şimdi bunu test edelim.

3D V-Cache paketleme teknolojisi, CPU’nun üzerine ek önbellek katmanları yığar, bu da kalıbın boyutunu artırmadan veya mantık devrelerini küçültmeden CPU’nun belleğini artırabileceğiniz anlamına gelir.

AMD’nin 16 çekirdekli Ryzen 9 7945HX3D modelinde, 8 çekirdekli 2 bloktan yalnızca biri, saat hızı üzerinde olumsuz bir etkisi olduğu için ek yığılmış L3 3D V-Cache’e sahip. 3D olmayan bloktaki 8 çekirdek, 7945HX ile aynı 5.4Ghz artırma saatinde çalışır, ancak AMD, 3D V-Cache bloğu için daha düşük maksimum artırma saatinin ayrıntılarını yayınlamadı.

Bu tasarım, ek önbellekten yararlanan uygulamaların ve daha yüksek çekirdek saat hızlarından yararlanan uygulamaların daha hızlı çalışmasına olanak tanıyarak daha fazla esneklik sağlamalıdır. O halde bu, dünyadaki en iyi mobil oyun CPU’su olmalıdır.

Yenilikçi yığılmış 3D V-Cache, Asus ROG Strix Scar 17 X3D’yi Triple-A oyunlarda daha da hızlı hale getiriyor ancak temel tasarım, yeni Asus ROG Scar Strix 18 modellerinin yanında eskimiş görünmeye başlıyor.

Artıları

 • Yeni 3D V-Cache Ryzen 9 CPU’dan daha da iyi oyun performansı.
 • Geniş, özelliklerle dolu klavye.
 • Ağır yük altında bile serin ve sessiz.

Eksiler

 • Yeni CPU yalnızca premium RTX 4090 GPU ile kullanılabilir.
 • 720p web kamerası zayıf bir çaba.
 • I/O bağlantı noktalarının dengesiz yerleşimi.

Temel Özellikler

 • Yenilikçi yeni CPUtasarımıAMD Ryzen 9 7945H’nin yeni 3D V-Cache sürümü gözle görülür iyileştirmeler getiriyor.
 • Temel tasarımeskiyorYeni Strix Scar 18 görünümü yerinehala2021 dönemi tasarımı kullanılıyor.
 • ROG Akıllı SoğutmaThermalGrizzly’nin Conductonaut Extreme sıvı metali ve artırılmış performans için Akıllı Soğutma.

Tasarım ve Klavye

 • 2021 ve 2022 modelleriyle aynı temel tasarım.
 • Chiclet klavye sağlam ve iyi yerleştirilmiş.
 • Stil bir Strix makine için oldukça sade.

Yeni Strix Scar 17 X3D, Mayıs ayında incelediğim Strix Scar 17 ile aynı. Hâlâ 3 kg ağırlığında ve 395 x 282 x 28,3 mm boyutlarında, yani 2022 ve 2021 modelleriyle aynı. Bu hala esasen revize edilmiş silikonlu bir 2022 Strix Scar SE.

Tasarımın yaşı bir yana, alüminyum ve yüksek kaliteli plastikten yapılmış sağlam bir makinedir ve tek bir gerçek hatası vardır: parmak izleri klavye güvertesinde kötü görünür.

G/Ç bağlantı noktalarının düzeni aynı; sol tarafta iki adet USB-A 3.2 Gen 1 bağlantı noktası ve iki adet Type-C bağlantı noktası (her ikisi de DisplayPort video çıkışlı USB 3.2 Gen 2 özelliği), HDMI 2.0 ve 2.5G LAN bağlantı noktalarının yanı sıra DC-in ve 3.5mm ses jakları arka tarafta. A Tipi bağlantı noktalarının daha uzakta olması için her iki taraftaki veri bağlantı noktalarını tercih ederdim.

Klavye, 2 mm hareket mesafesine sahip tanıdık bir chiclet. Medion Erazer Beast X40 veya MSI Titan GT77’ye takılan mekanik klavyelerle boy ölçüşemese de ciddi oyunlara uygun sağlam bir yapıya sahip.

Düzen tipik bir ROG, yani hem kapsamlı hem de geniş, ancak küçük boyutlu imleç ve tuş takımı tuşlarına tahammül etmeniz gerekiyor. Beş özel (ve programlanabilir) kısayol tuşu ses seviyesi, fan hızı ve Armoury Crate uygulaması gibi özelliklere hızlı erişim sağlıyor. Stilize tuş kapağı grafikleri bir zevk meselesi, ancak yeterince netler.

RGB aydınlatma, yalnızca Armoury Crate kontrol panelini kullanarak düz bir renkle veya önceden ayarlanmış on iki desenden biriyle sınırlıdır. Tuş başına bir aydınlatma düzenlemesi kurabilirsiniz, ancak bu basit olmaktan uzaktır. İzleme dörtgeni 130 x 77 mm boyutlarında, mükemmel tepki veriyor ve net bir tıklama hareketine sahip.

Strix Scar 17’nin içine girmek dikkat gerektiriyor çünkü bir şerit kablo tabanın ön ve yan tarafındaki ışıkları anakarta bağlıyor. İçeri girdikten sonra iki SODIMM RAM yuvasına, kablosuz karta ve iki SSD yuvasına kolayca erişebilirsiniz.

720p web kamerası, Windows Hello IR yüz tanımadan yoksun, kaba ve sıkıcı bir olaydır. Aslında, istenen fiyat göz önüne alındığında, herhangi bir biyometrik güvenlik yoktur.

Asus, ROG Strix Scar 17’deki geri dönüştürülmüş malzeme miktarıyla ilgili herhangi bir iddiada bulunmuyor, ancak ambalaj plastik türevleri içermiyor.

Ekran ve Ses

 • 240Hz 2.560 x 1.440 IPS ekran.
 • Geniş renk gamı kapsamı.
 • İyi hareket işleme.

Ekran, 348cd/m2 tepe parlaklığı ve 1102:1’lik makul kontrast oranıyla sağlam bir performans sergiliyor. 99,9’luk sRGB, %98,2’lik DCI-P3 ve %84’lük AdobeRGB gamut kapsamlarıyla bol miktarda renk mevcutken, sRGB profiline kıyasla 2,8’lik Delta E ile renk doğruluğu kabul edilebilir düzeyde.

Yeni Scar Strix 16 ve 18 dizüstü bilgisayarlara takılan ROG Nebula ekranların renk doğruluğunun daha yüksek olduğunu deneyimledim.

Tamamen oyunla ilgili olarak, ekran tüm doğru kutuları işaretliyor. 240Hz yenileme hızı ve aşırı hızda 3 ms tepki süresi gölgelenmeyi minimumda tutuyor, Nvidia’nın G-Sync uyarlanabilir senkronizasyon teknolojisi için destek var ve yeniden başlatma zahmetine girmeden MUX anahtarı görevi gören Advanced Optimus’a sahip oluyorsunuz.

Maksimum ses seviyesi 72.3dB(A) ile sıra dışı olmayabilir, ancak stereo hoparlörlerin ürettiği ses, geniş bas ve iyi yüksek frekans üretimi ile iyidir.

Performans

 • Yeni 3D V önbellek etkileyici oyun performansı sunuyor.
 • Zorlu bir oyun dizüstü bilgisayarı için serin ve sessiz çalışır.

Strix Scar 17’nin X3D enkarnasyonu, normal modelle aynı 175W Nvidia RTX 4090 GPU’yu kullanıyor, peki süslü 3D önbellek CPU’su oyunları daha hızlı çalıştırmasını sağlıyor mu? Tek kelimeyle evet.

Strix Scar 17’yi incelediğimden bu yana Trusted Reviews’da test metodolojimizi değiştirdiğimiz için, zaten bildiğimiz gibi çok güçlü bir oyun platformu olan standart Dragon Range makineye kıyasla yeni X3D modelinin artan performansına odaklandım.

Doğrudan bir karşılaştırma için, ışın izleme en üst düzeye çıkarılmış ve ayrıntı seviyeleri DLSS yükseltmesi olmadan mümkün olan en yüksek seviyeye ayarlanmış olarak 2.560 x 1.440’ta üç Triple-A oyun karşılaştırması yaptım.

X3D makinede Metro Exodus, standart 7945HX modelindeki 63 fps’ye kıyasla 71 fps’de çalıştı. Cyberpunk 2077 35 fps’ye kıyasla 48 fps’de, Returnal ise 80 fps’ye kıyasla 101 fps’de çalıştı.

Bu kare hızları, dizüstü bilgisayarlar için değil, genellikle güçlü masaüstü oyun bilgisayarları için ayrılmış olan mümkün olan en zorlu ayarlar altında gözlemlendi. Tablodaki kıyaslama puanlarından da görebileceğiniz gibi, ışın izlemeden vazgeçerseniz, çözünürlüğü Full HD’ye düşürürseniz veya DLSS’yi devreye sokarsanız, bu oyunların tümü iki veya üç kat daha hızlı çalışacaktır.

Horizon Zero Dawn gibi daha az zorlu oyunların üç haneli kare hızına ulaşması için hızlarının düşürülmesine gerek yok. 7945HX’in en yüksek detay ayarlarıyla ekran doğal çözünürlüğünde elde ettiği 153 fps’ye kıyasla ortalama 175 fps.

Bunlar oldukça etkileyici artışlar ve AMD’nin ekstra L3 önbelleğin sağlayacağını düşündüğü ortalama %15’lik performans artışı ile büyük ölçüde uyumlu, ancak iyileşme bir oyunun 3D V-Cache’i kullanma yeteneğine bağlı olarak değişebilir.

Yine de tüm haberler iyi değil. Hem Cinebench R23 çok çekirdekli hem de PCMark 10 kıyaslamaları standart Dragon Range modelinden %5 daha düşük puan aldı. Muhtemelen, çekirdek bloklarından birindeki daha düşük saat hızı 3D önbelleğin faydasını dengeledi.

Strix Scar 17’nin her iki versiyonu da şimdiye kadar test ettiğim en hızlı dizüstü bilgisayarlar arasında yer aldığı için aradaki fark önemsiz sayılır. Oyun hızında %15’lik bir artış için üretkenlik performansında %5’lik bir düşüşü takas etmekten çok mutluyum.

1TB SK Hynix SSD, standart modele göre daha yüksek sıralı okuma hızları gösterirken, sırasıyla 7,4GB/sn ve 2,6GB/sn ile daha düşük yazma hızları gösterdi. Aynı 6Ghz MediaTek MT7922 kartı ve RealTek 2.5GbE LAN denetleyicisi iletişimi sağlıyor.

Yazılım

 • Armory Crate çok kapsamlı.
 • Bazı basit görevler gereksiz yere karmaşık.

Asus ROG’un Armory Crate kontrol paneli, türünün en kapsamlı kontrol panellerinden biridir. Dizüstü bilgisayarın performans seviyelerini ve temel aydınlatma sistemini yönetmenin yanı sıra, aktif duvar kağıtları ayarlamak ve oyun kitaplığınızı yönetmek için de kullanabilirsiniz.

Armory Crate ile ilgili şikayetim, kendi aydınlatma senaryolarınızı oluşturmak için Aura Creator uygulamasını (ayrıca önceden yüklenmiş) ve Aura Sync özelliğini kullanmanız gerektiğidir, hatta sadece WASD tuşlarının yanması gibi basit şeylere kadar. Bu tür temel işlemlerin gerçekleştirilmesi çok daha kolay olmalıdır.

McAfee anti-virüs paketinin yanı sıra WhatsApp, Netflix, Spotify ve Instagram için Başlat menüsü bağlantılarının önceden yüklenmiş olması nedeniyle şişkinlik seviyeleri ortalama düzeyde. Bunları kaldırmak anların işi.

Pil Ömrü

 • Yeni CPU’nun verimlilik üzerinde olumsuz bir etkisi yok.
 • Bir RTX 4090 dizüstü bilgisayar için serin ve sessiz.

2023 Strix Scar 17, PCMark 10 Office üretkenlik pil testinde 90Wh pil pes etmeden önce 6 saat 12 dakika boyunca çalışarak iyi bir performans gösterdi. X3D de 6 saat 5 dakika çalışarak hemen hemen aynı performansı gösterdi. Bu da yeni işlemcinin genel verimlilik üzerinde minimal bir etkisi olduğunu gösteriyor.

Yine 7945HX modelini taklit eden X3D, ağır yük altında Turbo modunda çalışırken bile etkileyici derecede sessiz ve serin bir performans gösterdi. Maksimum dış sıcaklık hiçbir zaman 37°’nin üzerine çıkmadı ve fan gürültüsü 54dB(A) ile zirve yaparak hiçbir zaman rahatsız edici hale gelmedi.

Gürültü konusunda, bazı kullanıcıların oyun çalıştırırken bobin sızıntısından şikayet ettiğini okudum, ancak bu benim yaşadığım bir şey değildi.

Son Düşünceler

Şu anda RTX 4090 / 7945HX Strix Scar 17’yi 3.300 £’a (normal fiyatı olan 3.800 £’dan daha düşük) ve RTX 4080 / 7945HX modelini 2.900 £’a alabilirsiniz. Birleşik Krallık’ta Strix Scar 17 X3D’nin RRP’si 3.799 £ olacak, ancak daha ucuz olan RTX 4080 GPU ile satışa sunulup sunulmayacağını bilmiyorum.

AMD’nin zaten etkileyici olan Dragon Range Ryzen R9 7945H CPU’sunun en son sürümünün oyun performansı konusunda hedefleri değiştirdiğine şüphe yok. ROG Strix Scar 17 X3D, oyunları MSI’ın devasa Titan GT77’sinden bile daha hızlı çalıştırabiliyor ve Medion Erazer Beast X40 gibi test ettiğimiz diğer RTX 4090 makinelerini geride bırakıyor.

Olağanüstü performans, ROG Strix Scar 17’nin temel tasarımının artık oldukça eskimiş olduğu ve Asus ROG hiyerarşisinde yerini ROG Strix Scar 18’e bıraktığı gerçeğini keskin bir şekilde ortaya koyuyor. Eminim Asus’un bu yolu seçmesinin iyi nedenleri vardır, ancak yine de tüketici yeni bir motora sahip olsa da eski bir araba tasarımı için en yüksek doları ödemek zorunda kalıyor.

Sıkça Sorulan Sorular

Yeni AMD Dragon Range 3D V-Cache CPU iyi mi?
Evet. Ekstra önbelleğin oyun performansı üzerinde büyük bir etkisi var çünkü oyunlar CPU’nun verileri çok hızlı işlemesini gerektiriyor ve ekstra önbellek bunu gerçekleştirmenin anahtarı.
ROG Strix Scar 17’nin mekanik klavyesi var mı?
Alienware’in aksine, Asus ROG mekanik klavye seçeneği sunmuyor, ancak chiclet tasarımı oyun oynamak için hala uygun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu