Asus Chromebook Plus CX34 İncelemesi

Hafif, Çevik ve Sağlam Dayanıklılık : Asus Chromebook Plus CX34

Giriş

Chromebook Plus takısı dünyadaki en heyecan verici şey gibi görünmeyebilir, ancak bu Asus Chromebook Plus CX34 gibi seçenekler daha uygun fiyatlı bir dizüstü bilgisayara ihtiyaç duyanlar için oldukça ilginç bir şey olma potansiyeline sahip.

Fiyatının £429/$429 olduğu bu orta sınıf model, Intel Core i3-1215U işlemcinin yanı sıra 256GB UFS depolama alanı ve 8GB RAM gibi ilgi çekici donanımlara sahip. Daha büyük ekranlı Lenovo IdeaPad 5i Chromebook ve HP Chromebook x2 11’in tablet-dizüstü bilgisayar-karması gibi övgü toplayan modellere karşı Asus’un seçeneği rekabetçi bir fiyata ve iyi bir donanıma sahip.

Asus Chromebook Plus CX34, harika bağlantı noktası seçimi, sağlam performansı ve iyi ekranının yanı sıra olağanüstü pil ömrüyle fiyatına göre harika bir Chromebook. Sadece daha ucuz hissettiren yapısına ve kaplamasına dikkat edin.

Artıları

 • Harika klavye ve bağlantı noktası seçimi.
 • Çevik performans.
 • Sağlam dayanıklılık.

Eksiler

 • Ucuz hissettiren yapı.
 • Temel hoparlörler.

Temel Özellikler

 • Uzun ömürlü pil:50Whr’lik büyük pili bir ila iki gün arasında dayanır.
 • Genişbağlantı noktasıseçimi:USB-A, USB-C ve HDMI çıkışı da dahil olmak üzere oldukça fazla sayıda bağlantı seçeneğine sahiptir.
 • Mükemmelperformans:Chromebook Plus CX34, diğer bazı seçeneklerden biraz daha eski olması dışında, mükemmel göreceli performans sunan bir 12. Nesil Intel Core i3 işlemci tarafından desteklenmektedir.

Tasarım ve Klavye

 • Biraz ucuz hissettiren kasa.
 • Mükemmel klavye ve sağlam trackpad.
 • Harika port seçimi.

Ucuz hissi veren plastik kasasıyla Asus Chromebook Plus CX34 ilk izlenim olarak pek de iyi değil. Parlak ve pürüzsüz bir plastik kaplamaya sahip olan kapağı başlangıçta bana pek güven vermedi. Ancak kapağı açıp daha yakından baktığımda işler kısa sürede değişti.

Asus Chromebook Plus CX34, özellikle fiyatı göz önünde bulundurulduğunda oldukça iyi yapılmış bir dizüstü bilgisayar. İnce kasasının yanı sıra 14 inçlik ekranının etrafındaki ince çerçeveleriyle de iyi görünümlü bir seçenek. Burada sunulan gri renk de iyi görünüyor, ancak daha modern ve neredeyse ultrabook tipi bir görünüm için beyaz renkte de mevcut.

1,4 kg’lık ağırlığı Asus’u kendi boyutlarında bir dizüstü bilgisayar için oldukça ağır kılıyor, ancak bir çantaya koymak kolay ve çok fazla yer kaplamayacak kadar ince. Elbette HP’nin dönüştürülebilir seçeneği kadar taşınabilir değil, ancak burada daha geleneksel bir paket elde edersiniz, bu da bazılarına tablet ve folio klavye kapağından daha uygun olabilir.

Bağlantı noktası seçimine gelince, Asus’un hemen hemen hepsini bir tarafta bir araya getirdiğini belirtmek ilginçtir. Chromebook Plus CX34’ün sol tarafında şarj için kullanılacak tek bir USB-C bulunurken, sağ tarafta bir çift USB-A bağlantı noktası, bir HDMI çıkışı, bir kulaklık girişi ve ikinci bir USB-C yer alıyor. Bu fiyattaki bir Chromebook için harika bir teklif.

Full HD web kamerası da üst ekran çerçevesine yerleştirilmiş. Kameranın görüşünü engellemek ve üçüncü taraf meraklıların herhangi bir şansını önlemek için kullanılabilen bir gizlilik kaydırıcısına sahiptir.

Asus Chromebook Plus CX34’ün klavyesi mükemmel. Dokunsal ve iyi bir hareket alanı sunuyor ve sunulan daha kompakt düzen, test ettiğim diğer birçok dizüstü bilgisayardan daha mantıklı. Beyaz arka aydınlatması keskin ve parlak ve tuşları iyi aydınlatıyor. Daha ucuz dizüstü bilgisayarlar tuşları zar zor kaplayan yetersiz bir arka ışık sunma eğiliminde olduğundan, bu başlangıçta tahmin edebileceğinizden daha büyük bir artı puan. Bu boyuttaki bir dizüstü bilgisayar için trackpad de oldukça büyük ve biraz sert olmalarına rağmen sağlam bir his veren düğmeler sunuyor.

Bu Chromebook’un ambalajı neredeyse tamamen karton ve kağıttan yapılmış, ancak mevcut tek plastik parça şarj fişinin ucunda. Açıldığında dizüstü bilgisayarın çıkarılmasını kolaylaştırmak için hafifçe yükseltildiğinden, bu da düşünceli bir ambalajdır.

Ekran ve Ses

 • İyi parlaklık ile iyi ayrıntı.
 • Etkileyici renkler.
 • Hoparlörlerin sesi oldukça ince.

Asus ekran konusunda herhangi bir sürpriz yapmaya karar vermedi. Bu dizüstü bilgisayarın tasarlandığı üretkenlik iş yükleri için hem iyi bir çözünürlük hem de ekran boyutu avantajı sağlayan denenmiş ve test edilmiş 14 inç Full HD IPS panele bağlı kaldı.

Günlük kullanımda panel, sağlam ayrıntılar sunan bu kombinasyondan etkilendi. İç mekan kullanımı için 250 nit parlaklık (ortalamadan daha sönük olsa da) iyi ve IPS panel olması sayesinde renkler nispeten canlıydı. İşten sonra Disney+, Amazon Prime ve YouTube’da içerik izlemek için gayet uygun.

Chromebook Plus CX34’ün hoparlörleri iyi bir gövde ve yüksek bir ses seviyesi sunuyor ancak sesleri biraz ince. Aşağı doğru ateşleniyor olmaları, masa gibi daha sert bir yüzeye yerleştirilmeleri için en uygun oldukları anlamına geliyor. Yatak gibi yumuşak bir yüzey üzerindeyken sesleri donuk veya hafif boğuk çıkabilir.

Performans

 • Günlük işler için harika işlemci.
 • Depolama ve RAM için bolca alan.
 • ChromeOS daha fazla desteklenen uygulama ile daha iyi hale geliyor.

Kaputun altında, Asus Chromebook Plus CX34, işlemci artık iki nesil eski olsa bile sağlam özelliklere sahiptir. İki P-çekirdeği ve dört E-çekirdeği arasında bölünmüş toplam altı çekirdeğe sahip olan Intel Core i3-1215U çip, bu Chromebook’a çok yönlü harika bir performans kazandırmaya yardımcı oluyor.

Hem Google Docs’ta makale yazmak gibi günlük üretkenlik görevlerinde hem de işten sonra videolarla gevşemenin yanı sıra sentetik kıyaslama testlerimizde Chromebook Plus CX34, çok sayıda Chrome sekmesinin açık olmasıyla takdire şayan bir şekilde başa çıktı.

8GB DDR5 RAM, Chromebook Plus CX34 ile geçirdiğim süre boyunca bazı çoklu görevler için iyi bir alan sağlarken, 256GB UFS depolama alanı, son yıllardaki benzer fiyatlı seçeneklerden çok daha fazla kapasite sunuyor. Eski modeller 32GB ve 64GB’a kadar düşüyordu, bu nedenle burada daha da büyük seçenekler sunulduğunu görmek özellikle güzel. Wi-Fi 6 ve Bluetooth 5.2’nin eklenmesi de hoş bir dokunuş ve bu Chromebook’un modern standartlarla iyi bir şekilde desteklenmesini sağlıyor.

Daha önce ChromeOS ile uyumluluk eksikliğinden de yakınmıştım ancak Steam ve Photoshop gibi uygulamaların kullanıma sunulması Chromebook’a geçişi biraz daha cazip hale getiriyor. Elbette bir Windows dizüstü bilgisayar, desteklenen çok daha fazla uygulama ile çok daha fazlasını yapmanızı sağlayacaktır, ancak ChromeOS’un biraz ilerleme kaydettiğini görmek güzel.

Yazılım

 • Sihirli Silgi inanılmaz.
 • Çevrimdışı Dosya Senkronizasyonu yararlı oldu.
 • AI görüntülü arama özellikleri kullanışlıdır.

Chromebook Plus CX34 gibi tüm Chromebook Plus serisindeki en büyük değişiklik, kayda değer yazılım dokunuşlarıdır. Bunlardan en büyüğü belki de Magic Eraser’ın kullanıma sunulması. Daha önce Pixel telefonlara özel olan bu özellik, fotoğraflardaki nesneleri otomatik olarak siliyor. Arka plandaki öğeleri tanımlayarak, etraflarına gri bir çerçeve çizerek ve ardından üzerlerine tıklayarak onları neredeyse anında görüntüden kaldırarak çalışıyor. İnanılmaz bir kit parçası.

Çevrimdışı Dosya Senkronizasyonu, hayatı değiştiren bir eklentiden ziyade kullanışlı bir yaşam kalitesi özelliğidir, ancak yine de kullanışlıdır. Dosyaları Google Drive’dan otomatik olarak bir arka plan görevi olarak indiriyor, böylece onları çevrimdışı olarak kullanabiliyorsunuz. Bunu kendi Drive hesabım için zaten etkinleştirmiştim ve Docs’ta bir şeyler yazarken evdeki Wi-Fi kesildiğinde çok yardımcı oluyor, böylece ortasında olduğum çalışmayı kaybetmiyorum.

Chromebook Plus CX34’te bunu etkinleştirmek biraz zahmetli, açmak için Gelişmiş ayarlardan geçmeniz gerekiyor. Ancak bir kez etkinleştirdikten sonra unutabileceğiniz bir şey ve istediğiniz tüm dosyalar önünüze serilecek.

Google ayrıca, genel deneyimi ve kendi görünürlüğünüzü iyileştirmek için tasarlanmış bazı kullanışlı AI görüntülü arama özelliklerini de bir araya getirdi. Bu özellikler, insanların görüntülü arama yaparken karşılaştıkları tehlikeli aydınlatma veya arka plan gürültüsü gibi tipik sorunlara tek tıklamayla çözüm sunmak üzere tasarlandı. Bir görüşme sırasında bununla mücadele etmek için ekranın alt kısmında ‘Aydınlatmayı İyileştir’ ve ‘Arka Plan Gürültüsünü İptal Et’ düğmeleri beliriyor. Bunlar tam olarak beklediğiniz gibi çalışıyor ve görüntülü görüşmenizin kalitesini artırmak için makul bir girişimde bulunuyor. Bu özellikler diğerlerinin yanı sıra Google Meet ve Zoom ile de çalışıyor.

Son olarak, Adobe’nin yaratıcı fotoğraf düzenleme paketinin oldukça sulandırılmış bir versiyonu olan web tabanlı Photoshop desteği de var. Ben de dahil olmak üzere çoğu insanın kullanacağı özelliklere sahip olduğunuz için yine de güzel bir eklenti. Bunlar arasında seçim çerçevesi araçları ve ışık ayarının yanı sıra Adobe’nin bir sonraki adımda ne yapılacağına dair kullanışlı seçenekler sunan yeni Bağlamsal Görev Çubuğu da yer alıyor. Akıllı AI Generative Fill ve Generative Expand araçları da Photoshop’un bu tarayıcı tabanlı sürümüne geçiş yapıyor. Bunlar son zamanlarda manşetlerde yer aldı ve pratikte sağladığınız yönlendirmelerle isabet kaydediyor. Kendimi her gün kullanırken görebileceğim bir şey değil.

Pil Ömrü

 • Pil testinde 11 saat 43 dakika dayandı.
 • Bir ila iki iş günü arasında sürebilir.

Chromebook Plus CX34 için iyi zamanlar, bazı iyi dayanıklılık ile devam ediyor. Parlaklığı yarıya indirip bir video döngüsü testi yaptığımızda, yaklaşık on bir buçuk saat dayandı. Bu, rakiplerine kıyasla oldukça iyi ve Asus’un on saate kadar olan kendi iddialarını oldukça aşıyor.

Ancak bu sonuç klavye arka aydınlatması kapalıyken elde edildi. Parlaklığın yanı sıra bunu da açmak pili güçlendirecek ve daha az süre dayanmasını sağlayacaktır. Yine de, biraz aşırı yükleme yapmak gerekse bile Chromebook Plus CX34’ten bir ila iki gün arasında gündelik kullanım elde edebilirsiniz.

Son Düşünceler

Chromebook Plus serisinin tanıtımı ilk başta bana biraz hile gibi göründü. Ancak Asus Chromebook Plus CX34’ü kullanmak, çok yönlü mükemmel bir Chromebook deneyimi isteyenler için gerçekten iştah açıcı seçenekler olduklarını kanıtlıyor.

Chromebook Plus CX34, makul bir yerleşime sahip iyi bir bağlantı noktası seçiminin yanı sıra harika beyaz arka aydınlatmaya sahip mükemmel bir klavye sunuyor. İzleme paneli de makul bir boyuta sahipken, sunulan ekran makul parlaklık ve ayrıntılarla günlük iş yükleri için yeterince iyi. Sunulan pil ömrü de mükemmeldir.

Makul bir fiyata çok yönlü sağlam bir geleneksel Chromebook arıyorsanız, bu Asus Chromebook Plus CX34 fiyatına göre mükemmel bir seçimdir. Lenovo IdeaPad 5i Chromebook aynı özellikleri sunuyor, ancak çok daha fazlası için daha büyük bir ekrana sahipken, Acer Chromebook Spin 514 (2022) gibi 2’si 1 arada işlevselliği getiriyor. Daha fazla seçenek için En İyi Chromebook rehberimize göz atın

Sıkça Sorulan Sorular

Chromebook ve Chromebook Plus arasındaki fark nedir?
Chromebook Plus, Google’ın minimum donanım gereksinimleri ve Photoshop gibi uygulamalar için destek de dahil olmak üzere yeni gereksinimleri karşılamak üzere tasarladığı yeni bir Chromebook serisidir.
Asus Chromebook Plus CX34’ün dokunmatik ekranı var mı?
Hayır, ancak Chromebook Plus CX34, dizüstü bilgisayarın düz durabilmesi için açılır kapanır bir menteşe ile birlikte gelir.

User Rating: 5 ( 1 votes)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu