Microsoft Surface Laptop Go 3 İncelemesi

Microsoft Surface Laptop Go 3: Hafif, Şık ve Güçlü Bir Deneyim

Giriş

Geçmişte Surface Laptop Go serisi en iyi Windows dizüstü bilgisayarlardan bazılarını sunmuştu, ancak bu kez daha ucuz seçeneklerin ihmal edilmesi, tırmanması gereken daha dik bir tepe veriyor. Şimdi, orta sınıf statüsü için oldukça pahalı bir dizüstü bilgisayar olarak geliyor.

Microsoft’un Surface Laptop Go 3’ü zarafetten bir düşüş. Şık bir kasada makul bir performans ve güç sunuyor ancak rakiplerinin birçoğu tarafından geride bırakılan bir deneyim sunmak için ekranından ve bağlantı noktalarından mahrum kalıyor. Yüksek başlangıç fiyatı, onu pazarın hem bütçe hem de üst düzey üretkenlik segmentlerinde zor bir satış haline getiriyor.

Artıları

 • Şık, hafif yapı.
 • İyi performans.
 • Harika hoparlörler.
 • Ortalama pil ömrü.

Eksiler

 • Kötü port seçimi.
 • Orta halli ekran.
 • Rakiplerinden daha düşük beygir gücü.

Temel Özellikler

 • Hafif çerçeve:Sadece 1,13 kg ağırlığındaki Surface Laptop Go 3 özellikle hafiftir ve hareket halinde olanlar için oldukça taşınabilir bir dizüstü bilgisayardır.
 • 12. Nesil Intel Core işlemci:İyi bir güç sunmak için 10 çekirdekli ve 12 iş parçacıklı Intel Core i5-1235U işlemci de var.
 • Dahaküçük 12,5 inç ekran:Surface Laptop Go 3, daha kompakt bir ekranın ardından gelenler için daha küçük bir 12,5 inç ekran da sağlıyor

Tasarım ve Klavye

 • Şık ve modern görünüm.
 • Şaşırtıcı derecede korkunç port seçimi.
 • Arkadan aydınlatmalı olmasa da rahat klavye.

Önceki nesillerde olduğu gibi, Surface Laptop Go 3 şık görünümlü bir dizüstü bilgisayar ve fiyat aralığındaki en iyi görünümlü orta sınıf Windows dizüstü bilgisayarlardan biri. Elimdeki konfigürasyon Microsoft’un ‘Sage’ adını verdiği metalik yeşil renkte. Biraz daha standart bir renk istiyorsanız, ‘Platin’ ve ‘Buz Mavisi’ gibi daha geleneksel renklerde de mevcut.

Benim 16 inçlik MacBook Pro’mla karşılaştırıldığında, özellikle de 12 inçlik küçük ekranı göz önüne alındığında, oldukça küçük bir makine. Sadece 15,7 mm kalınlığıyla da ince bir dizüstü bilgisayar ve çantaya kolayca yerleştirilebiliyor. Dahası, sadece 1,13 kg’lık ağırlığı onu şimdiye kadar test ettiğim en taşınabilir dizüstü bilgisayarlardan biri yapıyor ve kesinlikle bir çantada çok fazla yer kaplamayacak. Ayrıca anodize alüminyum kapak ve %30 tüketici sonrası geri dönüştürülmüş içeriğe sahip alüminyum ve polikarbonat kompozit reçineden yapılmış bir alt yarı ile çeşitli malzemelerden oluşuyor – bu hoş bir dokunuş ve Microsoft’a sürdürülebilirlik için bazı puanlar kazandırıyor.

Bununla birlikte, bu ince çerçeve bazı büyük fedakarlıklara yol açmıştır. Sol tarafta tek bir USB-A, USB-C ve kulaklık girişi bulunurken, sağ tarafta şarj için Microsoft’un kendi tescilli Surface Connect bağlantı noktası yer alıyor. Hepsi bu kadar. HDMI, SD kart okuyucu ya da başka bir şey yok. Microsoft’un kullanıcılara dongle hayatını yaşatmaya niyetli olduğu açıkça görülüyor.

Klavyenin kullanımı özellikle rahat ve yüzde 65 kompakt düzen bu boyuttaki bir dizüstü bilgisayar için mükemmel şekilde kullanılabilir. Harfler net ve makasla çalıştırma özelliği uzun yazma seansları için mükemmel. Ancak arkadan aydınlatmalı değil, bu da utanç verici, bu yüzden karanlıktan sonra çalışmak kartların dışında.

İzleme dörtgeni iyi bir boyutta ve çok gürültülü olmayacak şekilde nemlendirilmiş bir hisle dokunsal olarak kullanılabiliyor. Benim tek sorunum, kullanılan plastiğin temiz ellerle bile parmak izlerinden oldukça yağlı olma eğiliminde olmasıdır.

Surface Laptop Go 3 beyaz bir kutu içinde geliyor ve ambalajında hiç plastik yok, çoğunlukla kartondan yapılmış. Aksesuarlar ve kablolar da ayrı karton kutularda geliyor.

Ekran ve Ses

 • Görüntüler grenli görünebilir.
 • Makul düzeyde renk doğruluğu ve parlaklık.
 • Mükemmel hoparlörler.

Surface Laptop Go 3’ün ekranı, kendi fiyatındaki bir dizüstü bilgisayarda bulmayı beklediğiniz şey değildir. Microsoft, daha yüksek çözünürlüklü, daha büyük bir ekran tercih etmek yerine, 1536 x 1024 çözünürlüğe sahip 12,4 inçlik bir panel kullanmayı tercih etti. Bu, Full HD’den (1920 x 1080) daha küçük ve görüntülerin daha küçük bir panelde bile grenli görünebileceği anlamına geliyor. Surface Laptop Go 3’ü hem üretkenlik görevleri için kullanırken hem de işten sonra arkanıza yaslanıp Disney+ izlerken test etme deneyimim buydu.

Görüntüler her ne kadar grenli görünse de, en azından sRGB renk gamının %95’ini kapsayan makul derecede doğru renklere sahip bir paneldir, yani günlük işler için gereken tüm ana renkleri oldukça iyi görüntüler. Ölçülen 304,7 nit parlaklığı hedeflerimizi karşılıyor ve Surface Laptop Go 3’ün oldukça canlı görüntüler sunduğu anlamına geliyor.

Artı tarafta, hoparlörleri de iyi bir gövde ve bazı iyi derinlik ve uzantı sunan, fiyatının bir dizüstü bilgisayar için harika. Daha iyi bir deneyim için bir kulaklık veya başka bir hoparlör seti takmak isteyecek olsanız da, Disney + ‘daki içeriği izlemeyi fena olmaktan daha fazlasını yaptı. 720p web kamerası hakkında yazılacak bir şey yok, ancak tüm temel video konferans ihtiyaçlarınız için fena değil.

Performans

 • Son nesil Intel işlemci.
 • Üretkenlik görevleri için oldukça güçlü.
 • Yavaş, düşük kapasiteli SSD.

Tuhaf seçimler Surface Laptop Go 3’ün işlemci seçimiyle devam ediyor. İçindeki Intel Core i5-1235U işlemci, 2023’ün sonunda piyasaya sürülen bir dizüstü bilgisayarda neredeyse iki nesil eski, bu da şaşırtıcı görünüyor. Bununla birlikte, 10 çekirdeği ve 12 iş parçacığı, hiçbir şekilde güçsüz olmadığı ve Surface Laptop Go 3’ün tasarlandığı şey için yetkin bir seçim olduğu anlamına gelir. 16 GB RAM, 256 GB SSD depolama alanının yanı sıra daha yoğun iş yükleri ve çoklu görevler için sağlam bir alan sağlar.

Surface Laptop Go 3’ün yeni fiyatı onu zor bir duruma sokuyor. Ürün yelpazesi daha önce bütçe dizüstü bilgisayar pazarıyla mücadele ediyordu, ancak şimdi, daha yüksek başlangıç fiyatı, sunabilecekleri açısından çok fazla değişiklik olmamasına rağmen daha şiddetli bir rekabet sağlıyor.

Cinebench R23 ve 3D Mark Time Spy gibi çeşitli sentetik kıyaslama testlerinde iyi performans gösterdi ve Acer Swift Edge 16 gibi biraz daha pahalı tekliflere yakın puanlar aldı. Bununla birlikte, Geekbench 6’da yayınlanan sonuçlar, 13. Nesil Intel ve Ryzen 7000 dizüstü bilgisayar çiplerine sahip dizüstü bilgisayarların neredeyse yarısı kadar bir puanla i5-1235U’nun sınırlarını ortaya koydu – Swift Edge 16’nın 10.000’in biraz üzerindeki puanı, Ryzen çalıştırırken Surface Laptop Go 3’ten çok daha yüksek ve Samsung’un Galaxy Book 3 360 ve daha yeni Intel Core i5-1340P ile aynı hikaye.

Dahası, eskiden mücadele ettiği 400-700 sterlin aralığındaki dizüstü bilgisayarlarla karşılaştırıldığında, ya yetersiz kalıyor ya da ayak uyduruyor. Şık bir öğrenci üretkenlik dizüstü bilgisayarı arayanlar artık performans ihtiyaçlarını karşılamak için HP Pavilion SE 14 ve Asus Chromebook Plus CX34 gibi ürünlere bakmalıdır.

Bununla birlikte, günlük çalışma ve Photoshop’ta biraz fotoğraf düzenleme için Surface Laptop Go 3 rahat hissettirdi. Bir sürü Chrome sekmesi açmak bocalamasına neden olmadı ve Spotify ve Photoshop’u açıp çalıştıranlarla çoklu görev yapmak Surface Laptop Go 3’ü çok fazla yavaşlatmadı.

256 GB SSD, dosyaları ve uygulamaları depolamak için iyi bir kapasite sunar. Ancak, sırasıyla 3297,02 MB/s ve 2002,93 MB/s ölçülen okuma ve yazma hızları ile hiçbir şekilde en hızlı seçenek değildir.

Yazılım

 • Bloatware içermeyen temiz ve kaygan işletim sistemi.
 • Microsoft’un daha pahalı dizüstü bilgisayarlarının aksine yapay zeka özelliklerinin olmaması.

Microsoft Windows dizüstü bilgisayar tercih etmenin faydası, yazılım söz konusu olduğunda açıkça görülmektedir. Görünürde herhangi bir bloatware yok ve Windows 11 işletim sistemi güncel, temiz ve kullanımı kolay. Hem dizüstü hem de masaüstü yapılandırmasında ve Surface Laptop Go 3’te günlük olarak kullandığım için bana yetişen bir işletim sistemi, kaygan ve duyarlı hissettim.

Surface Laptop Go 3, çalışmaya başlamanız için Netflix ve Spotify gibi önceden yüklenmiş bazı kullanışlı uygulamaların yanı sıra, pil yüzdesi, seri numarası ve garantinizde kalan süre dahil olmak üzere cihazınız hakkında temel bilgiler veren ilginç bir birinci taraf uygulaması olan Surface uygulamasıyla birlikte gelir.

Daha pahalı Surface Laptop Studio 2’nin aksine Surface Laptop Go 3, büyük ölçüde 12. Nesil Intel CPU’sunun büyük kardeşinin ekstra AI pirzolalarından yoksun olması sayesinde Windows’un yeni AI web kamerası özelliklerini kaçırıyor. Bir sonraki Windows güncellemesiyle Copilot’a kavuşacak, ancak cihazla geçirdiğim süre boyunca çalışmasını sağlayamadım.

Pil Ömrü

 • Pil testinde 9 saat 10 dakika dayandı.
 • Bir iş günü boyunca dayanabilir.

Parlaklığı 150 nit’e düşürüp PCMark 10 pil testini çalıştırırken Surface Laptop Go 3 9 saat 10 dakika dayandı. Bu, Microsoft’un belirttiği 15 saatten çok uzak, ancak yine de bir iş gününü geçirmek için yeterince makul bir dayanıklılık.

Asus Vivobook S 15 OLED (2023) gibi OLED ekranlı olanlar da dahil olmak üzere, benzer bir fiyat noktasındaki diğer birçok Windows dizüstü bilgisayar tarafından geride bırakıldı; bu ekranın Microsoft’un burada kullandığı LCD’den daha büyük bir pil çekişine sahip olmasını beklersiniz. Pilin 9 saatten biraz fazla dayanması, bir iş gününü biraz fazla çalışarak geçirmenizi sağlayacaktır, ancak şarj cihazına başlangıçta beklediğinizden biraz daha erken ulaşmanız gerekebilir.

Son Düşünceler

Microsoft’un Surface Laptop Go serisinin önceki iki neslinin en iyi Windows dizüstü bilgisayarlar listemizde düzenli olarak yer aldığını düşündüğümde, bu üçüncü nesil için büyük umutlarım vardı. Ancak, büyük bir fiyat artışı ve çok fazla köşenin kesilmesi, bunun olabileceği ve olması gerektiği kadar iyi bir seçim olmadığı anlamına geliyor.

Adaçayı yeşili rengi mükemmel görünüyor ve bu özellikle taşınabilir olan hafif ve kompakt bir dizüstü bilgisayar. Rahat bir klavyesi ve trackpad’i var ve modern görünüyor. Dahası, oldukça güçlü ve iyi bir dayanıklılık sunuyor.

Bununla birlikte, yukarıdakilerin tümü bazı büyük uyarılarla birlikte gelir – bağlantı noktası seçimi garip ve minimaldir, Surface Laptop Go 3’e güç veren işlemci ise Intel’in en yeni neslinin bir parçası bile değildir. Pil ömrü de rakiplerinin gerisinde kalırken, 12,5 inç ekran Full HD’nin altında bir çözünürlük ve grenli görüntüler sunuyor.

Asus Vivobook S 15 OLED (2023) ve Samsung Galaxy Book 3 360 gibi benzer fiyatlı seçeneklerle karşılaştırıldığında Surface Laptop Go 3, Surface imzalı görünümü arzulayanlar için artık niş bir ürün. Bu dizüstü bilgisayarın bulunduğu kategorideki cihazları arayanlar, HP Pavilion SE 14, Asus Chromebook Plus CX34 ve diğer en iyi bütçeli dizüstü bilgisayarları düşünmelidir.

Sıkça Sorulan Sorular

Surface Laptop Go 3 tam Windows 11 çalıştırıyor mu?
Evet, Surface Laptop Go 3, S modunda Windows ile gelen önceki nesillerden farklı olarak Windows 11 Home ile birlikte gelir.
Surface Laptop Go 3 ne kadar süreyle desteklenecek?
Microsoft kısa süre önce, Ocak 2021’den sonra piyasaya sürülen Surface cihazlarının altı yıllık ürün yazılımı ve sürücü güncellemeleriyle birlikte geleceğini duyurdu.

User Rating: 5 ( 1 votes)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu