Sony A6700 İncelemesi

Hafif Tasarım, Büyük Zevk: Sony A6700

Giriş

Sony’nin tam kare modelleri, fotoğrafçılar ve videograflar arasında çok az tanıtıma ihtiyaç duyan aynasız fotoğraf makinesi teklifinin yıldızlarıdır. -Ancak şirket aynı zamanda daha küçük APS-C sensörlere sahip, genellikle göz ardı edilen bir aynasız model yelpazesi de üretmektedir.

Bu seçenek, markanın yaklaşık dört yıldır ilk yeni amiral gemisi APS-C modeli olan Sony A6700’ün gelişiyle biraz daha genişledi.

Full frame bir fotoğraf makinesinden daha hafif ve daha kompakt olan A6700, hem video hem de fotoğraf alanında sunabileceği çok şey olan hibrit bir model. Yeni bir 26 megapiksel sensör, güçlü bir BIONZ XR işlemci, ayrı bir AI işlemci ve (nispeten) makul bir fiyat etiketine sahip.

Sony nihayet spot ışıklarını sevilen Full Frame serisinden uzaklaştırabilecek bir APS-C modeli sundu mu? A6700’ü test ettim ve işte keşfettiklerim.

Sony’nin dört yıl içindeki ilk yeni APS-C amiral gemisi olmasına rağmen, Sony A6700 kalıpları kırmak için büyük bir girişimde bulunmuyor. Bununla birlikte, dramatik tasarım veya özellik değişikliklerinin azlığı, bunun birinci sınıf otomatik odaklama uygulaması, çok çeşitli video seçenekleri ve çoğu durumda iyi performans gösteren yüksek kaliteli bir sensör ile çok güçlü bir hibrit aynasız fotoğraf makinesi olduğu gerçeğini azaltmaz.

Artıları

 • Birinci sınıf otomatik odaklama performansı.
 • Geniş video modu seçenekleri.
 • Kompakt, hafif gövde.

Eksiler

 • Tek SD kart yuvası.
 • Bazı durumlarda aşırı ısınabilir.
 • Tasarım tüm kullanıcılara uygun olmayabilir.

Temel Özellikler

 • 26MP sensörArka aydınlatmalıExmor R APS-C CMOS sensör.
 • Konu tanıma ve izleme için759 noktalı AFAI destekliotomatik odaklama.
 • Güçlü videoseçenekleri120 fps’ye kadar4Kve 10 bit 4:2:2 renk derinliği.

Tasarım ve kullanım

 • 122 x 69 x 75,1 mm boyut ve 493 gr ağırlık.
 • Sıçramaya ve toza dayanıklı tasarım.
 • Yeni eğ ve çevir ekran tasarımı.

Sony’nin APS-C modelleri geçmişte biraz kendine özgü tasarımları nedeniyle eleştirilere maruz kalmıştı, ancak bu konuda çok az şey değişti. A6700’ün gövdesi hala kutu gibi ve kompakt ve büyük ellere sahip kullanıcılar, en azından DSLR tarzı bir gövdeye kıyasla tutmayı oldukça rahatsız edici bulabilir.

Bununla birlikte, A6700’ün tutma yeri A6600’e kıyasla biraz daha büyütülmüş ve ben (orta boy eldivenlerimle) özellikle daha büyük bir lens takılıyken tutma konusunda çok az sorun yaşadım.

Ancak küçük bir lens takılıyken, kurulum aynasız fotoğraf makinesi standartlarına göre bile çekici bir şekilde kompakt ve hafif. Ergonomik açıdan bakacak olursak, klasik DSLR şeklini buna tercih ediyorum ama bazı eleştirmenlerin öne sürdüğü gibi bir sorun teşkil etmiyor. Ayrıca güzel bir yapıya sahip; IP derecesi falan yok ama yağmura ve su sıçramasına dayanıklı ve magnezyum alaşımlı kabuğu sağlam hissettiriyor.

OLED vizör, A6700’ün arka panelinin sol tarafında yer alıyor; daha geleneksel kamera gövdelerinde kullanılan daha merkezi EVF’lere alışkınsanız buna alışmak biraz zaman alıyor, ancak yine de bu konuda özellikle korkunç bir şey yok; yüzünüzü yaslamak için makul büyüklükte bir kauçuk göz kabı bile var.

3 inçlik ekran artık doğrudan yukarı doğru değil yana doğru dönüyor ve bu da A6600’e göre büyük bir yükseltme. Öne doğru bakarken, artık hot shoe’ya taktığınız herhangi bir şey tarafından tamamen gizlenmiyor – ancak görüşünüz, kullandığınız USB-C, mikrofon veya kulaklık kabloları tarafından hala biraz engellenebilir.

Bağlantı beklediğiniz gibi: yukarıda bahsedilen fiziksel bağlantı noktalarına ek olarak, bir mikro HDMI soketinin yanı sıra kablosuz ağ için Bluetooth 4.2 ve çift bantlı Wi-Fi’ye sahip olursunuz. Tek bir SD kart yuvası var, bu da sözde premium bir modelde biraz sönük kalıyor – ancak bu kadar kompakt bir gövdede alanın sınırlı olduğunu anlıyorum.

Kontroller söz konusu olduğunda, özellikle çekim modlarını fotoğraf, video ve S&Q (yavaş ve hızlı) arasında anında değiştiren yeni anahtar olmak üzere, yapılan başka olumlu değişiklikler de var; bunun üzerinde standart PASM kadranına da sahipsiniz. Video kayıt düğmesi de artık kameranın üstünde, A6600’ün arka köşesine garip bir şekilde yerleştirilmiş olan düğmesinden çok daha kolay ulaşılabilecek bir noktada yer alıyor.

Özellikler ve performans

 • AI destekli, 759 noktalı otomatik odaklama sistemi.
 • 11 fps sürekli çekim.
 • NP-FZ100 pil ile güçlü pil ömrü.

Kendisinden önceki A6600 gibi Sony A6700 de 5 eksenli gövde içi sabitleme özelliğiyle geliyor ve video için tasarlanan yeni Aktif modun eklenmesiyle biraz daha geliştirilmiş. Bu, kamera sarsıntısını biraz azaltıyor, ancak sensör yüzeyinin bir kısmını kırpıyor, bu da çerçeveye belirgin şekilde daha az sığacağınız anlamına geliyor. Sabitleme burada sağlam – Sony’ye göre yaklaşık beş durak telafi elde ediyorsunuz – ancak Panasonic GH6 gibi rakip modellerle karşılaştırıldığında özellikle etkili değil.

Bununla birlikte, Sony’nin tartışmasız herkesten daha iyi yaptığı bir şey otomatik odaklamadır ve A6700, markanın hibrit faz ve kontrast algılama sisteminin çok güçlü bir uygulamasından yararlanır.

Sensörün yüzeyine yayılmış 759 algılama noktası bulunmakla kalmıyor, aynı zamanda konu tanıma söz konusu olduğunda yapay zeka yardımı da devreye giriyor. Kamera artık yalnızca insan yüzlerini ve gözlerini değil, insan vücut şekillerini de tanıyabiliyor – kuşlar, hayvanlar, böcekler, arabalar, trenler, uçaklar ve motosikletler gibi diğer nesnelerden bahsetmeye bile gerek yok.

AF’yi seçtiğiniz nesne türünü arayacak şekilde ayarlıyorsunuz ve kadraja girdiğinde onu buluyor, kilitlediğinizde tutkal gibi yapışıyor. Hem doğruluk hem de hız açısından son derece etkileyici bir sistem ve hem video hem de fotoğraflarda iyi çalışıyor.

Fotoğraf makinesi sürekli olarak 11 fps’de fotoğraf çekebiliyor, bu da saygıdeğer ancak A6600’den daha hızlı değil. Bu şekilde çekim yaparken 1000 JPEG’e kadar veya yaklaşık 60 kayıpsız RAW dosyasını destekleyen daha büyük bir arabellek sayesinde daha fazla fotoğraf depolayabiliyor. JPEG ve RAW formatındaki çekimlere ek olarak artık HEIF formatında fotoğraflar da çekebilirsiniz (Sony APS-C fotoğraf makinelerinde bir ilk).

Pil performansı açısından A6700, denenmiş ve test edilmiş NP-FZ100 pili kullanır ve tam şarjla 550 fotoğraf veya 95 dakika video kaydı CIPA derecesine sahiptir. Muhtemelen bundan daha fazlasını elde edeceksiniz, bu yüzden genel olarak dayanıklılığından etkilendim.

Bazı Sony modellerinin aksine, burada soğutma sistemi yok (yine muhtemelen kompakt gövde boyutu nedeniyle). Bu da özellikle 4K kalitesinde ve daha yüksek kare hızlarında uzun video klipler kaydederken kameranın aşırı ısınması riskiyle karşı karşıya kalacağınız anlamına geliyor. Yine de soğumak için kendini kapatmadan önce yaklaşık 30 dakikalık çekim yapabilirsiniz.

Fotoğraf ve video kalitesi

 • 26 megapiksel arka aydınlatmalı CMOS sensör.
 • 120 fps’ye kadar 4K video.
 • Aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli resim profilleri.

Sony A6700, daha önce Sony FX30 Cinema Line video kamerada görülen 26 megapiksel APS-C sensörün aynısını temel alıyor ancak hibrit bir kamera olarak yaklaşımında daha dengeli olduğu anlaşılıyor. Örneğin FX30’da vizör veya mekanik deklanşör yoktu ama burada her ikisini de bulacaksınız.

İyi bir sensör ve Sony’nin full frame sensörlerine kıyasla nispeten küçük boyutuna rağmen çoğu durumda çok etkileyici görüntü kalitesi sunuyor. Dinamik aralık, renk üretimi ve ayrıntıların tümü güçlüdür ve düşük ışık koşullarında bile oldukça güçlü kalır.

Lens seçiminiz elbette büyük bir rol oynayacaktır (buradaki örneklerimizde göreceğiniz çekimlerin çoğu Sony’nin yeni üst düzey 70-200mm F4 zoom lensi ile çekilmiştir), ancak genel olarak hem fotoğraflar hem de videolar için görüntü kalitesi hakkında çok az şikayetimiz var. Full frame bir fotoğraf makinesiyle daha iyi dinamik aralık ve düşük ışık performansı elde edeceğiniz kesin ama aynı zamanda daha fazla para ödeyecek ve daha ağır bir yük taşıyacaksınız.

A6700 ayrıca kullanıcılara oynayabilecekleri çok sayıda görüntü seçeneği sunuyor. Fotoğrafların iPhone’ların kullandığı yer tasarrufu sağlayan HEIF formatında çekilebildiğinden daha önce bahsetmiştim, ancak videoların 10 bit 4:2:2 renk derinliği ve Hybrid Log Gamma ve Sony’nin popüler S-Log2 ve S-Cinetone gibi çeşitli renk profillerinde kaydedilebilmesi, kameranın ciddi videograflar için cazibesini artırıyor.

Normal 4K klipleri 60 fps’ye varan kare hızlarında ve 4K ağır çekim çekimleri 120 fps’ye varan hızlarda kaydederek kare kare akıcı oynatma sağlıyor.

Son Düşünceler

Sony A6700, Sony’nin ürün gamındaki en heyecan verici fotoğraf makinesi olmasa da, gerçekten sınıfının lideri olan otomatik netleme de dahil olmak üzere bir dizi değerli iyileştirme ve ekleme ile önceki APS-C modellerini akıllıca geliştiriyor.

Kompakt, sağlam yapılı gövdesi herkesin zevkine hitap etmeyecektir ancak etkileyici bir şekilde poz verilebilen dokunmatik ekran ve iyi bir vizör için yer var. Sony için APS-C’de henüz hayat var. Daha fazla seçenek için En İyi Fotoğraf Makinesi kılavuzumuza göz atın.

SSS

Sony a6700 kaç yaşında?
Sony A6700 2023’te piyasaya sürüldü, yani hala nispeten yeni bir fotoğraf makinesi.
Sony a6700’de gövde içi sabitleme var mı?
Sony A6700, 5 eksenli gövde içi sabitleme özelliğine sahiptir.

User Rating: 5 ( 1 votes)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu