Canon PowerShot V10 İncelemesi

Giriş

Canon, Sony’nin vlog kamera pazarını ele geçirmesine izin vermeyecek. Canon PowerShot V10, şirketin vlogger’lar için özel olarak tasarladığı ilk fotoğraf makinesi; küçük ve hafif, geniş açılı lens, yüz izleme otomatik odaklama ve görüntü sabitleme özelliklerine sahip ve kullanıcılara 30 fps’ye kadar 4K video (veya 60 fps’ye kadar 1080p video) kaydetme olanağı sunuyor.

Bazı etkileyici yönlerine rağmen Canon’un ilk vlog kamerası beyaz bir fil gibi hissettiriyor. Kalitesi ve özellikleri, gelişmekte olan içerik oluşturucuları akıllı telefonlarını değiştirmeye ikna edecek kadar iyi değil; profesyonel görünümlü videolar üretmek isteyenler ise aynasız bir kamera için biraz daha para biriktirerek çok daha iyisini yapabilirler.

Mesele şu ki, yukarıdakilerin çoğu iyi bir akıllı telefon tarafından paylaşılan özellikler – neredeyse her potansiyel vlog süperstarının zaten sahip olduğunu hayal ettiğim bir şey. PowerShot V10’un başarılı olabilmesi için bir telefondan belirgin bir şekilde daha iyi olması gerekiyor çünkü giriş seviyesi bir ürün olmasına rağmen hala büyük bir nakit yatırımı anlamına geliyor. Bunu yapabiliyor mu? Birkaç gündür onu test ediyoruz, o yüzden hadi içine dalalım ve öğrenelim.

Artıları

 • Hafif cep boyutunda yapı.
 • İyi yapı kalitesi ve sağlam stand.
 • Görüntü kalitesi belirli koşullarda telefonları geride bırakıyor.

Eksiler

 • 9:16 çekim için kameranın döndürülmesi gerekir.
 • Çok küçük LCD ekran.
 • Düzensiz otomatik odaklama performansı.

Temel Özellikler

 • Geniş açılı lens:Maksimum F2,8 diyafram açıklığına sahip 19 mm eşdeğer sabit odak uzaklığına sahip lens.
 • 1 inç sensör:Fotoğraf ve video için 15,2 MP 1,0 tipi arkadan aydınlatmalı CMOS sensör.
 • Küçük, hafifyapıSadece 211 gağırlığındadırve pantolon cebine sığacak kadar kompakttır.

Tasarım ve Kullanım

 • Avuç içi boyutunda yapı.
 • Yerleşik destek ayağı.
 • Eğilebilir ve döndürülebilir LCD dokunmatik ekran.

PowerShot V10’u kutusundan çıkardığımda hemen etkilendim. Genel tasarımı alışılmadık ama gerçekten zekice: örneğin sağlam ve dayanıklı dahili destek ayağı, kameraya çekim yapmak için (veya web kamerası olarak kullanmak için) masaüstüne koymanıza olanak tanıyor.

V10 çok hafif, pantolon cebine sığacak kadar küçük ve tek elle tutması çocuk oyuncağı, ancak alttaki tripod yuvası, biraz daha stabilizasyon istiyorsanız kolayca bir vlog kolu takabileceğiniz anlamına geliyor. Bir akıllı telefondan daha büyük ama o kadar da uzun değil ve genel olarak son derece taşınabilir hissettiriyor. Ayrıca su geçirmez veya sağlam olmasa da sağlam bir yapıya sahip. Buraya kadar her şey iyi.

Yine de dokunmatik ekran ilk kırmızı lekesi. Her ne kadar 180 derece dönerek öne, arkaya ve ikisinin arasında bir yere bakabilmesini sevsem de, 2 inç genişliğiyle diğer kameralara (genellikle 3 inç ekranlar sunarlar) ve telefonlara (genellikle çok daha büyüktürler) kıyasla çok küçük hissettiriyor. Bu, özellikle güneşli bir günde dışarıda olduğunuzda, bazen bir kol boyu kadar kısa bir mesafeden görmekte zorlanabileceğiniz anlamına geliyor. Bu durum birden fazla kez odaklanmamış veya kötü çerçevelenmiş çekimler yapmamıza neden oldu, bu yüzden kesinlikle farkında olunması gereken bir sorun.

Ön tarafta tek bir büyük kayıt/enstantane düğmesi ve arka tarafta güç ve ayarları kontrol etmek için birkaç küçük düğme ile minimalist bir kontrol düzeni var. Ekran ayrıca bir dizi dokunmatik kontrol sunuyor ve genel olarak kamerayı kullanmanın keyifli bir süreç olduğunu gördüm. Bu, geliştirilemeyeceği anlamına gelmiyor ve fotoğraf ve video çekimi arasında anında geçiş yapmak için fiziksel bir düğme çok özlenmişti – mevcut haliyle, bunu yapmak için dokunmatik ekranı kullanmanız gerekiyor ve çok uzun sürüyor.

Bağlantı basit ama yeterli. Kablosuz görevler 2.4GHz Wi-Fi ve Bluetooth 4.2 ile yeterince iyi bir şekilde yerine getirilirken (ve kameranın vlog öncelikli doğası göz önüne alındığında, birçok alıcının içeriği telefonlara ve ardından sosyal medyaya taşımak için bunları kullanacağından şüpheleniyorum), kablolu cephede USB-C (web kamerası akışının yanı sıra şarj ve veri aktarımı için de kullanılabilir), mikro HDMI ve 3,5 mm mikrofon girişi var. Ayrıca microSD kart için bir yuva var ve yerleşik depolama alanı olmadığından, 4K video çekiyorsanız tercihen hızlı bir karta (V30 veya daha fazlası) ihtiyacınız olacak.

Özellikler

 • Yüz izleme otomatik odaklama.
 • İki seviyeli elektronik görüntü sabitleme.
 • Web kamerası işlevselliği.

Vloggerlar zamanlarının çoğunu etrafta dolaşırken kendilerini filme almakla geçirirler, bu nedenle Canon’un PowerShot V10’u bu özel çekim türünü destekleyecek özelliklerle donatması şaşırtıcı değildir. Hafif, avuç içi büyüklüğündeki yapıdan, öne bakan ekrandan ve öne monte edilmiş kayıt düğmesinden daha önce bahsetmiştik, ancak kamera sarsıntısına karşı koymak için elektronik görüntü sabitleme ve insan yüzlerini tanımak ve izlemek için ayarlanabilen otomatik odaklama da var.

Bunlar kulağa harika özellikler gibi gelse de, pratikte biraz az pişmişler. Sabitleme zaman zaman (kendinizi çekerken) iyi çalışıyor ancak diğer anlarda (yürürken kamerayı çevirip ‘POV’ içeriği çektiğinizde) sarsıntılı olabiliyor ve en etkili ayarında çerçeve oldukça ciddi bir şekilde kırpılarak size çalışacak daha az alan bırakıyor. Otomatik odaklama da düzensizdi, zaman zaman yüzleri tanıyor ve diğer zamanlarda arka planın daha ilginç olduğuna karar vererek konuyu bulanık ve yumuşak bırakıyordu.

Çok başarılı olmasalar bile, bu özellikler PowerShot V10’un çoğu akıllı telefonu geçtiği veya en azından eşleştiği tartışmasız bir alan. Bir diğer nokta ise şaşırtıcı derecede iyi bir web kamerası işlevi görmesi: USB aracılığıyla bilgisayarınıza bağladığınızda, en az zahmetle Zoom aramaları ve Twitch yayın oturumları için hemen kullanabilirsiniz.

Son olarak, yaklaşık bir saatlik video kayıt süresi sunan dahili bir şarj edilebilir pile sahiptir. USB-C bağlantı noktasını kalıcı bir güç kaynağı olarak da kullanabilirsiniz, bu nedenle daha uzun klipler çekiyorsanız büyük kapasiteli bir güç bankası veya benzerini bağlamayı düşünün.

Video ve Fotoğraf Kalitesi

 • 30 fps’de 4K veya 60 fps’de 1080p.
 • 15,2 MP hareketsiz fotoğraflar.
 • Dahili ND filtresi.

PowerShot V10, 1 inç arka aydınlatmalı CMOS sensörü ile çoğu akıllı telefondan daha fazla ham görüntüleme gücüne sahip. Teoride böyle ama ben performansı karışık buldum. Doğru aydınlatma koşullarında, çekimler ve fotoğraflar etkileyici derecede keskin ve zengin görünüyor, ancak yerleşik aydınlatmanın olmaması, bu kalite seviyesini korumak istiyorsanız ne zaman ve nerede çekim yaptığınıza dikkat etmeniz gerektiği anlamına geliyor.

Kamerayı 90 derece döndürmeden 9:16 portre içeriğini hızlıca çekebilme özelliği gibi bir tür LED ışık da özellikler listesine faydalı bir ek olabilirdi. TikTok ve taklitçilerinin şu anda tartışmasız en popüler vlog platformları olduğu düşünüldüğünde, Canon’un hedef pazarını gerçekten anlamadığını gösteren kolay bir kazanç gibi görünüyor.

Geniş açılı lens, özçekimler ve vloglar için iyi bir görüş alanı sağladığından çoğunlukla mantıklı bir seçim gibi görünüyor. Yine de çok yönlü değil ve bir veya iki metrenin ötesindeki küçük nesneleri çekerken geniş çerçevede kaybolma eğiliminde olduklarını gördüm, bu nedenle iyi sonuçlar elde etmek için V10’un sınırlamaları dahilinde çalışmanız gerekecek. Ancak güzel bir özellik, doğrudan güneş ışığı altında dış mekan çekimleri için dahili ND filtresi.

Üste monte edilmiş ikiz mikrofonlar çoğu durumda kabul edilebilir bir iş çıkarıyor ve özellikle sesleri almakta usta görünüyor. Dış mekanda rüzgar gürültüsünden muzdaripler, ancak neyse ki kutuda bazı bulanık yapışkan ön camlar veriliyor; ancak bunlar Sony’nin vlog kompaktlarında bulabileceğiniz kadar güvenli değil.

Satın almalı mısınız?

Akıllı telefonunuz yeterli değil: Akıllı telefonunuzun kamerası zayıfsa ve vlog çekmeye ucuz bir giriş yapmanız gerekiyorsa V10 hiç de fena değil. Küçük, hafif ve genel performansı yeterli.

Üst düzey bir telefonunuz var: Zaten kaliteli bir akıllı telefonunuz varsa, onu kullanmaya devam etmek ve paranızı gerçek bir yükseltmeyi temsil eden bir kamera için saklamak daha mantıklıdır.

Son Düşünceler

Canon PowerShot V10, zamanın ötesinde bir fotoğraf makinesi gibi hissettiriyor. Birkaç yıl önce piyasaya sürülmüş olsaydı, gerçek bir çekiciliği olabilirdi ama Sony ve GoPro gibi markaların küçük vlog kamera pazarını çoktan ele geçirdiği günümüzde, bırakın aynasız bir kamerayı, iyi bir akıllı telefonun yerini bile alamayacak kadar ilginç ve güçsüz.

Canon’un kötü bir ürün sunması nadir görülen bir durum ve şirketin daha güçlü ve esnek başka vlog modellerinin de yolda olduğundan şüpheleniyorum. Bununla birlikte, vlog çekmek için bir “vlog kamerasına” ihtiyacınız olmadığını hatırlamakta fayda var: herhangi bir kamera kullanabilirsiniz ve piyasadaki çoğu kamera V10’dan daha iyi iş çıkaracaktır. Vlog çekeceklere tavsiyemiz: biraz daha para biriktirin, bunun yerine ucuz bir aynasız kamera alın – ya da illa kompakt bir hepsi bir arada vlog makinesi alacaksanız GoPro Hero 11 veya Sony ZV-E1’e bir göz atın.

Sıkça Sorulan Sorular

Canon PowerShot V10’u web kamerası olarak kullanabilir misiniz?
Evet, PowerShot V10’u bir bilgisayara veya dizüstü bilgisayara bağlayabilir ve video görüşmeleri veya canlı yayın için kullanabilirsiniz.
Canon PowerShot V10’a harici bir mikrofon bağlayabilir misiniz?
Harici mikrofonları bağlamak ve kullanmak için 3,5 mm’lik bir jak vardır.

User Rating: 5 ( 1 votes)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu