Sony a7R V İncelemesi

Görüntü Sanatında Yeni Bir Dönem: Sony a7R V

Giriş

Fotoğrafçılığı daha ciddiye almaya hazırsanız ve profesyonel düzeyde bir fotoğraf makinesi arıyorsanız, Sony a7R V alışveriş listenizin başında yer almalıdır.

Tam kare aynasız fotoğraf makinesi, 61 megapiksellik sensörüyle büyük miktarda çözünürlük sunan bir megapiksel canavarıdır ve bu, dosyalarından büyük baskılar oluşturmak isteyenler için büyük ayrıntı arayan fotoğrafçılar için önemli olduğunu kanıtlayacaktır. Büyük derken devasa demek istiyorum çünkü a7R V’nin birden fazla kare çekip bunları birleştirerek 241 megapiksellik tek bir dosya oluşturan bir Yüksek Çözünürlük modu bile var.

Tüm bu yüksek çözünürlüğü kontrol etmeye yardımcı olan gizli silah ise Sony’nin en yeni BIONZ XR motorudur ve bu motor tüm bu büyük veriyi işleyerek işlemin hızlı olmasını sağlar. Sony a7R V, her açıdan büyük bir yatırım, ancak daha derin cebi olan meraklılara ve geçimini fotoğraf ve videoyla sağlayan profesyonellere hitap edecek.

Bugün piyasadaki en eksiksiz full frame aynasız fotoğraf makinelerinden biri olan Sony a7R V, hem meraklıları hem de profesyonelleri memnun edecek bir fotoğraf makinesi sunmak için en yeni özellikleri, gelişmiş bir otomatik odaklama sistemini ve yüksek çözünürlüğü bir araya getiriyor. Maliyet spektrumunun üst sınırında olmasına rağmen, yapı kalitesi ve performansı yüksek fiyatı garanti ediyor.

Artıları

 • Yüksek çözünürlüklü 61 megapiksel sensör.
 • Gelişmiş otomatik odaklama sistemi.
 • Hava koşullarına dayanıklı ve sağlam gövde.

Eksiler

 • Çoğu kişi için pahalı.
 • Diğer kameralara göre daha yavaş seri çekim hızı.

Temel Özellikler

 • 61 megapiksel sensör35 mmfull frame arka aydınlatmalı Exmor R CMOS sensör.
 • LCD ekran4 eksenliçok açılı monitör.
 • 8K video kaydı8K24/25p video veya 60p’ye kadar 4K

Tasarım

 • Kapsamlı hava sızdırmazlığı.
 • Güçlü sensör ve işlemci ünitesi.
 • Fonksiyonel tasarım ve dayanıklı yapı.

Sony, tasarımda modadan çok işlev yaklaşımına sadık kalmıştır. OM System ve Fujifilm gibi markalar retro-şık bir tasarım sunarken, Sony kameralar sağduyulu, iyi düzenlenmiş ve aslında tam kare sensör ve kameranın içindeki büyük teknoloji göz önüne alındığında olması gerekenden çok daha kompakt.

Profesyonel düzeyde bir fotoğraf makinesi olarak Sony a7R V’nin birinci sınıf yapı kalitesine sahip olması şaşırtıcı değildir. Neme ve toza karşı koruma sağlamak için tüm gövde dikişlerinde kapsamlı hava sızdırmazlığı sağlanarak fotoğraf makinesinin en zorlu koşullarda kullanılabilmesi sağlanmıştır.

Saniyede 70.000 kez salınım yapan bir ultrasonik aktüatörün dahil edilmesi, görüntü kalitesini en iyi seviyede tutmak için tozu sensörden uzak tutmaya yardımcı olur. Video kullanıcılarının yararı için, a7R V daha iyi ısı yönetimi sağlayacak şekilde yeniden tasarlandı – öyle ki 8K video 30 dakikaya kadar kaydedilebiliyor.

Görüntüler, piyasadaki en büyük çözünürlüklerden birine (9,44 milyon nokta) sahip olan Elektronik Vizör veya devasa 3,2 inç LCD ekran kullanılarak oluşturulabilir. İkincisi dokunmaya duyarlıdır ve sadece garip alçak/yüksek kompozisyonları kolaylaştırmakla kalmayacak, aynı zamanda ters çevrildiğinde oto portre çekmek veya vlog çekmek için de iyi olacak, açılır kapanır, değişken açılı bir tasarım sunar.

Sony a7R V’nin yan tarafında, bu fiyat noktasındaki bir kamera için mutlak bir zorunluluk olan çift kart yuvası bulunuyor. Bu yuvaların akıllıca yanı, SD veya CFExpress kartları alabilmeleri ve böylece depolama ortamınızı karıştırıp eşleştirebilmeniz. Açıkçası, 8K video çekmek gibi veri ağırlıklı içerikler çekiyorsanız, genellikle çok daha yüksek yazma ve yazma hızlarına sahip olan bir CFExpress kartı tercih etmek isteyeceksiniz.

Sadece 723 gram ağırlığındaki Sony a7R V, özellikle sundukları düşünüldüğünde kompakt ve hafiftir, ancak daha az yer kaplamasına rağmen sağlam bir tutuş sağlayan bir kavrama yeri vardır – bu, yağışlı havalarda iki kat daha önemlidir.

Özellikler / Performans

 • Geliştirilmiş otomatik odaklama sistemi.
 • Büyük tampon.
 • İyi patlama hızı.

Sony’nin gerçekten çok iyi yaptığı bir şey varsa o da otomatik netlemedir ve Sony a7R V, dışarıda fotoğraf çekerken gerçek bir fark yaratan bir dizi teknolojiden yararlanır.

AF özelliklerinden bazıları diğerlerinden daha dikkat çekicidir; sahnedeki nesnelere kilitlenmek ve çerçeve içindeki hareketi izlemek için derin öğrenme teknolojisini kullanan Gerçek Zamanlı Tanıma gibi.

Tam 693 Aşama Algılamalı AF noktasına erişilebiliyor ve bunlar sensörün yaklaşık %80’ini kapsıyor. AF sistemi düşük ışık koşullarında iyi çalışır, aslında neredeyse karanlığa yakın olan -4 EV’ye kadar çalışabilir ve hatta 299 adede kadar çekim yapabilen, odak noktasını her kare arasında kademeli olarak kaydıran ve ardından bunları arkadan öne keskinlikle tek bir resimde birleştiren odak parantezleme dizileri çekebilirsiniz.

Bu AF özelliklerinin arkasında makul miktarda hız ve devasa bir tampon bulunuyor. Beni yanlış anlamayın, piyasada a7R V’den çok daha hızlı kameralar var, ancak bunların çoğu 61 megapiksel çözünürlükte çekim yapamıyor. Büyük dosya boyutlarına rağmen Sony, seri çekim modunda saniyede 10 kareye kadar çekim yapabiliyor ki bu da günlük aksiyon sahneleri için yeterli olacaktır.

Ancak daha da önemlisi, seri çekim yapmak istediğinizde tek seferde 583 adede kadar sıkıştırılmış RAW görüntü yakalayabileceğiniz anlamına gelen büyük arabellektir ki bu akıl almaz bir şeydir.

Video

 • 8K video.
 • Kulaklık ve mikrofon için bağlantı noktaları.
 • Tam boyutlu HDMI bağlantı noktası.

Sony, ZV-E1 veya a7S serisi gibi video çekimine daha fazla odaklanan kameralar üretse de a7R V, 8K (7680 x 4320) video seçeneği gibi profesyonel video özelliklerine kapı açan gerçek bir hibrit teklif.

8K çoğu kişi için aşırı olsa da, 60p, 50p, 30p, 25p ve 24p’de 4K seçeneklerinin yanı sıra ağır çekim sekansları da çekebiliyor.

Kulaklıklar ve harici mikrofon için bağlantı noktalarıyla, gelişmiş sesin hem yakalanabileceği hem de izlenebileceği anlamına gelir ve kullanıcılara Rode Wireless Go II gibi üçüncü taraf bir radyo mikrofon sistemi kullanma seçeneği sunar.

Dahası, harici bir monitör de takılabilir ve tam boyutlu HDMI bağlantı noktası üzerinden bağlanabilir, böylece video yaratıcıları a7R V’nin etrafında düzenli bir aksesuar donanımı oluşturabilir.

Görüntü Kalitesi

 • 14-Bit RAW dosyaları.
 • Büyük piksel ölçümü.
 • Düşük dijital gürültü.

Yüksek çözünürlük her zaman bir garanti olmasa da, Sony a7R V’den gelen dosyaların biraz daha özel olması şaşırtıcı olmamalıdır.

Ayrıntı ve netlikle dolu görüntüler, Sony’nin yeşil veya turuncu renk tonlarından arınmış mükemmel renk sunumu sağlayan renk biliminden yararlanıyor.

14 bit RAW dosyaları, Adobe Lightroom gibi RAW dönüştürme yazılımlarında yararlanılabilecek çok miktarda ton verisi içeriyor.

RAW dosyalarında o kadar çok veri saklanır ki Gölgeler ve Açık Tonlar geniş bir toleransla ayarlanabilir, böylece karenin az pozlanmış alanlarından ayrıntılar ortaya çıkarılabilir ve Açık Tonlar geri çekilerek manzaralarda gökyüzünden veya portre görüntüleriniz aşırı pozlandığında ten tonlarından ayrıntılar kurtarılabilir.

Tüm bu çözünürlüğün ek faydası, isterseniz görüntü kalitesinden aşırı ödün vermeden yoğun bir şekilde kırpabilmeniz ve bu sayede fotoğrafçılara sahneyi oluşturmak için ikinci bir şans vermenizdir.

Son Düşünceler

Bazı fotoğrafçılar dört bin dolarlık fiyattan çekinecektir, ancak daha derin cebi olanlar Sony a7R V’nin öne çıkan özelliklerinden (çözünürlük, otomatik odaklama, video özellikleri) ve bir bütün olarak kameradan etkilenmekte kusur etmeyecektir.

Bu profesyonel düzeydeki cihaz yalnızca üstün kaliteli fotoğraflar değil, aynı zamanda yüksek çözünürlüklü videolar da üretebiliyor, bu nedenle aslında fiyatı bazılarının tahmin edebileceği kadar mantıksız değil. Estetik olarak baş döndürmeyebilir ama yarattıkları baş döndürür.

Sıkça Sorulan Sorular

a7R V ne kadar çözünürlük sunuyor?
Sony a7R V, 61 megapiksel çözünürlük sunan tam kare bir sensöre sahiptir
a7R V ile hangi videolar çekilebilir?
Sony a7R V, 8K 24p’ye kadar video çeker, ancak 4K 60p için de seçenekleri vardır.
a7R V manzara fotoğrafçılığı için iyi bir fotoğraf makinesi mi?
Evet, 61 megapiksel çözünürlük, kenar yumuşatma filtresi olmaması ve güçlü işleme motorunun birleşimi, kameranın RAW dönüştürme yazılımında dönüştürülebilen çok sayıda, veri ağırlıklı RAW dosyası yakalamasına olanak tanıyor.

User Rating: 4.65 ( 1 votes)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu