Canon EOS R6 Mark II İncelemesi

Giriş

Canon aynasız partisine oldukça geç kaldı, ancak hepsi en yeni RF lens yuvasını kullanan hem tam kare hem de kırpma sensörlü aynasız fotoğraf makinelerinin piyasaya sürülmesiyle hızla ilerledi.

2020 yılında, orijinal R6’nın piyasaya sürülmesi özel bir şeydi, çünkü (R5 ile birlikte) Vücut İçi Görüntü Sabitleme (IBIS) özelliğine sahip ilk tam kare Canon aynasız fotoğraf makinesiydi. Aradan üç yıl geçti ve yeni R6 Mark II’nin doldurması gereken büyük görevler var.

Mark II’nin hala eski R6’nın özelliklerini koruduğu doğru olsa da, Mark II’nin masaya birçok yeni teknoloji getirdiği de doğru. Bu, ilk full frame Canon’larını satın almak isteyenler için cazip olabilir, ancak yeni özellikler ve işlevler mevcut R6 kullanıcıları için bir yükseltmeyi garanti ediyor mu?

Piyasadaki en çok yönlü full frame fotoğraf makinelerinden biri olan Canon EOS R6 Mark II, çok sayıda şeyi doğru yapıyor, ancak belki de orijinal R6’dan bir yükseltmeyi garanti edecek kadar ileri gitmiyor. Daha küçük sensörlü kameralardan full frame’e geçmek isteyenler hayal kırıklığına uğramayacak ve R6 Mark II profesyonel kalitede fotoğraf ve video içeriği sunabilecek.

Artıları

 • Çözünürlüğün 24 megapiksele yükseltilmesi.
 • Büyük video geliştirmeleri.
 • Çift SD kart kurulumu.

Eksiler

 • Rakiplerinden daha düşük çözünürlük.
 • 4K ağır çekim seçeneği yok.

Temel Özellikler

 • 24MP sensör:İyi 24 megapiksel tam kare sensör.
 • Video özellikleri: 4K videoda kırpma olmadan gelişmiş film işlevleri.
 • Hızlı ve verimli otomatik odaklama sistemi:Çift Piksel CMOS AF II Otomatik Odaklama sistemine sahiptir.

Tasarım

 • Özel fotoğraf/video düğmesi ile yeniden tasarlanmış üst kısım.
 • Açma/kapama düğmesindeki kilit seviyesi.
 • Yeni çok pimli hotshoe.

Canon EOS R6 Mark II orijinal R6’ya çok benziyor ve tamamen aynı ağırlık (680g) ve boyutta (138x98x88mm) olsa da, kullanımı daha hızlı ve basit hale getiren bazı önemli tasarım değişiklikleri var.

Bunlar arasında en belirgin olanı, üst plakanın sol tarafından sağ tarafa taşınan ve bir kilit konumu da kazanan açma/kapama düğmesi. Bunun yerine Canon, profesyonel düzeydeki Canon R5C’de olduğu gibi Fotoğraf/Video modundan anında geçiş yapmak için özel bir anahtar eklemiştir.

Fotoğraf makinesinin arkasındaki düğme düzeni, AF noktalarını hızlı bir şekilde değiştirmek için kullanılabilen biraz yeniden tasarlanmış bir kumanda kolu dışında eski R6 ile aynıdır ve ayrıca 3 inç LCD ve Elektronik Vizörün de eski R6 ile aynı olduğunu belirtmek gerekir.

Fotoğraf makinesinin tutma yeri iyi oranlanmış ve kullanıcı için güçlü bir tutuş sağlıyor ve fotoğraf makinesinin yapısı Canon’un 5D Mark IV gibi eski DSLR’leri kadar sağlam hissettirmese de – esas olarak gövdede polikarbonat kullanılması nedeniyle – yeterince sağlam ve fotoğraf makinesi makul derecede hava sızdırmazlığı sunuyor.

Kullanıcıların mod kadranına baktıklarında fark edecekleri tasarımla ilgili son bir not, Canon’un ek seçenekler eklemiş olmasıdır. Örneğin, artık Sahneler modu ve ayrıca fotoğrafçılara çekim yaptıkları sahne için doğru ayarları yapmalarına yardımcı olan ve aynı zamanda kamera içinde yaratıcı olmak için hızlı bir yol sunan Yaratıcı Özellikler var.

Özellikler

 • Hızlı seri çekim modu.
 • Doğru otomatik odaklama.
 • Kamera içi hesaplama özellikleri.

Çok sayıda fotoğrafik durumda iyi performans gösterecek bir fotoğraf makinesi arıyorsanız, Canon EOS R6 Mark II’de bir arkadaş bulacaksınız.

Manzara çekmeyi seviyorsanız, daha yüksek çözünürlük A3’ü aşan büyüklükte basılabilecek dosyalar oluştururken, spor ve vahşi yaşam fotoğrafçıları, eski R6 ile aynı olan mekanik deklanşörle kullanıldığında saniyede 12 karelik maksimum seri çekim hızını takdir edeceklerdir. Ancak elektronik deklanşöre geçtiğinizde saniyede 40 kareye kadar çekim yapabilirsiniz – eski R6’daki 20 FPS hızının iki katı ve en zorlu aksiyon sekansları için bile fazlasıyla yeterli.

Elbette hız, kontrol olmadan hiçbir şeydir ve bu, nesnelere hızlı ve doğru bir şekilde kilitlenen hızlı ve verimli performans sağlamak için Canon’un Dual Pixel AF II teknolojisini kullanan çok verimli bir otomatik odaklama sistemi tarafından sağlanır.

Portre fotoğrafçılarının hayatını kolaylaştıracak olan konu algılama, Yüz algılama ve Göz algılama özellikleri mevcut ve bu özelliklerin ne kadar iyi çalıştığı oldukça şaşırtıcı; konu kameradan oldukça uzakta olduğunda ve karede küçük göründüğünde bile Göz algılama devreye giriyor.

R6 Mark II, kullanıcıların deklanşöre tam olarak basılmadan yarım saniye önce aksiyonu yakalamasını sağlayan bir özellik olan Ön Çekim özelliğini de içeriyor. Bu, öngörülemeyen bir konu ile anlık anları yakalamanıza yardımcı olacaktır.

Dikkat çeken bir başka özellik de kullanıcı önden arkaya netlikte bir kare oluşturmak istediğinde devreye giriyor. Odak Parantezleme modu daha önce Canon fotoğraf makinelerinde görülmüştü, ancak R6 Mark II, birden fazla karenin yakalanmasına olanak tanıyan ve bunları tek bir karede bir araya getirmeden önce her seferinde odak noktasını kademeli olarak değiştiren Derinlik Kompozit özelliğini içeriyor – herhangi bir ek yazılım ihtiyacını ortadan kaldırıyor.

Orijinal R6’da olduğu gibi Mark II de IBIS’ten yararlanıyor ve Canon’un 8 kademeye kadar telafi sunan stabilizasyon teknolojisi etkileyici; bu da deklanşör hızlarının daha yavaş olduğu ve kamera sarsıntısının daha belirgin olabileceği düşük ışık koşullarında çekim yaparken oldukça faydalı olacak.

Video

 • 6K harici video.
 • Kulaklık ve mikrofon için bağlantı noktaları.
 • 180p ağır çekim.

Film oluşturmak için yetkin bir fotoğraf makinesi olarak da kullanılabilecek tam kare bir aynasız arıyorsanız, Canon EOS R6 Mark II kısa listenize girecek pek çok özelliğe sahiptir.

Aslında, kamerayı Atomos Ninja gibi harici bir cihazla eşleştirirseniz ultra yüksek çözünürlüklü 6K 60p Pro Res RAW yakalayabilir, ancak bu yüksek dosya boyutları çoğu kullanıcı için aşırı olabilir. Bunun yerine, daha gerçekçi olan seçenek 4K 60p özelliğidir ve Mark II ile orijinal R6 arasındaki en büyük fark, yeni Mark II’de kırpma olmamasıdır.

Dahası, ağır çekim çekimler söz konusu olduğunda bir fark var çünkü Mark II 4K çözünürlükte ağır çekim sunamasa da (bu bir hayal kırıklığı), eski R6’dan daha yüksek bir kare hızı sunuyor. Aslında, 120p yerine 180p’de çekim yaparak 6 kat ağır çekim yakalayabiliyor. Bu daha yüksek kare hızı önemlidir çünkü kullanıcıların ağır çekim sekanslarını inanılmaz derecede pürüzsüz sonuçlarla elde çekmesine olanak tanır.

Ek film özellikleri arasında, çekim kaydederken rahatsız edici titreşim etkisini önleyen Elektronik Odak-nefes düzeltmesi yer alıyor ve R6 Mark II’nin çift SD kart kurulumuna sahip olduğu unutulmamalıdır, böylece video dosyalarınızın anında yedeğini almayı seçebilir veya bunun yerine videoyu bir karta ve fotoğrafları diğerine kaydedebilirsiniz.

R6 Mark II’nin yan tarafında kulaklıklar ve harici bir mikrofon için bağlantı noktaları bulacaksınız, böylece gelişmiş ses hem yakalanabilir hem de izlenebilir. Ne yazık ki Canon, tam boyutlu bir versiyonu tercih etmek yerine mini tarz HDMI bağlantı noktasında ısrar etmiş, bu nedenle harici bir monitör kullanmayı düşünüyorsanız – ben Atomos Shinobi kullanıyorum – doğru bağlantıyı elde etmek için ekstra bir kablo satın almanız gerekebilir.

Video kalitesi harika ve kullanıcılar Adobe Premiere gibi düzenleme yazılımlarında daha fazla tolerans sağlayan daha düz bir görünüm için Canon Log profillerini kullanma seçeneğine de sahip. Bu bölümdeki tek sorun, LCD’yi çevreleyen kırmızı uyarı sinyali ışığı – orijinal R6’da kırmızı kalıyor, ancak Mark II’de yanıp sönüyor, bu da dikkat dağıtıcı buldum.

Ayrıca orijinal R6’da video dosyaları 30 dakika ile sınırlıyken, R6 Mark II’nin sınırsız kayıt süresi sunduğunu (yeterince büyük bellek kartlarınız varsa) ve bazı R6 kullanıcılarının 4K çekim yaparken yaşadığı aşırı ısınma sorunlarının R6 Mark II’nin daha verimli ısı yönetimine sahip olmasıyla giderildiğini belirtmek gerekir.

Görüntü Kalitesi

 • 14-Bit RAW dosyaları.
 • Daha küçük dosya boyutları için C-RAW seçeneği.
 • Minimum dijital gürültü.

Canon EOS R6 Mark II hızı çözünürlükle dengelediği için, gerçek şu ki Mark II’nin sunabildiği 24 megapikselden daha fazlasını sunacak rakipler var, ancak burada bir adım geri atıp büyük resmi görmeye değer.

R6 Mark II, çok sayıda ton detayını yakalayan 14 bit RAW dosyaları çekiyor ve fotoğrafçıların aşırı şişmiş gökyüzünü kurtarmasına veya daha karanlık detay alanlarını aydınlatmasına yardımcı olmak için harika bir iş çıkarıyor ve görüntü kalitesini birinci sınıf buldum.

Görüntü kalitesi orijinal R6’ya göre bir gelişme mi? Evet, ama çok büyük bir farkla değil, çünkü iyi renk sunumu ve fotoğrafçıların her zaman sevdiği Canon renk bilimi ile zaten oldukça etkileyiciydi. EOS R6 Mark II renkleri canlı, ancak aşırı doygun değil ve gereksiz renk atmaları yok.

Bazıları megapiksel sayısına bakıp endişelenebilir, ancak R6 Mark II’nin 6000×4000 piksel boyutunda dosyalar yakalayabildiğini ve bunun A3 baskılar üretmek veya fotoğrafçılara genel görüntü kalitesinden ödün vermeden kırpmak için biraz serbestlik sağlamak için fazlasıyla yeterli olduğunu hatırlamakta fayda var.

Dijital Gürültü son derece iyi işlenir ve yüksek bir ISO kullanırsanız – örneğin 25600 – konularınızdaki ayrıntıları korurken RAW dönüştürme yazılımını kullanarak benekleri veya gürültüyü kolayca temizleyebilirsiniz. Canon R6 Mark II, bellek kartlarınızda yer kazanmak için Sıkıştırılmış RAW dosyaları seçeneği de sunuyor, ancak bugünlerde bellek kartları daha uygun fiyatlı olduğu için genellikle bu formatla uğraşmıyorum.

Satın almalı mısınız?

Hepsi bir arada aynasız bir fotoğraf makinesi istiyorsunuz:

R6 Mark II pek de ucuz sayılmaz ama hiç şüpheniz olmasın, inanılmaz derecede iyi bir değer sunuyor. Bu, birden fazla fotoğraf türünü denemek için tam kare bir fotoğraf makinesi isteyen fotoğrafçılar için hepsi bir arada aynasız bir makinedir.

Zaten orijinal Canon EOS R6’ya sahipsiniz:

Zaten orijinal R6’ya sahipseniz, iyileştirmelerin yükseltmeyi gerektirecek kadar yeterli olmadığını düşünebilirsiniz. Daha fazla seçenek için En İyi Fotoğraf Makineleri listemize göz atın.

Son Düşünceler

Muhteşem fotoğraf görüntüleri yakalamak için en son teknolojiyle donatılmış olan Canon EOS R6 Mark II, R5C veya C70 gibi çok daha pahalı Cine kameralarla daha sık ilişkilendirilen birçok özellik sunarak film merkezli bir kamera olarak da mükemmeldir.

Hem profesyoneller hem de meraklılar tarafından benimseneceği kesin olan R6 Mark II, son derece popüler ve güvenilir bir full frame aynasız fotoğraf makinesi için gereken tüm bileşenlere sahipken, kompakt ve hafif olması gibi ek fiziksel avantajlar da sunuyor. Daha fazla seçenek için En İyi Fotoğraf Makineleri listemize göz atın.

Sıkça Sorulan Sorular

Canon R6 Mark II ne kadar çözünürlük sunuyor?
Canon EOS R6 Mark II, full frame 24 megapiksel CMOS sensöre sahiptir ve orijinal R6’ya göre %20 daha fazla çözünürlük sunar.
Canon R6 Mark II ile hangi videolar çekilebilir?
Canon R6 Mark II 6K video çekebilir, ancak bunu yalnızca harici bir cihaza yapabilir. Dahili olarak, kamera 60p’ye kadar 4K video ve 180p’ye kadar ağır çekim çekebilir, ancak yalnızca Full HD’de.
Canon R6 Mark II vahşi yaşam fotoğrafçılığı için iyi bir fotoğraf makinesi mi?
Evet, 24 megapiksel çözünürlük ve saniyede 40 kare maksimum seri çekim hızı (elektronik deklanşör) sayesinde yaban hayatı nesnelerinizin hızlı sekanslarını yakalayabilir ve RAW dosya formatında makul çözünürlükte kareler üretebilirsiniz.

User Rating: 5 ( 1 votes)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu