DJI Osmo Action 4 İncelemesi

Giriş

DJI kameralı drone’ların kralı olabilir, ancak aksiyon kamerası dünyasında hala GoPro’ya karşı ikinci (veya Insta360’a sorarsanız muhtemelen üçüncü) kemanı oynuyor.

DJI’ın Osmo Action serisi, görüntü kalitesi ya da performans açısından pazar liderinin eşdeğer modeliyle hiçbir zaman boy ölçüşemedi ancak seriye yeni eklenen DJI Osmo Action 4, rakibinden daha iyi düşük ışıkta video vaat eden büyük 1/1,3 inç sensörüyle mücadeleyi doğrudan GoPro Hero 11 Black’e taşıyor.

Hero 11 Black bölgesine sıkı sıkıya bağlı bir fiyat etiketine sahip olan Osmo Action 4, pazar liderine daha ucuz bir alternatif olarak değil, doğrudan bir rakip olarak görülebilir. Hero’yu bir Villain’a dönüştürüyor mu?

DJI Osmo Action 4, piyasadaki en iyi kompakt düşük ışık aksiyon kamerası ve GoPro Hero 11 Black’e güvenilir bir alternatif.

Artıları

 • GoPro’yu yenen düşük ışık performansı.
 • Yüksek seviyede varsayılan su yalıtımı.
 • Etkili, çok yönlü görüntü sabitleme.

Eksiler

 • GoPro Hero 11 iyi ışıkta hala daha iyi.
 • 9:16 içeriği için fiziksel olarak 90º döndürmek zorunda.

Temel Özellikler

 • 1/1,3 inç sensörDahaiyi düşük ışık görüntüleri içinbüyükCMOS sensör.
 • Zorluvideoyapımcıları için10 bit videoD-LogM renk profili.
 • Hızlı çıkarılabilen montajManyetikmontaj 9:16 içerik için kolayca 90º döner.

Tasarım ve kullanım

 • 70,5 x 44,2 x 32,8 mm boyut ve 145 g ağırlık.
 • Ekstra kılıf olmadan 18 metreye kadar su geçirmez.
 • 1,4 inç ön ve 2,25 inç arka dokunmatik ekranlar.

DJI Osmo Action 4, Osmo Action 3 ile neredeyse tamamen aynı görünüyor ve iyileştirmelerinin büyük çoğunluğu kaputun altında gerçekleşiyor. Selefi gibi, Action 4 de ön ve arka dokunmatik ekranlara, üste monte edilmiş büyük bir kayıt / deklanşör düğmesine sahiptir ve yalnızca ekstra bir düşme koruması katmanı sağlamakla kalmayan, aynı zamanda kullanıcıların yatay ve dikey yönler arasında hızlı bir şekilde geçiş yapmalarını sağlayan bir Yatay-Dikey Koruyucu Çerçeve ile birlikte gelir.

Çerçevenin hem alt hem de yan tarafındaki manyetik klipslerle, bir an 16:9 klip çekmenize, ardından monte ettiğiniz yerden çıkarmanıza, 90º çevirmenize, yeniden monte etmenize ve TikTok veya Reels için ideal olan 9:16 video çekmenize olanak tanır. GoPro’nun Hero 11 Black için tasarladığı, her şeyin neredeyse kare sensörde çekildiği ve daha sonra istenen formata uyacak şekilde kırpıldığı çözüm kadar zarif olmasa da, dikey videonun artan popülaritesi sorununa iyi bir çözüm.

Action 4’ün GoPro’yu geçtiği bir konu da sağlamlık. Herhangi bir ekstra koruma olmadan 18 metreye kadar su geçirmez (GoPro yalnızca 10 metreyi yönetir; Action 3’ün sınırı 16 metredir) ve DJI, pillerin -20ºC’ye kadar düşük sıcaklıklarda çalışacak şekilde tasarlandığını iddia ediyor.

Önceki Osmo Action kameralarda olduğu gibi, GoPro ile aynı tip vidalı bağlantılarla uyumludur, bu nedenle üçüncü taraf montaj seçeneklerinde herhangi bir sıkıntı yoktur. DJI da çok çeşitli montaj aparatları ve aksesuarlar sunuyor, bu nedenle bunu nereye koymak isterseniz isteyin – bisikletiniz, göğsünüz, kaykayınız, kaskınız, selfie çubuğunuz – muhtemelen en az bir seçenek mevcut olacaktır.

Kullanımına gelince, diğer küçük, hafif kutu şeklindeki kameralar gibi: ‘uygun’ bir DSLR şeklindeki kamera kadar rahat tutulamıyor. Ancak çoğunlukla bir yere monte edeceğiniz için bunun pek önemi yok ve ayarlar menüsü kullanıcı arayüzünün kullanımı oldukça basit.

Özellikler ve performans

 • Geliştirilmiş RockSteady+ görüntü sabitleme.
 • 160 dakikalık pil ömrü.
 • USB-C, Wi-Fi ve Bluetooth.

DJI Osmo Action 4, Action 3’e göre birkaç önemli performans ve özellik yükseltmesiyle birlikte geliyor: 512GB’a kadar (256GB yerine) microSD kartlar artık destekleniyor ve görüntü sabitleme Rocksteady 3.0’dan 3.0+’ya (daha fazlası aşağıda) hafif bir darbe aldı.

Ancak çoğu açıdan – pil ömrü, bağlantı, ekran çözünürlüğü, ISO ve deklanşör hızı – her şey temelde aynı.

1770mAh değiştirilebilir pil, tam şarjla yaklaşık 160 dakika kayıt sunuyor (1080p/24fps kalitesinde – 4K/120fps’de kayıt yapıyorsanız doğal olarak daha az olacaktır) ve birkaç günlük inceleme süresi boyunca kendimi yalnızca bir kez şarj etme ihtiyacı duyarken buldum. Pil takılıyken USB-C ile şarj etmek çok kolay. Ayrıca kamerayı üç pilli bir şarj kutusu ve ekstra pillerle birlikte satın alabilirsiniz ki ağır kullanıcılara yatırım yapmalarını şiddetle tavsiye ederiz.

Action 3’ten alınan ikiz dokunmatik ekranlar harika bir dokunuş (kelime oyunu yapmak istemedik). Ön ekran, görüntü kadrajınızı ve pozlamanızı önizlemenize olanak tanıyor (4K/60fps veya üzerinde kayıt yaparken devre dışı kalıyor, bu da biraz can sıkıcı bir durum) ve menü girişlerini ve ayar değişikliklerini destekliyor. Ancak ben yine de bunu yapmak için arka ekranı kullanmayı tercih ettim çünkü daha büyük boyutu kullanımı kolaylaştırıyor.

Bağlantı, şarj ve veri aktarımı için bir USB-C portunun yanı sıra çift bantlı Wi-Fi ve Bluetooth 5.0’dan oluşuyor. Kablosuz teknolojiyi DJI Mimo uygulamasını çalıştıran bir akıllı telefona bağlanmak, uzaktan kumanda ve vizör olarak kullanmak veya daha net ses kaydı yapmak istiyorsanız kablosuz DJI Mic’e bağlanmak için kullanabilirsiniz.

Görüntü sabitleme burada tamamen elektroniktir ve çeşitli şekillerde kullanılabilir. Tamamen kapatabilir, görüntü sensörünün tüm yüzeyini tam olarak kullanabilir ancak çekim sırasında hareket ederseniz çok fazla kamera sarsıntısı riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Sonra güzel bir orta nokta gibi hissettiren RockSteady var: görüntüyü fazla kırpmadan hareketi iyi bir şekilde yumuşatıyor. RockSteady+, yumuşatmayı daha da etkileyici bir seviyeye taşıyor ancak kadrajda daha az yer kaplayacağınız anlamına gelen gözle görülür bir kırpma ile birlikte geliyor.

Ayrıca HorizonSteady de çerçeveyi her iki yönde 45º’ye kadar ufukla aynı seviyede tutuyor ve çok etkili çalışıyor. Genel olarak, buradaki görüntü sabitleme kurulumundan çok etkilendim; kesinlikle GoPro’nun eline su dökemez.

Video ve fotoğraf kalitesi

 • 120 fps’ye kadar 4K video.
 • 10 bit D-Log M renk profili.
 • JPEG veya RAW formatında 10MP fotoğraflar.

DJI Osmo Action 4’ün en büyük özelliği, GoPro Hero 11 Black’teki 1/1,9 inçlik sensörden ve Action 3’teki 1/1,7 inçlik sensörden önemli ölçüde daha büyük olan 1/1,3 inçlik sensörüdür.

Action 4’ün sensöründeki daha büyük pikseller, çoğu aksiyon kamerası sensöründen daha fazla ışık emebileceği anlamına geliyor ve bu da düşük ışık koşullarında rakiplerine (güçlü GoPro dahil) karşı avantaj sağlıyor.

Düşük ışık derken, açık havada, sadece birkaç sokak lambası ve diğer ortam aydınlatmalarının ışık sağladığı karanlık bir geceyi kastettiğimi belirtmeliyim. Aksiyon kameraları bu koşullarda her zaman zorlanmıştır, ancak Action 4 doğru kullanıldığında şaşırtıcı miktarda ayrıntı ve kontrastı çözebilir. Full frame bir aynasızdan daha iyi performans göstermeyecektir ama akşamları vlog çekmek veya gece sürüşlerinizi kaydetmek istiyorsanız gördüğüm diğer aksiyon kameralarından çok daha iyi.

Daha iyi ışık koşullarında, muhtemelen GoPro Hero 11 Black’i buna tercih ederdim, en azından doğrudan kameradan çıkan video söz konusu olduğunda: benim gözüme biraz daha gerçekçi, vurucu ve ayrıntılı görünüyor. Bu, Action 4’ün 4K içeriğinin kötü olduğu anlamına gelmiyor – hiç de değil ve en iyi dinamik aralığı ve renk üretimini istiyorsanız 10 bit D-Log M’de çekim yapabilir ve kendi çekimlerinizi renklendirip düzeltebilirsiniz.

Action 4 bir fotoğraf makinesi olarak aksiyon kameraları standardına göre iyi, ancak aynasız veya DSLR fotoğraf makinesi bir yana, örneğin iyi bir akıllı telefonla karşılaştırıldığında özellikle etkileyici değil. Muhtemelen bunu düğün fotoğraflarınızı çekmek için kullanmayacaksınız ama elinizde daha iyi bir şey yoksa işinizi görebilir.

Satın almalı mısınız?

Düşük ışıkta en iyi aksiyon kamerasını istiyorsunuz: Piyasadaki diğer hiçbir model karanlıkta Action 4 ile boy ölçüşemez – ancak DSLR tarzı görüntü kalitesi de beklemeyin.

En keskin, en vurucu gündüz çekimlerini istiyorsunuz: Action 4, iyi ışık koşullarında Hero 11 Black’in 5.3K/60 veya 2.7K/240 videosuyla boy ölçüşemez.

Son Düşünceler

DJI Osmo Action 4 hem gerçek hem de mecazi anlamda çok sağlam bir aksiyon kamerası. Boyutu, yapı kalitesi, kullanıcı arayüzü veya pil ömrüyle ilgili hiçbir sorunum yok ve görüntü kalitesi her yönden tutarlı bir şekilde iyi. Ayrıca kötü ışıkta mevcut rakiplerinin hepsinden daha iyi bir kamera.

Ancak ideal aydınlatma koşullarında, GoPro Hero 11 Black’in kamera dışı video açısından hala üstün olduğunu düşünüyorum. 5.3K çözünürlük ve 2.7K’da 240 fps kare hızı sunuyor (Action 4 1080p’de yalnızca 240 fps yapıyor). GoPro Hero 12’nin eli kulağındayken Action 4’ün düşük ışık hakimiyeti uzun sürmeyebilir.

Bununla birlikte, zorlu videograflar için harika bir 10 bit renk profiline sahip Hero 11 Black’e yetenekli bir alternatiftir ve 4K / 120fps’nin kullanıcıların% 95’i için yeterli olduğunu düşünüyorum, bu nedenle bir tane satın alırsanız hayal kırıklığına uğramanız pek olası değildir. Daha fazla seçenek için En İyi Aksiyon Kamerası kılavuzumuza göz atın.

Sıkça Sorulan Sorular

DJI Osmo Action 4 su geçirmez mi?
DJI Osmo Action 4, bir kılıfın ekstra koruması olmadan 18 metreye kadar su geçirmezdir.

User Rating: 5 ( 1 votes)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu