Fujifilm GFX100 II İncelemesi

Giriş

GFX serisinin son üyesi, zaman çizelgesine bakarak tahmin edebileceğiniz gibi 2021’deki GFX100S’in değil, 2019’daki GFX100’ün halefi olacak. GFX100 II, Fujifilm’in GFX serisine daha hızlı bir seri çekim modu, daha gelişmiş otomatik odaklama ve daha yüksek çözünürlüklü video sunuyor.

Çok çeşitli özelliklere sahip orta format aynasız bir fotoğraf makinesine ihtiyacınız varsa, GFX100 II beklediğiniz fotoğraf makinesi olabilir.

Temel Özellikler

 • Orta format sensör GFX 102MP CMOS II HS.
 • X-Processor 5Fujifilm‘inen yeni yüksek hızlı işlemcisi.
 • 4K/60p videoya kadarVeya8K/30p kırpılmış.
 • Dahahızlı seriçekim moduMekanik deklanşör ile 8 fps’ye kadar sürekli çekim.

Tasarım

 • Kamera büyüktür ve 1030 g ağırlığındadır.
 • Bir LCD monitör, bir EVF ve bir siyah-beyaz üst monitör var.
 • Kontroller düzgün ve tutuş rahat.

Fujifilm GFX100 II, lensi hesaba katmadan önce 1 kg’dan daha ağır olan büyük bir fotoğraf makinesidir.

Geniş üst monitörü, geniş vizörü ve makinenin elde güvende hissedilmesine yardımcı olan derin tutma yeri de dahil olmak üzere büyük boyutunun bir dizi avantajı vardır. GFX100 II, sokak fotoğrafçılığı için yeterince küçük ve hafif olmayabilir ancak kompakt bir aynasız fotoğraf makinesi arıyorsanız, X-T5 veya X-S20 daha mantıklı ve çok daha uygun fiyatlıdır.

LCD monitör parlak ve keskin ve çeşitli açılarda konumlandırılabiliyor, ancak kolayca selfie çekmek için etrafında döndüremezsiniz.

Ben özellikle 9,44 m-nokta EVF’den etkilendim, o da inanılmaz derecede parlak ve geniş. Gözlük takarken yeterince yaklaşmakta zorlandığım için vizörlere güvenmekten kaçınma eğilimindeyim. Ancak bu EVF ile tüm kareyi rahatça görebildim ve aslında bunu monitöre tercih edebilirim. EVF, Fuji’nin EVF eğim adaptörüne yer açmak için de çıkarılabiliyor.

Monitör ve EVF’nin yanı sıra, ayarları bir bakışta görmeyi ve ayarlamayı çok kolaylaştırdığını düşündüğüm üçüncü bir siyah-beyaz üst monitör de var.

GFX100 II çok sayıda fiziksel kontrol içeriyor, ancak fotoğraf makinesinin arkasındaki düzgün düğme sütunu, GFX100S’in düzenine benzer şekilde tasarımı düzenli ve basit tutuyor. Fujifilm kullanıcıları da arayüzü ve menüyü tanıdık bulurken, markaya yeni olanlar dokunmatik ekranı kullanarak ihtiyaç duydukları ayarları ve kontrolleri bulmakta zorlanmayacaktır.

Fotoğraf makinesi hem CFexpress Tip B hem de standart SD kartlarla uyumludur ve her biri için bir yuva mevcuttur.

Özellikler

 • Fotoğraf makinesi 102 megapiksel orta format görüntü sensörü ve Fujifilm X-Processor 5 içerir.
 • Seri çekim modu artık 8 fps’ye ulaşıyor.
 • Kamera dahili olarak 8K/30p’ye kadar kayıt yapabilir.

GFX100 II, 102 megapiksel yüksek hızlı görüntü sensörü ve Fujifilm’in X-Processor 5’ini içeriyor. Bu orta format sensör aynı zamanda 35 mm tam kare sensörün 1,7 katı büyüklüğündedir.

En önemlisi, bu fotoğraf makinesi AF, seri çekim ve video performansı söz konusu olduğunda önceki GFX fotoğraf makinelerinden daha iyi performans gösterecek şekilde tasarlanmıştır.

Yüksek hızlı işlemci ve görüntü sensörü kombinasyonu, orijinal olarak X-H2S’de yüksek hızlı fotoğrafçılık için geliştirilen en son tahmin AF algoritması ile birlikte AI tabanlı konu algılamalı AF’yi etkinleştirir. Algılanabilen nesneler arasında hayvanlar, kuşlar, arabalar, motosikletler, bisikletler, uçaklar, trenler, böcekler ve dronlar yer alıyor. Fotoğraf makinesiyle geçirdiğim sınırlı süre içinde AF’nin çok yetenekli olduğunu gördüm; yoldan geçenleri, arabaları ve bisikletleri tespit ediyor ve kadrajda hareket ederken onları takip ediyor.

Sürekli çekim GFX100’deki 5 fps’den 8 fps’ye çıkarıldı, yani artık fotoğraf makinesini spor dahil olmak üzere daha hızlı hareket eden konuları yakalamak için kullanabilirsiniz. Seri çekim modunu oldukça hızlı buldum, ancak fotoğraf makinesiyle geçirdiğim kısa süre boyunca karşılaştığım en hızlı hareket eden nesne yavaş bir bisikletçiydi. Umarım daha sonra fotoğraf makinesinin tam incelemesini yaparken seri çekim modunu daha hızlı nesneler üzerinde test etme şansımız olur.

Video söz konusu olduğunda, GFX100 II 4K/60p 4:2:2 10-bit veya kırpma ile 8K/30p’ye kadar çekim yapabiliyor.

GFX100 II ayrıca artık 16 adede kadar RAW görüntüyü yakalayıp birleştirebilen güncellenmiş Pixel Shift Multi-Shot işlevini kullanarak 400 megapiksele kadar görüntü üretebiliyor. Bunun yanı sıra, fotoğraf makinesi 8 kademeli 5 eksenli IBIS ve standart hassasiyet olarak ISO80 özelliğine sahiptir.

Son olarak, doğal renkleri ve daha sert tonlaması sayesinde çekim yapmaktan keyif aldığım Reala Ace adlı yeni bir film simülasyon modu var.

Görüntü kalitesi

 • Görüntüler inanılmaz derecede keskin.
 • Renkler parlak ve gerçekçi.

Şimdiye kadar GFX100 II ile sadece kısa bir süre geçirdim, ancak şu ana kadar bu kamerayla çekilen görüntülerin parlak ve doğal renklerle inanılmaz derecede keskin olduğunu gördüm.

Ancak, görüntü ve video kalitesine daha derinlemesine bir bakış için tam incelememizi beklemeniz gerekecek.

User Rating: 5 ( 1 votes)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu