Fujifilm Instax Pal İncelemesi

Küçük Boyut, Büyük Eğlence: Fujifilm Instax Pal

Giriş

Instax Pal, bir Instax yazıcı ile eşleştirildiğinde, hibrit bir fotoğraf makinesinin dijital ve yazdırılabilir avantajlarının çoğunu daha da küçük bir pakette sunan bir fotoğraf makinesidir.

Pal, Fujifilm’in ilk tamamen dijital Instax fotoğraf makinesidir ve seçtiğiniz Instax yazıcıyla eşleştirilmek üzere tasarlanmıştır. Kameranın boyutu, kamerayı bir gün veya gece dışarı çıkarma konusunda bazı çekinceleri ortadan kaldırır ve yazıcıyı evde bırakırken anlık deneyimi sürdürmenize olanak tanır.

Bununla birlikte, bu boyutta bir kamerayla birlikte gelen bazı dezavantajlar da vardır. Şimdiye kadarki en şirin Instax fotoğraf makinesi hakkındaki son kararımızı öğrenmek için okumaya devam edin.

Instax Pal, cebinize koyup hareket halindeyken fotoğraf çekmek için ideal boyutta bir fotoğraf makinesidir ve daha sonra kalitesiz çekimler için film harcamadan baskı alma seçeneği sunar. Bununla birlikte, kamera ucuz değildir – özellikle de bir Instax yazıcı ile eşleştirmeyi planlıyorsanız.

Artıları

 • Küçük ve seyahat dostu.
 • Sevimli, renkli tasarım.
 • Film israfı konusunda endişelenmenize gerek yok.

Eksiler

 • Zayıf düşük ışık performansı.
 • Bir yazıcıyı hesaba kattığınızda pahalı.

Temel Özellikler

 • Küçük ve hafifPalmiye boyutunda vesadece 41 g ağırlığında.
 • Her boyutta baskıyla çalışırMini,Kare ve Geniş.
 • UzaktançekimInstax Pal uygulaması ile kareçekimler.
 • 50 çekim dahilibellekMicroSD kart ile genişletilebilir.

Tasarım

 • Instax Pal, vizör için çıkarılabilir bir halka ile küçük ve renklidir.
 • Yerleşik yazıcı yok.
 • Belleği genişletmek için bir microSD yuvası var.

Pal, Fujifilm’in şimdiye kadarki en küçük Instax fotoğraf makinesi. Aynı zamanda şirketin ilk tamamen dijital Instax fotoğraf makinesi. Ancak, boyutunun sizi fotoğraf makinesini anında fotoğraf çekmek için kullanmaktan alıkoymasına izin vermemelisiniz.

Pal’ın güçlü yanlarından biri, kapıdan çıkarken cebinize koymak için ideal olan küçük ve hafif tasarımıdır. Bu boyut, Instax Mini 12 veya Instax Square SQ40’ı dışarı çıkarken yanıma almamın önündeki en büyük engellerden birini ortadan kaldırıyor, çünkü bu fotoğraf makineleri küçük çantalarımda genellikle çok yer kaplıyordu.

Hatta bir noktada Pal’i kemerime bile taktım – ancak kameranın herhangi bir su koruması olmadığı için bunu silikon kılıf (ayrı satılır) olmadan yapmanızı tavsiye etmem.

Pal, yeşil, mavi, beyaz, pembe ve biraz daha pahalı olan daha parlak bir yüzeye sahip siyah versiyonu da dahil olmak üzere göz alıcı pastel renk yelpazesiyle bebek Instax Mini’ye benziyor. Harici bir web kamerası ile Tamagotchi’nin karışımı olan tasarım, kameraya şu anda çok moda olan Y2K görünümünü veriyor.

Entegre yazıcı haricinde Instax Pal’de bir vizörün bulunmaması ilk başta çekimlerin çerçevelenmesini biraz zorlaştırabilir. Fujifilm kutuya kayış, stand ve vizör işlevi gören çok kullanımlı çıkarılabilir bir halka ekliyor, ancak ben bu aksesuarın vizör olarak çok yardımcı olduğunu düşünmüyorum, çünkü kendimi sık sık kamerayı çok yükseğe eğerken buldum. Daha sonra uygulamayı kontrol ettiğimde parmağımın çekimin yarısını kapladığını gördüğümden bahsetmiyorum bile.

Neyse ki Instax uygulamasındaki kırpma işlevi, merkezden uzak görüntülerde küçük düzeltmeler yapmayı kolaylaştırıyor, ancak bu gibi ayarlamaların anında fotoğrafçılığın cazibesinin bir kısmını ortadan kaldırdığını iddia edebilirsiniz.

Son olarak Instax Pal, şarj için bir USB-C bağlantı noktası ve belleği genişletmek için bir microSD yuvasının yanı sıra otomatik baskıyı açmak için altta bir anahtar içerir.

Özellikler

 • Instax Pal uygulamasında uzaktan çekim özelliği var.
 • Mini, Kare ve Geniş görüntüler arasında seçim yapabilirsiniz.
 • 50 fotoğraf için yeterli dahili depolama alanı var.

Instax Pal özünde nispeten basit bir fotoğraf makinesidir. Tek yapmanız gereken onu tutmak ve fotoğraf çekmek için arkasındaki büyük deklanşör düğmesine basmaktır. Flaş işlevi otomatiktir ve birkaç dakikadan fazla hareketsiz bırakırsanız kamera zaman aşımına uğrar ve kederli bir sesle kendini kapatır. Bu, pilin korunmasına yardımcı olur.

Instax Pal uygulamasını açtığınızda, çekiminizi hizalamak ve telefonunuzdan fotoğraf çekmek için kullanabileceğiniz uzaktan çekim özelliği de dahil olmak üzere bir dizi ek özellik bulacaksınız. Bu işlevi özellikle selfie çekerken ve herkesin kadrajda olduğundan emin olmak istediğim grup çekimlerinde kullanışlı buldum – özellikle de bu modelde selfie aynası olmadığı için.

Uzaktan çekim aracı ayrıca Mini, Kare ve Geniş baskılar arasında geçiş yapma seçeneği, çok sayıda filtre, flaş kontrolleri ve 2 ve 10 saniyelik zamanlayıcılar içeriyor.

Uzaktan çekim yaptığınızda, görüntüler otomatik olarak Instax Pal uygulama galerisine kaydedilir. Uygulama açık olmadan fotoğraf çektiğinizde, fotoğraf makinesini telefonunuza bir sonraki bağlayışınıza kadar Pal’a kaydedilirler. Instax Pal 50 fotoğraf için yeterli dahili depolama alanına sahiptir ancak microSD kart kullanarak belleği genişletebilirsiniz. Kamera akıllı telefonunuzla senkronize olur olmaz kamera belleğinden kaldırılır.

Fotoğraflar galeriye girdikten sonra, görüntüyü klasik Polaroid tarzı çerçeve ile telefonunuzun film rulosuna kaydetmeden önce herhangi bir ayarlama yapmayı, filtre eklemeyi ve baskı boyutunu değiştirmeyi seçebilirsiniz. Ayrıca birden fazla enstantaneyi tek bir videoda sergilemek için kısa animasyonlar oluşturabilir ve bunları akıllı telefonunuza kaydedebilirsiniz.

Elbette fotoğraflarınıza beyaz çerçeveler ekleyebileceğiniz pek çok akıllı telefon uygulamasının yanı sıra Huji Cam gibi tek kullanımlık bir kameranın görünümünü ücretsiz olarak taklit eden yazılımlar da mevcut. Instax Pal gibi, telefon kameranız da size bir Instax yazıcıya bağlanma ve çekimlerinizi dışarıda veya evde fiziksel fotoğraflar olarak basma seçeneği sunar.

Instax Pal’ın bir avantajı, dışarıdayken telefonunuzla bağlantınızı kesme veya kamerayı kameralı telefonu olmayan bir çocuğa verme seçeneğine sahip olmanızdır, ancak 90 sterlinlik bu avantaj herkes için maliyete değmeyebilir.

Aynı şekilde, Instax Pal’in diğer şipşak fotoğraf makinelerine göre bir avantajı da fotoğraf makinesinin tercihinize bağlı olarak Mini, Kare ve Geniş boyutlarda kırpılan 2560 x 1920 görüntüler çekmesidir. Hangi yazıcıyı satın alacağınız konusunda kararsızsanız veya birden fazla yazıcı ve film boyutuna para harcayacak paranız varsa bu size biraz daha esneklik sağlar.

Görüntü kalitesi

 • Görüntüler gün ışığında parlak ve nettir.
 • Uygulama parlaklık, kontrast ve doygunlukta ince ayarlar yapmanıza olanak tanır.
 • Kamera düşük ışıkta zorlanıyor.

Şipşak fotoğraf makineleri söz konusu olduğunda görüntü kalitesi zorlu bir alandır. Sonuçta, cazibenin bir parçası da mükemmel görünmesi gerekmeyen ama şipşak filmin karakteristik nostaljik renkleriyle anın hissini yakalayan fotoğraflar çekmektir.

Genel olarak Instax Pal’deki 1/5 inç CMOS sensörün gün ışığında parlak ve keskin görünen görüntüler yakalayabildiğini, ancak kameranın gölgelerde ve loş ışıklı sahnelerde daha fazla zorlandığını gördüm.

Beklemediğim bir avantaj da hayvanların küçük kameraya yaklaşmaktan korkmuyor gibi görünmesiydi, ancak aşağıdaki sincabın sıkı tutmazsam onu alıp kaçacağından biraz endişelendim.

Ayrıca uygulamada parlaklık, kontrast ve doygunluk ayarlarını yapma seçeneğinin olması, yiyeceklerin ve ışıkların daha canlı görünmesini sağlaması ve aşırı pozlanmış bulutlara yeniden detay kazandırması hoşuma gitti.

Bu düzeltmeler, aşağıdaki görüntülerde de görebileceğiniz gibi her zaman yardımcı olmadı. Bunlar akşamın erken saatlerinde güneş batmadan önce çekildi ve sonuçlar karanlık ve ayrıntıdan yoksundu. Sahneyi aydınlatmak için uygulamayı kullanmaya çalıştım ve bunun sonucunda sağdaki Minecraft benzeri çimenler ortaya çıktı.

Instax Pal, sosyal medyada paylaşmak için fotoğrafları telefonunuza taramakla harcayacağınız zamandan tasarruf etmenizi sağlayacak olsa da, doğrudan film ruloma kaydettiğimde ortaya çıkan sonuçları pek beğenmedim. Görüntülerin çoğu donuk ve aşırı keskinleştirilmiş görünüyordu, bu da kusurların fiziksel filmde olabileceği şekilde tercüme edilmemesine neden oluyordu.

Son Düşünceler

Instax Pal, diğer Instax fotoğraf makinelerinin boyutları söz konusu olduğunda önemli bir sorunu çözerek, kaplayacağı alan konusunda endişelenmeden fotoğraf makinesini bir çantaya veya cebe koymayı mümkün kılıyor. Ancak, bunun çoğu insan için en iyi instax fotoğraf makinesi olduğuna ikna olmadım.

Pal’in bir partide elden ele dolaştırıp ertesi gün fotoğraflara bakmak ya da boşa film harcama endişesi olmadan Instax Mini 12 tarzını seven bir çocuğa hediye etmek için eğlenceli bir fotoğraf makinesi olduğunu görebiliyorum. Bununla birlikte, halihazırda ikincisine sahip değilseniz, fotoğraf makinesi ve yazıcının birlikte fiyatını haklı çıkarmak zordur.

Bu nedenle, film israfından endişe edenler için Instax Mini Evo gibi hibrit bir fotoğraf makinesi tavsiye ederim. Bu fotoğraf makinesi fotoğrafları basmanıza veya akıllı telefonunuza aktarmanıza olanak tanır ve vizör işlevi gören bir ekrana sahiptir, bu da kamera içinde çekimleri çerçevelemeyi kolaylaştırır.

Bir Tamagotchi’den daha büyük bir şey taşımak istemiyorsanız, Instax Square Link gibi bir Link yazıcıya yatırım yapmayı tercih edebilirsiniz. Çoğu akıllı telefon Instax Pal’den daha kaliteli görüntüler yakalayabilir ve bu size yine de istediğiniz kadar fotoğraf çekme ve en beğendiklerinizi evde basma özgürlüğü verir. Ayrıca, fikrinizi değiştirirseniz daha sonra Pal’ı her zaman alabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Instax Pal’in hangi renkleri vardır?
Instax Pal beş renkte gelir – Fıstık Yeşili, Toz Pembe, Lavanta Mavisi, Mücevher Siyahı ve Süt Beyazı.
Hangi yazıcılar Instax Pal ile uyumludur?
Instax Pal, Instax Mini Link, Instax Mini Link 2, Instax Square Link ve Instax Link Wide dahil olmak üzere bir dizi yazıcıyla uyumludur.
Instax Pal ile hangi filmi kullanabilirim?
Instax Pal Mini, Kare ve Geniş Bağlantılı yazıcılarla uyumludur, yani tercih ettiğiniz film boyutuna göre bir Instax yazıcı seçebilirsiniz.

User Rating: 5 ( 1 votes)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu