Nikon Z fc İncelemesi

Güzel Görünüm, Harika Çekimler: Nikon Z fc

Giriş

Endüstriyel tasarım sürecinin hayati bir parçası olarak kabul edilir ve Nikon’un yeni Z fc ile 1970’ler ve 80’lerin en parlak dönemine geri dönmesinin nedeni budur – iç organlarının çoğunu Z50 ile paylaşan ancak onları muhteşem bir eski tarz siyah ve gümüş kabukla kaplayan bir fotoğraf makinesi.

Firmanın sevilen FE 35mm fotoğraf makinesinden büyük ölçüde esinlenen Z fc’nin yakışıklı retro görünümü, gerçek kişiliğe sahip modern bir fotoğraf makinesi arayan stil bilincine sahip fotoğrafçıları ve videografları cezbetmek için tasarlandığı açık – ancak çekici görünümünden daha fazlası var mı?

Artıları

 • FE’den ilham alan muhteşem retro stil.
 • Hafif yapı.
 • Hızlı, doğru AF.
 • Vlogger dostu özellikler.

Eksiler

 • Gövde içi stabilizasyon yok.
 • Kulaklık girişi yok.

Temel Özellikler

 • StilÇeşitli fiziksel kadran ve anahtarlara sahip retro tarzda kamera.
 • Videobecerileri30 fps’ye kadar 4K, 120 fps’ye kadar 1080p kayıt yapar.
 • Esnek ekran Tam eklemli 3 inç dokunmatik ekran.

Tasarım ve kullanım

 • Kamera, modern dahili özelliklere sahip olmasına rağmen belirgin bir retro tasarıma sahiptir.
 • Mafsallı ekran ve USB-C güç kaynağının dahil edilmesi, kullanımı kolaylaştıran hoş bir eklentidir.
 • Kontroller, ISO ve deklanşör hızını ayarlamak için manuel kadranların üstte yer aldığı eski tip 35 mm fotoğraf makinelerinden esinlenmiştir.

Nikon Z fc, daha önce de söylediğim gibi güzel görünümlü bir fotoğraf makinesi ve aynı zamanda iyi bir yapıya sahip.

Magnezyum alaşımlı çerçeve hem sağlam hem de hafiftir, bu nedenle 40 yıllık bir fotoğraf makinesi gibi görünse de boynunuza fazla yük bindirmez. Hava koşullarına dayanıklı değildir ve dış yüzeyi gerçek metal yerine metal görünümlü plastiktir, ancak burada Nikon Z fc’nin size yıllarca dayanacağını gösteren bir sağlamlık hissi vardır.

Kontroller de eski tip 35mm fotoğraf makinelerinden esinlenilmiş, ISO ve deklanşör hızını ayarlamak için manuel kadranlar üstte yer alıyor. Bu, aynasız fotoğraf makineleri için yeni bir konsept değil (Fujifilm bunu retro esintili X serisi modelleriyle yıllardır yapıyor), ancak Nikon için canlandırıcı yeni bir yön ve kadranlar döndürüldüğünde uygun bir ağırlık ve tıklama hissi veriyor.

Ayrıca üst kısımda pozlama telafisi için ayrı bir kadran ve sırasıyla ISO ve deklanşör hızı kadranlarının altında yer alan iki anahtar bulacaksınız. İlki video ve fotoğraf çekim modları arasında anında geçiş yapmanızı sağlarken; ikincisi standart Otomatik, P, A, S ve M çekim modları arasında geçiş yapmanızı sağlıyor.

Video kaydını durdurmak/başlatmak için özel bir düğme ve mevcut f-stop ayarını da gösteren küçük bir LCD ekran var – tüm ayarların arka ekranda ve vizörde gösterilebildiği göz önüne alındığında biraz gereksiz hissettiren ilginç bir eklenti.

Eski tarz tasarım, günümüzün bazı modern fotoğraf makinesi şekilleri kadar ergonomik değil. Yeni başlayanlar için sağ elinizin sarılabileceği büyük bir tutma yeri yok.

Bu, Z fc’yi tutmanın hoş veya rahat olmadığı anlamına gelmiyor: dokulu deri efektli gövdesi tutunacak bir şey sağlıyor ve kontrollerin tümü (öne ve arkaya monte edilmiş ayar kadranları dahil) parmaklarınızın bulabileceği doğru yerlere yerleştirilmiş.

Her şeyi retro oyun kitabına göre yapmadığını kanıtlamak için Z fc, iyi bir OLED elektronik vizör ve mükemmel bir 3 inç arka dokunmatik ekran içeriyor.

Ekran özellikle etkileyici. Tamamen mafsallı ve öne bakacak şekilde kamera gövdesinin bir tarafına çevrilebiliyor – vloggerlar ve bir çekimde kendilerini düzenlemeye çalışan herkes için bir nimet. Nikon Z50’nin öne bakarken vlog tutacakları, tripodlar ve kameranın altına takılan herhangi bir şey tarafından engellenen açılır kapanır ekranına kıyasla büyük bir gelişme.

Özellikler ve performans

 • Nikon’un eski Z50’sine çok benzer kontrollere sahip, bu da bu fiyata teknolojik açıdan en gelişmiş fotoğraf makinesi olmadığı anlamına geliyor.
 • Kulaklık veya mikrofon girişi yok, bu da vlogger’lar için çekiciliğini engelliyor.

Nikon’un ilk aynasız fotoğraf makinesi olan Z50’nin DNA’sı, Z fc’nin iç aksamında güçlü bir şekilde ortaya çıkıyor.

Fotoğraf makineleri sensör, işlemci ve birçok özelliği paylaşıyor ve bu bazı açılardan olumlu bir şey: Z50’nin yaşına rağmen, 209 noktalı hibrit otomatik odaklama sistemi hızlı ve doğru, insan ve hayvan gözleri için etkili gerçek zamanlı izleme özelliğine sahip ve bu Z fc’nin AF kurulumuna da yansıyor. Her iki fotoğraf makinesi de 11 fps’ye kadar sürekli fotoğraf çekebiliyor ki bu da bu fiyat aralığındaki bir fotoğraf makinesi için kayda değer bir hız.

Burada gövde içi görüntü sabitleme (IBIS) yok, ancak Z fc uyumlu lenslerle optik sabitleme kazanabiliyor. Örneğin makineyi incelediğim 16-50mm kit lens bunu destekliyor, ancak IBIS’in mevcut olması ve Nikon’un Titreşim Azaltma teknolojisinden yararlanan herhangi bir Z mount lensin olması güzel olurdu. Şirketin bir sonraki retro fotoğraf makinesi için belki de?

Pil, tam şarjla yaklaşık 300 çekim sağlayacak şekilde derecelendirilmiştir ve USB-C bağlantı noktası hem dahili şarj hem de sabit bir güç kaynağı sağlar (bu arada Z50’de bulamayacağınız bir şey). Bu, Z fc’yi bir web kamerası veya akış kamerası olarak kullanan herkes için gerçekten kullanışlı olacaktır (Windows ve Mac için ücretsiz bir Nikon Webcam Utility uygulaması vardır). Kutudan ayrı bir AC pil şarj cihazı da çıkıyor.

Bağlanabilirlik ise karışık bir durum. Genel olarak iyi olsa da – kablosuz tarafta Bluetooth ve Wi-Fi, video çıkışı için bir mikro HDMI, bir mikrofon girişi ve yukarıda bahsedilen USB-C bağlantı noktası var – sesi izlemek için bir kulaklık soketinin olmaması, özellikle de genel olarak vlogger dostu özellik yükü göz önüne alındığında, göze çarpan bir eksikliktir.

Görüntü kalitesi

 • Doğru lensler takıldığında düşük ışıkta bile güçlü performans.
 • İyi 4K video kaydı, ancak stabilizasyona ihtiyacınız olacak.

Burada kullanılan 20,9 MP APS-C sensör, çeşitli aydınlatma koşullarında güçlü sonuçlar veren güvenilir bir beygirdir. Z50 gibi Z fc de 100 ila 51200 arasında genişletilmiş bir ISO aralığına sahiptir ve düşük ışıklı koşullarda yüksek performans gösterebilir – inceleme örneğimizdeki kit lensin küçük diyafram açıklığı bu konudaki yeteneklerini sınırlasa da, yeni Nikkor 28mm f/2.8 gibi stabilize edilmemiş ancak daha geniş diyafram açıklığına sahip bir lensin benzer koşullarda nasıl performans göstereceğini görmek isteriz.

Fotoğraf makinesinden alınan JPEG’ler keskin ve zengin renklere sahip ve tam kare bir sensörün getireceği saf dinamik aralık ve düşük ışık yeteneğini elde edemeseniz de Z fc’nin kompakt boyutu göz önüne alındığında bunun iyi bir değiş tokuş olduğunu düşünüyoruz. İsterseniz 14 bit RAW formatında fotoğraf çekebilirsiniz, bu da düzenleme yaparken size daha fazla hareket alanı sağlayacaktır.

Kamera, 30 fps’ye kadar 4K ve 120 fps’ye kadar 1080p (ağır çekim oynatma için) ile güzel bir video seçeneği yelpazesine de sahip. Gerçek bir “düz” görüntü profilinin olmaması film yapımcılarının hedeflerini biraz sınırlasa da 4K çekimler güzel bir ayrıntı düzeyi sergiliyor. Ancak vlogger’lar için Z fc’nin kaliteli çekim, hafif yapı, öne bakan ekran ve etkili gerçek zamanlı göz izleme otomatik odaklama kombinasyonu gerçekten cazip.

Satın almalı mısınız?

Kişilikli bir taşınabilir kamera istiyorsunuz : Z fc’nin eski tarz stili ve kontrol kurulumu onu aynasızlar arasında öne çıkarıyor ve taşınabilirliği onu seyahat ve sokak fotoğrafçılığının yanı sıra vlog için de uygun hale getiriyor.

Üstün performans arıyorsunuz : Gövde içi sabitlemenin olmaması bu fiyat aralığındaki bir fotoğraf makinesinde alışılmadık bir durum değil, ancak bunun dahil edilmesi Z fc’nin performansını bir seviye yukarı taşıyabilirdi.

Son Düşünceler

Tarafsız bir gözle bakıldığında Nikon Z fc, daha çok yönlü bir ekrana, geliştirilmiş USB bağlantı noktasına, elden geçirilmiş kontrollere ve retro görünüme sahip bir Z50’den çok daha fazlası değil. Ancak işler böyle yürümüyor ve bu retro görünüm Z fc’ye, onu Z50’den çok daha cazip bir fotoğraf makinesi haline getiren bir kişilik ve çekicilik kazandırıyor.

Kompakt boyutu ve düşük ağırlığı ekstra cazibe katıyor ve bu, parçalarının toplamından daha fazlasını hissettiren bir fotoğraf makinesi. Teknoloji açısından çığır açan bir şey değil ama genel paket Nikon’un şimdiye kadarki en karakteristik aynasız modelini ortaya çıkarıyor.

Piyasadaki tek retro esintili aynasız fotoğraf makinesi olmasa da, Nikon Z fc’nin kişiliği ve taşınabilirliği onu gezinti veya seyahat fotoğraf makinesi için mükemmel bir seçim haline getiriyor. Büyük ölçüde 18 aylık Z50’ye dayanan iç aksamı en gelişmiş veya en hızlısı değil, ancak genel performansı sağlam ve mafsallı ekran ve USB-C güç kaynağı gibi yeni kullanıcı dostu dokunuşlar memnuniyetle karşılanıyor.

Sıkça Sorulan Sorular

Nikon Z fc nasıl şarj olur?
USB C kablosu veya ürünle birlikte verilen pil şarj cihazı ile şarj edebilirsiniz
Hava koşullarına dayanıklı mı?
Hayır, burada hava koşullarına dayanıklılık yok
Vizör var mı?
Kamera üzerinde bir OLED vizör var

User Rating: 5 ( 1 votes)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu