Huawei MateView Monitör İncelemesi

Huawei MateView : İnce Tasarım, Büyüleyici Görüntü Kalitesi

Giriş

Huawei MateView, firmanın ikinci monitörüdür ve göz alıcı ve ilginç bir kit parçasıdır. Tasarımı Apple Store’a benziyor ve rakiplerinin hiçbirinde bulamayacağınız özelliklere sahip.

Yeni başlayanlar için 3:2 en boy oranı ve 4K’yı aşan çözünürlüğü var ve Huawei MateView ayrıca kablosuz ekran projeksiyonu ve DCI-P3 performansı hakkında büyük iddialar içeriyor.

Huawei’nin en yakın rakibi Samsung M7. Bu monitör Huawei ile aynı yaşam tarzı hedeflerine sahip, ancak Huawei MateView ile karşılaştırıldığında daha büyük bir 32 inç diyagonal ve daha düşük bir fiyata sahip.

Artıları

 • İyi kontrast ve canlılık.
 • İyi renk doğruluğu.
 • Şık, güzel görünümlü tasarım.
 • Akıllı bağlantı seçenekleri.

Eksiler

 • Bölücü 3:2 en boy oranı.
 • Oyun oynamak veya zorlu iş yükleri için yeterince iyi değil.
 • Pahalı.
 • Az sayıda ayar seçeneği.

Temel Özellikler

 • 3:2 en-boy oranı Kare şeklindeki ekran, daha fazla yükseklik elde edeceğiniz anlamına gelir; bu da birçok çalışma ve web tarama durumunda kullanışlıdır.
 • Çarpıcı metal tasarım Tamamen metal olan MateView, en şık odalarda bile kendine yer bulacak tasarımıyla harika görünüyor.
 • Çok yönlü kablosuz bağlantı Huawei, PC’ler, dizüstü bilgisayarlar ve akıllı telefonlar dahil olmak üzere birçok farklı cihaza kablosuz olarak bağlanabilir.

Tasarım ve özellikler

 • Çarpıcı, şık ve sağlam tamamen metal dış yüzey.
 • Bilgisayarlar ve belirli akıllı telefonlar için akıllı ve faydalı bağlantı seçenekleri.
 • 3:2 en boy oranı kullanışlı bir yükseklik katar.

Huawei MateView’in 3:2 en boy oranı, bu paneli Samsung da dahil olmak üzere rakiplerinden daha uzun hale getiriyor. Huawei, MateBook dizüstü bilgisayarlarının çoğunda aynı en-boy oranını kullanıyor ve firma açıkça bunun pratik avantajlar sağladığını düşünüyor.

En azından bazı alanlarda öyle. Daha kare en-boy oranı 3840 x 2560’lık 4K çözünürlükle eşleştiriliyor ve bu da ekstra yüksekliğe sahip olduğunuz anlamına geliyor. Bu, web’de gezinmeyi ve belgeleri okumayı kolaylaştırıyor ve çoğu görevin daha az sıkışık hissettirmesini sağlıyor. Pek çok uygulama ve web sitesi dikey olarak çalıştığında, bunun faydasını her gün hissedeceksiniz.

Bu her zaman hoş karşılanan bir değişiklik değildir. Zaman çizelgeli yaratıcı uygulamalarda çalışıyorsanız, ekstra genişlik için 21:9 geniş ekranı tercih edebilirsiniz – ve birden fazla pencereyi yan yana kullanmak istiyorsanız daha geniş bir ekranı tercih edebilirsiniz. Eğer 3:2 Huawei’de medya izlerseniz, ekranın üst ve altındaki siyah çubuklara katlanmanız gerekecektir.

Eğer bir oyuncuysanız da Huawei’ye bakmayın. MateView’in ekstra yüksekliği, 9,8 milyon piksel kullandığı anlamına geliyor, bu da geleneksel bir 4K panelden bir milyondan fazla. Bu panele düzgün bir şekilde güç sağlamak için oldukça güçlü bir GPU’ya ihtiyacınız olacak ve zaten sadece 60Hz yenileme hızı ve 8ms tepki süresine sahip. MateView GT bu konuda daha iyi bir seçenek.

Yüksek çözünürlük 28,2 inç diyagonal boyunca uzanır, bu da görüntülerin keskin olduğu anlamına gelir – 163ppi yoğunluk seviyesi, yaratıcı uygulamalarda ve günlük araçlarda net ve ayrıntılı görüntüler elde edeceğiniz anlamına gelir.

Tüm bunların altında, birinci sınıf bir ev ve ofis ekranı için geleneksel bir özellik olan 10 bit renkli bir IPS panel bulacaksınız.

MateView başka yerlerde daha az geleneksel. Ekrandaki görüntü, ekranın altında bulunan dokunmaya duyarlı bir çubuk tarafından yönetiliyor ve farklı eylemler farklı sonuçlar veriyor: yatay kaydırmalar soldan sağa geziniyor ve kayan ölçekleri değiştiriyor, tek dokunuşlar eylemleri onaylıyor, çift parmaklı kaydırmalar farklı menüler yüklüyor ve çift dokunuş geri adım attırıyor. Sezgisel ve duyarlı.

Huawei, navigasyon yöntemini Akıllı Çubuk olarak adlandırıyor ve akıllıca, ancak ekran görüntüsü tarafından zayıflatılıyor. MateView’in DCI-P3 ve sRGB renk modları arasında geçiş yapabilir ve temel seçenekleri değiştirebilirsiniz, ancak daha geleneksel panellerde daha fazla özelleştirme mevcuttur. OSD de istediğim kadar hızlı değil – Akıllı Çubuk sizi etrafta dolaşmaya teşvik ediyor ve küçük gecikmeler bunu tam olarak başaramayacağınız anlamına geliyor.

Huawei’nin paneli, kullanışlı yeni işlevler sunan kablosuz ve Bluetooth bağlantısına sahip. Bir Huawei akıllı telefonunuz varsa, NFC kablosuz projeksiyonu kullanarak ekranını ekrana yansıtabilirsiniz. PC’nizin ekranını, panelin devasa yerel rakamından daha düşük çözünürlüklerde de olsa, kablosuz olarak ekrana yansıtabilirsiniz. Bluetooth ile bir klavye ve fare bağlayabilir ve bunları bilgisayarınızı veya dizüstü bilgisayarınızı kontrol etmek için kullanabilirsiniz ve HarmonyOS kullanarak daha fazla Huawei cihazını birbirine bağlayabilirsiniz.

Huawei’nin ekranı mükemmel görünüyor. Şık bir metal tabana, çekici hoparlör ızgaralarına ve küçük bir çerçeveye sahip ince bir standa sahip. Şık bir ev ya da ofiste rahatlıkla kullanılabilir ve yapı kalitesi her zaman etkileyici.

Arka kısımda HDMI ve mini-DisplayPort bağlantılarının yanı sıra iki USB bağlantı noktası, bir kulaklık girişi ve iki USB-C bağlantısı bulunuyor. Bu USB-C bağlantı noktalarından biri MateView’a güç sağlarken, diğeri ekran girişlerini, veri aktarımlarını ve 65W güç dağıtımını destekliyor. Bir bağlantı uyarısı var: mini-DisplayPort ve USB-C bağlantıları 60Hz’de çalışır, ancak HDMI üzerinden 50Hz ile sınırlandırılırsınız.

Ve MateView’in tüm harika görünümüne rağmen, fazla ayar beklemeyin. Huawei’nin 110 mm’lik orta halli bir yükseklik ayarı var ve eğilebiliyor, ancak dönme, portre modu yeteneği ve VESA uyumluluğu yok.

5W hoparlörler de vasat: çamurlu ve yetersiz. Sıradan YouTube izleme ve görüntülü aramalar için iyi, ama hepsi bu. En azından MateView çift mikrofona sahip.

Samsung M7, Huawei’den daha ucuz olabilir, ancak bazı cephelerde rekabet ediyor. Daha fazla akıllı medya ve ofis özelliğine sahip ve Samsung’un cihazları benzer projeksiyon ve bağlantı seçenekleri sunuyor. Samsung’un ekranı geleneksel 16:9 en boy oranına sahip bir 4K panel, bu nedenle daha az piksel elde ediyorsunuz ve plastik kasası metalik MateView kadar şık değil. Kaputun altında, ikisi arasında seçim yapmak için çok az şey var: her ikisi de 60Hz IPS ekranlar.

Görüntü kalitesi

 • İyi kontrast ve derinlik sonuçları, cesur ve canlı görüntüler anlamına gelir.
 • Renkler parlak, ancak zorlu durumlar için yeterince doğru değil.
 • Zayıf homojenlik ve HDR performansı kuyruktaki acılar.

Huawei MateView kutudan çıktığı andan itibaren DCI-P3 modunu kullanıyor ve panel renk üretimi konusunda iyi bir iş çıkarıyor. MateView, DCI-P3 gamının %92,1’ini %94,8’lik bir hacimle görüntüledi; bu, Huawei’nin iddia ettiği %98 kapsama seviyesinden biraz daha düşük olsa bile, cesur ve canlı renkler sunmak için yeterince yüksek bir rakam.

Ne mutlu ki, 1,92 Delta E bu renklerin yeterli doğrulukta görüntülenmesini sağlıyor. 5996K renk sıcaklığı ideal 6500K değerinin altında ve biraz sıcak, ancak sorun yaratmıyor ve ekranın aşırı doygun görünmesine neden olmuyor.

Başlangıçtaki 185 nit parlaklık seviyesi günlük kullanım için yeterince iyi ve 0,14 nit siyah nokta ile eşleştiriliyor. Bu da 1321:1’lik bir kontrast oranı yaratıyor ki bu da bir başka iyi rakam. Siyah nokta çok fazla derinlik anlamına gelir ve bu kontrast oranı tatmin edici düzeyde canlılık ve nüans yaratır.

Huawei’nin kontrast, renk doğruluğu ve DCI-P3 gamut kullanımı, görüntülerin parlak, cesur ve canlı olduğu ve renk sıcaklığının aşırıya kaçmadan sıcaklık sağladığı anlamına geliyor. En doğru panel olmayabilir ama göze hoş geliyor.

sRGB renk profiline geçildiğinde 0,62 Delta E ve 6052K ile biraz daha iyi bir renk sıcaklığı elde edildi, bu nedenle daha gerçekçi bir görüntü tercih ediyorsanız bunu kullanmaya değer. MateView aynı zamanda sRGB gamının %99,6’sını %133,9 oranında görüntüledi, yani gereken her tonu canlılıkla sunacak. Ve ne mutlu ki, bu sonuçlar Huawei’nin maksimum parlaklığı olan 500 nit’te de korundu.

Huawei’nin en büyük sorunu homojenlik testinde ortaya çıkıyor. MateView, her iki kenar boyunca arka ışık gücünün %20’sini kaybetti ve bu çok yüksek. Bu da MateView’in tutarlılığını kaybettiği anlamına geliyor.

Renk sıcaklığı rakamları ve zayıf homojenlik, Huawei’nin panelinin renge duyarlı en zorlu görevleri yerine getirecek kadar iyi olmadığı anlamına geliyor. Adobe RGB renk gamını da idare edemiyor. Bu panel, geniş bir renk yelpazesi sunmak için DCI-P3 gamını kullansa da, % 100’ün altındaki yeniden üretim seviyeleri ve yetersiz DisplayHDR 400 yeteneği, HDR içeriği iyi işleyemeyeceği anlamına geliyor.

Peki, bu ekran ne yapabilir? DCI-P3 kapsama seviyesi, filmlerin ve TV şovlarının, fotoğrafların, web sitelerinin, gündelik oyunların ve günlük iş yüklerinin çok fazla derinlik ve ayrıntıyla cesur, parlak ve çekici görünmesini sağlamak için (sRGB performansıyla birlikte) hala yeterince iyi. Profesyonellerin başka bir yere bakması gerekse bile Huawei’yi ana akım fotoğraf düzenleme ve video işleri için kullanabilirsiniz.

Daha ucuz olan Samsung M7, saf görüntü kalitesi açısından Huawei ile boy ölçüşemez: daha iyi kontrast ve renk sıcaklığına sahiptir, ancak gamut kapsama sonuçları yakın değildir. Yani Samsung’da keskin görüntüler elde ederken, MateView’de daha gerçekçi ve daha fazla nüansa sahipler. Samsung kesinlikle kötü değil ama Huawei daha iyi.

Satın almalı mısınız?

Günlük işler ve bilgisayar kullanımı için iyi görünen bir ekran istiyorsunuz:
Huawei’nin ekranı harika görünüyor ve canlı görüntüler sunuyor – ayrıca 3:2 en boy oranı ve bağlantı özellikleri onu ev veya ev ofisi için kullanışlı bir eklenti haline getiriyor.

Mükemmel renk doğruluğuna ihtiyaç duyan bir oyuncu veya çalışansanız:
Pahalı Huawei, oyunların üstesinden gelebilecek yenileme hızına veya tepki süresine sahip değil ve renk doğruluğu, renge duyarlı iş yükleri için yeterince iyi değil.

Son Düşünceler

Huawei MateView iyi görünüyor, akıllı bağlantı seçeneklerine sahip ve çok yönlü ve lüks bir günlük bilgisayar deneyimi sağlamak için büyük çözünürlüğünü ve yüksekliğini kullanıyor. Görüntü kalitesi genel olarak iyidir, ancak oyunların veya belirli yaratıcı iş yüklerinin üstesinden gelmek için gereken doğruluk veya hıza sahip değildir.

Huawei MateView çok sayıda akıllı özelliğe ve iyi görüntü kalitesinin yanı sıra yararlı bir 3:2, yüksek çözünürlüklü tasarıma sahip. Ancak pahalı ve herkese uygun değil – genel ev ve ofis kullanımı için harika, ancak oyunlarda veya renge duyarlı iş yüklerinde pek iyi değil.

Sıkça Sorulan Sorular

Entegre hoparlörleri var mı?
Evet, Huawei MateView dahili hoparlörlere sahiptir.
Hangi yenileme hızına sahip?
MateView 60Hz yenileme hızına sahiptir.
Dokunmatik ekranı var mı?
Hayır, MateView dokunmatik ekrana sahip değildir.

User Rating: 4.7 ( 1 votes)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu