Lenovo C24-25 Monitör İncelemesi

Giriş

Lenovo C24-25, ofis işleri ve başka pek az şey için tasarlanmış oldukça mütevazı bir monitördür.

119,99 sterlinlik fiyatıyla bu alandaki rekabet oldukça yoğun, yani kalabalığın arasından sıyrılmak için epey bir şey yapması gerekecek. Bununla birlikte, özellik seti ofis tabanlı bir panel için oldukça iyi – Full HD çözünürlük, 75Hz yenileme hızı, ince çerçeveler ve sağlam bir çerçeve ile tamamlandı.

Bu özelliklerin en iyi monitörler listemize girmeye yetip yetmeyeceğini zaman gösterecek, ancak kağıt üzerinde iyi bir performans sergileyecek gibi görünüyor.

Lenovo C24-25, ofis işleri için iyi bir monitördür. Sağlam plastik çerçevesi ile iyi bir şekilde üretilmiştir ve gezinmesi kolay bir ekran sunar. Fiyatına göre iyi kontrast ve mükemmel renk alanı kapsamı ile görüntü kalitesi iyi. Sadece düşük parlaklığına ve yetersiz bağlantı noktası seçimine dikkat edin.

Artıları

 • Sağlam yapı
 • İyi görüntü kalitesi
 • Düşünceli tasarım

Eksiler

 • Görüntüler biraz soluk olabilir
 • Temel bağlantı noktası seçimi

Temel Özellikler

 • SağlamyapıC24-25, sağlam bir plastik standa ve iyi yapılmış bir çerçeveye sahiptir.
 • 75Hz yenilemehızıAyrıca, daha standart 60Hz monitörlere kıyasla biraz daha yüksek bir yenileme hızıyla birlikte gelir.
 • Full HDçözünürlük1080p çözünürlük,web tarayıcıları ve ofis uygulamaları için yeterli alana sahip olduğunuz anlamına gelir.

Tasarım ve Özellikler

 • Sağlam plastik yapı
 • Gezinmesi kolay OSD
 • 75Hz yenileme hızı daha akıcı çıktı sunar

Dell SE2422HX gibi bu fiyat seviyesindeki diğer monitörler gibi, Lenovo C24-25 de aynı “Sadece bir monitör” tanımlamasına davetiye çıkarıyor. Siyah plastik çerçevesi her ne kadar sıradan görünse de sağlam ve kullanılan plastikler içi boş veya çok ucuz hissettirmiyor. Dahası, C24-25 modern görünümüne yardımcı olan bazı minimal çerçevelere de sahip.

C24-25’i bir araya getirmek de kolaydı ve minimum çaba gerektiriyordu. Vidasız bir standa sahip olmayabilir, ancak her şeyi yerine oturtmak sadece bir avuç dolusuydu. Lenovo ayrıca aletleri monitörle birlikte veriyor, bu da bir artı ve her şeyi bir araya getirmek için tornavida aramak zorunda kalmadığım anlamına geliyor. Bu küçük bir şey gibi görünebilir ama kesinlikle takdire şayan. Stand tamamen plastik ama yine de sağlam ve bu fiyata bundan daha fazlasını isteyemezdim.

Arka tarafta ise sunulan G/Ç çok yetersiz. Bu fiyattaki diğer ofis monitörlerine uygun olarak Lenovo C24-25 tek bir HDMI, VGA ve kulaklık girişi ile geliyor. Koorui 24E4’te olduğu gibi VGA yerine bir DisplayPort’a sahip olmak güzel olurdu, ancak yine de bir VGA bağlantı noktasına ihtiyaç duyan biriyseniz, Lenovo C24-25 sizi karşılayacaktır.

Artı tarafı, OSD’sinde net talimatlarla gezinmek kolaydır ve acısız bir deneyim için yapılmıştır. Bu, bazen ekran görüntülerinin bir kabus olabildiği diğer monitörlerden bir değişiklik yapar. Bu kadar kolay olmasının ana nedeni de Lenovo’nun mantıklı davranarak düğmeleri diğer seçeneklerin çoğunda olduğu gibi alt tarafa değil, monitörün ön tarafına yerleştirmiş olması. Bu küçük bir özellik olabilir, ancak özellikle takdir edilen bir özelliktir. Aksi takdirde, hangi düğmeye bastığınızı tahmin etmek biraz zor olabilir.

Bunun dışında, C24-25 standart 60Hz yenileme hızı ve VA panel ile gelen özelliklerle dolu değildir. AMD FreeSync desteği, bu Lenovo monitörü genel ofis işleri için olduğu kadar oyun oynamak için de kullanmayacak olsanız bile memnuniyetle karşılanıyor.

Görüntü Kalitesi

 • Full HD çözünürlük yeterli ayrıntı sağlar
 • Görüntüler biraz soluk olabilir
 • Fiyatına göre sağlam renk alanı kapsamı ve kontrast

Lenovo C24-25’in çoğunlukla tasarlandığı genel ofis işleri ve günlük işler için görüntü kalitesinden etkilendim. Full HD çözünürlüğü, Prime Video’da The Marvelous Mrs Maisel’ın sezon finalini izlediğimde ve James May’in Our Man In Japan filmini yeniden izlediğimde iyi bir görüntü kalitesi sağlamama yardımcı oldu. Bir VA panel için iyi kontrast ve özellikle iyi siyahların yanı sıra bazı iyi renkler de sağladı.

Elimdeki güvenilir renk ölçer ile topladığım rakamlara göre, C24-25’in kutudan çıkan 138 nit parlaklığı biraz sönük, en yüksek 172 nit rakamı ise Lenovo’nun belirttiği 250 nitin yakınında bile değil. Bununla birlikte, 2110:1 kontrast oranı fiyatına göre sağlam ve bu panel türü için kutudan çıkan 0.07 siyah seviyesi harika.

 

Bu Lenovo C24-25 monitör ayrıca %100 sRGB renk alanı kapsamı ile harika bir renk doğruluğuna sahiptir. Bu, tüm ana akım renkleri özellikle iyi görüntülediği ve özellikle bu kontrast oranı göz önünde bulundurulduğunda genel olarak güçlü bir deneyim sağladığı anlamına gelir. 5600K renk sıcaklığı işleri daha sıcak bir tarafa koyar, ancak genellikle ana akım işler için uygundur. P3 renk alanını %78 oranında kapsaması, %80 hedefimizi biraz ıskaladığı anlamına geliyor ama bu fiyat noktasında test ettiğim diğer monitörlerden daha iyi.

Sonuç olarak, C24-25, sağladığı görüntüler bazı ortamlarda biraz loş olsa da, iyi kontrast ve mükemmel ana akım renklerle ofis işleri için iyi bir seçim olmasını sağlayan sağlam bir genel deneyim sunar.

Satın almalı mısınız?

Fiyatına göre iyi renkler istiyorsanız

Eğer aradığınız doğru renkler ve harika siyahlarsa, C24-25 fiyatına göre sağlam bir seçenektir.

İyi bir bağlantı noktası seçimi istiyorsunuz

Bu fiyattaki diğer monitörler gibi, C24-25 de yetersiz bir bağlantı noktası seçimine sahiptir ve geniş bağlantı en önemli önceliğinizse, başka bir yere bakmak isteyebilirsiniz.

Son Düşünceler

Lenovo’nun C24-25 monitörü, teknik özellikleriyle dünyayı ateşe verecek bir monitör değil, ancak tasarlandığı ofis işleri için, beğenilecek çok şeyi olan işlevsel bir seçim. İyi yapılmış ve bu kadar ucuz bir monitör için harika bir OSD sunuyor, ayrıca sağlam. Dahası, genel görüntü kalitesi, harika siyah seviyeleri ve kontrastı ile fiyatına göre iyi.

Bununla birlikte, parlaklığı, özellikle Lenovo’nun 250 nit kotası göz önüne alındığında, biraz hayal kırıklığı yaratıyor. 2023’te insanların bir VGA bağlantı noktasına ihtiyaç duymayabileceği düşünüldüğünde, DisplayPort ve diğer bağlantı seçeneklerinin olmaması utanç verici. Bu sorunları göz ardı edebilirseniz, C24-25 ofis işleri için iyi bir monitör isteyen çoğu insan için genel olarak iyi bir seçimdir. Yine de Huawei Mateview SE gibi monitörlerin sağladığı konfordan yoksun olması onu bu fiyat aralığında gerçekten üst düzey bir seçim haline getiriyor.

Sıkça Sorulan Sorular

Lenovo C24-25 oyun oynamak için iyi mi?
Lenovo C24-25, oyun oynamak için tasarlanmış bir monitör değildir ve sık sık video oyunları oynuyorsanız tavsiye etmeyiz, ancak sıradan bir şekilde oyun oynayan bütçeye sahip olanlara uygun olabilir. Birçok bilgisayar oyuncusunun aradığı yüksek yenileme hızı ve düşük tepki süresinden yoksundur. Yine de, AMD FreeSync oyuncular için olumlu olan bir özelliktir.

User Rating: 5 ( 2 votes)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu