Samsung Odyssey Ark Monitör İncelemesi

Giriş

Samsung Odyssey Ark (2023), selefine kıyasla yalnızca gelişmiş bir Çoklu Görünüm modu ve daha sorunsuz çoklu görev sağlamak için bir KVM anahtarının dahil edilmesi şeklinde birkaç iyileştirme görüyor. Bunun dışında selefiyle aynı harika ekran özelliklerine ve kullanışlı döner ekrana sahip.

Samsung Odyssey Ark, 2022 yılında piyasaya sürüldüğünde dikkat çekici parti numarasıyla büyüledi. Bu, dikey ve yatay modlar arasında çevrilebilen 55 inçlik devasa bir kavisli 4K oyun monitörüdür ve evet, kulağa geldiği kadar ilgi çekici görünüyor.

2023’e geldiğimizde Samsung zaten mükemmel olan oyun monitörünü yükseltmeye karar verdi. Samsung görüntüde veya tasarımda herhangi bir değişiklik yapmadı ve monitörün kalitesi göz önüne alındığında buna gerçekten gerek yoktu.

Bunun yerine Samsung, çoklu görev görüntüleme için dört farklı kaynağı aynı anda görüntülemenizi sağlayan bir Çoklu Görünüm modu ekledi. İkinci olarak, KVM (Klavye, Video, Fare) özelliği için destek var, bu da tek bir fare ve klavye kurulumuyla birden fazla cihazı kontrol etmeyi mümkün kılıyor.

Bunlar büyük ölçekli yükseltmeler olmayabilir, ancak bu yeni özellikler daha da çekici bir paket oluşturmak için devasa ekranı tamamlıyor. Samsung Odyssey Ark (2023) pratikte işe yarıyor mu? İşte Gamescom 2023’te monitörü inceledikten sonra edindiğim ilk izlenimler.

 

Temel Özellikler

  • Dönen ekran:Ark hem yatay hem de dikey modda kullanılabilir .
  • KWM Switch:Bağlı bir klavye ve fare, bağlı tüm cihazları kontrol edebilir.
  • 4K çözünürlük: Ark, süper keskin görüntüler için 3840×2160 ekran çözünürlüğünü destekler.

Tasarım ve özellikler

  • Döndürülebilir 55 inç ekran
  • Artık aynı anda 4 girişi destekliyor
  • KVM Switch’in yeni eklenmesi

Samsung Odyssey Ark’ın (2023) 55 inç kavisli bir ekrana sahip olduğunu bilsem bile, bu monitörün ne kadar devasa olduğunu yakından görünce hala şoktaydım.

Ark aslında bir oturma odası televizyonu büyüklüğünde, bu nedenle masaüstünüze kolayca sığdırmakta zorlanabilirsiniz. Stand büyük ama ince ve monitörü güvenli bir şekilde yerinde tutmak için yeterli ağırlığa sahip.

Samsung Odyssey Neo G9 57 inç ile aynı olan 1000R eğriliğe sahip, ancak geleneksel 16:9 en boy oranına sahip daha dar bir tasarıma sahip olduğu için başımı çok fazla sarmıyor.

Buradaki asıl parti parçası, monitörün dikey ve yatay hizalama arasında çevrilebilmesidir. Dikey hizalamada 55 inçlik bir monitöre sahip olmak kulağa saçma geliyor, ancak pratikte çok kullanışlı kullanım durumları olabilir.

Dikey olarak çevrildiğinde monitör, panel başınızın üstünden kıvrılacak şekilde üst üste üç resim görüntülemenize olanak tanır. Bu, üretkenliği artırmak için çoklu monitör kurulumu isteyenler için çok yararlı olabilir.

Samsung, dört ayrı cihazın görüntülerini aynı anda görüntülemenizi sağlayan Samsung Multi View adlı yeni bir özelliği tanıttı. Örneğin, bir PS5, Nintendo Switch, Xbox Series X ve bir oyun bilgisayarını aynı anda takabiliyorsunuz ve bölünmüş ekran tarzı bir yaklaşımla 55 inçlik panelde dört çıkışın tümünü bölümlere ayırarak gösterebiliyorsunuz.

Arka taraftaki tüm bağlantı noktaları eşit değil, 1x DisplayPort 1.4, 2x HDMI 2.1 ve HDMI 2.0’ın dahil edilmesiyle, ancak yine de etkileyici bir seçim.

Samsung Odyssey Ark (2023) modelinin diğer yeni özelliği ise tek bir klavye ve fare kurulumuyla birden fazla cihazı kontrol etmenizi sağlayan KVM Anahtarı. Dört bilgisayarı aynı anda kontrol etmeniz için bir neden varsa, bunları Samsung Odyssey Ark (2023)’e bağlamak bunu sorunsuz bir şekilde yapmanızı sağlayacaktır.

Ark için birden fazla kontrol yöntemi var. Arkada yerleşik bir kumanda kolu bulunurken, aynı zamanda TV tarzı bir uzaktan kumanda ve ekranı döndürebilen veya ekran oranını anında ayarlayabilen Ark Dial ile birlikte gelir.

Görüntü Kalitesi ve Performans

  • Quantum Mini LED ekran teknolojisi
  • 4K çözünürlük ve 165Hz yenileme hızı
  • Önceki modelle tamamen aynı ekran

Samsung, Samsung Odyssey Ark’ın (2022) ekranını ilk seferinde hemen hemen yakaladı ve yeni 2023 sürümünde herhangi bir değişiklik yapmadı.

Samsung Odyssey Ark, 4K çözünürlüğe sahip 55 inç Quantum Mini LED panele sahip. Ne yazık ki, monitör Gamescom standında bir bisiklet teknolojisi demosuna kilitlenmişti, bu yüzden bir oyun oynayamadım ve görüntü kalitesini daha iyi hissedemedim.

Ancak Samsung, 2022 sürümündeki panelin aynısını kullanıyor, bu nedenle panel hakkında iyi bir fikir edinmek için incelememize göz atabilirsiniz. Kısacası, yorumcumuz şunları söyledi: “Ark, 0,02 nitlik inanılmaz siyah noktası ile kutudan çıkar çıkmaz mükemmel bir görüntü performansı sunuyor.”

Bu, karanlık manzaralar için gerçekçi koyu siyahlar üretme yeteneğinin yalnızca bir OLED ekranla eşleştirilebileceği anlamına geliyor. Ve buradaki Mini LED teknolojisi sayesinde Ark, 1000 nit gibi olağanüstü bir tepe parlaklığına ulaşabiliyor.

Samsung Odyssey Ark’ın (2023) tek küçük zayıflığı, sadece 165Hz olan yenileme hızı. Bu, ana akım bir monitör için iyi, ancak 2000 £ / 2000 $ fiyat noktası civarında bir monitör için biraz hayal kırıklığı yaratıyor. Kuşkusuz çok az kişi 4K’da artı 165 fps performans elde edebilecek bir grafik kartına sahip olacaktır, ancak yine de yüksek çözünürlük ve hızlı yenileme hızı arasında seçim yapma seçeneğine sahip olmak güzel olurdu.

Samsung Odyssey Ark (2023), önemli bir yükseltmeden çok küçük bir düzeltme hissi veriyor. Çoklu Görünüm modu artık çok daha kullanışlı ve tek bir cihaz yerine dört ayrı cihazdan çıkışları destekliyor. KVM ise tüm bu cihazları tek bir klavye ve fare kurulumuyla kontrol etmenizi sağlayarak sorunsuz çoklu görevlere olanak tanıyor.

Samsung başka yerlerde tasarıma ve ekrana dokunmadı, ancak orijinal zaten çok iyi olduğu için, iyileştirme için çok az boşluk var. Samsung Odyssey Ark (2023) yalnızca küçük bir yükseltme görmüş olsa da, Samsung’un bu mükemmel TV boyutlu oyun monitörünü biraz daha iyi hale getirmek için karışıklıkları çözdüğünü görmek hala harika.

User Rating: 5 ( 1 votes)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu