LG UltraGear 27GR95QE-B Monitör İncelemesi

Giriş

240Hz, 27 inç IPS ve VA oyun monitörleri çok yaygın olsa da OLED panele sahip olanlar kesinlikle yaygın değil.

OLED ekranların üstün hareket işleme ve sonsuz kontrast oranı sayesinde mükemmel HDR özellikleri gibi bariz avantajları göz önüne alındığında, neden daha fazla olmadığını sorduğunuz için affedilebilirsiniz. Bunun nedeni fiyat. Asus ve LG monitörler size 1000$/1000£ civarında bir fiyat çıkaracaktır ki bu da görüntü kalitesi ne kadar dudak uçuklatacak kadar iyi olursa olsun 27 inç 1440p 240Hz bir oyun monitörü için oldukça yüksek bir fiyattır.

Ve elbette, yanma ve SDR modunda OLED monitörlerin tüm ekran bağlamında IPS ve VA rakipleri kadar tutarlı bir şekilde parlak olmadığı gerçeği nedeniyle uzun ömürlülük veya eksiklik gibi çok yıllık OLED sorunları var.

Ucuz olmasa da LG UltraGear 27GR95QE-B, yüksek yenileme hızı ve süper hızlı G2G tepki süresi sayesinde mükemmel hareket işleme özelliğine sahip son derece iyi bir oyun monitörüdür.

Artıları

 • Etkileyici OLED görüntü kalitesi
 • Mükemmel hareket işleme
 • Mükemmel HDR performansı
 • DTX Kulaklıkları DesteklerX

Eksiler

 • Mat yüzey herkesin zevkine uygun değildir
 • Tüm ekran parlaklığı Mini LED veya VA rakipleriyle boy ölçüşemez
 • 240Hz 27 inç bir oyuncu için pahalı

Temel Özellikler

 • 240Hz, 2560 x 1440, OLED ekranasahiptirHız, boyut ve görüntü kalitesinin mükemmel birleşimi ile çok yönlü bir monitör
 • DTS HeadphoneX 3D ses geçişiBuLG dahili hoparlörlerden yoksun olabilir, ancak iyi bir çift kablolu kulaklığınız varsa ses jakı üzerinden DTS HeadphoneX çıkışı etkileyicidir.
 • SekizgenAydınlatmaRGB aydınlatmasistemi, karanlıkta oyun oynarken işlemlere biraz görsel renk katar.

Tasarım ve Özellikler

 • Şık ve çok iyi yapılmış
 • Arka LED ışık gösterisi
 • C Tipi bağlantı noktası yok

LG UltraGear 27GR95QE, birinci sınıf bir ürün gibi görünen ve hissettiren şık ve son derece oyuncu odaklı bir tasarımdır. Panelin kendisi yalnızca 5 mm kalınlığında, arka tarafta tüm elektronik aksam ve bağlantı noktalarını içeren kutu da etkileyici derecede ince, ancak bu kısmen LG’nin dahili bir güç kaynağı yerine dizüstü bilgisayar tarzı bir harici güç kaynağı tercih etmesinden kaynaklanıyor.

OLED paneli çevreleyen çerçeveler şimdiye kadar gördüğüm en dar çerçeveler olmayabilir, ancak yanlarda yalnızca 8 mm ve altta 10 mm ölçülerinde, bu yüzden şikayet etmiyorum. Toplam ağırlık 7,35 kg ve stand bunun 2,3 kg’ını oluşturuyor.

Arka tarafta üç video girişi, iki HDMI 2.1 ve bir DisplayPort 1.4, çevre birimlerini bağlamak için bir USB-B yukarı akış ve iki USB-A 3.2 Gen 1 aşağı akış veri bağlantı noktası bulacaksınız. Bu bir oyun monitörü için iyi bir seçim, ancak her zaman olduğu gibi tam özellikli bir USB-C bağlantı noktası görmek isterdim.

LG 27GR95’in dahili hoparlörleri yoktur, ancak 3,5 mm ses jakı ve TOSLINK optik dijital ses çıkışına sahip olursunuz.

3,5 mm ses jakı, kulaklığınız için DTS: HeadphoneX sanal 3D ses geçişini destekler ve üç moda sahiptir: Spor, Eğlence ve Oyun. Güvenilir Sennheiser kulaklığımı taktığımda, Oyun ayarındaki yönlülük seviyesinden etkilendim.

LG UltraGear 27GR95QE’nin arkasında ayrıca LG’nin Sekizgen Aydınlatma sistemi olarak adlandırdığı bir sistem bulunuyor: Bu sistem, ana monitör muhafazasının her iki yanında iki sıra LED ve ekranın ortasının altında tek bir parlak LED’den oluşuyor. Işıkları yalnızca statik bir renk gösterecek şekilde ayarlayabiliyorsunuz ya da çeşitli renkler arasında geçiş yapabiliyorsunuz, yani Philip’in Ambiglow sistemi kadar akıllıca ya da sürükleyici değil.

27 inçlik monitörlerin hepsinde tam 90° dönme özelliği yok ama LG’de var ama sadece saat yönünün tersine. Yandan yana döndürme her iki yönde sadece 10° ile biraz sınırlı, ancak -15° / +5° eğim ve 110mm yükseklik ayarlanabilirliği rakipleri kadar iyi.

Stand nispeten kompakt ve monitöre 100 x 100m VESA montaj aparatını gizleyen hızlı açılan bir braketle bağlanıyor. LG ayrıca kablolarınızı stand sütununa yakın tutmak için plastik bir klipsli kablo düzenleyicisi de sunuyor.

OSD’ye erişmek için ekranın ortasının altındaki küçük ve güdük geçiş en iyisi yalnız bırakmak çünkü kullanımı oldukça zor ve sinir bozucu. LG’nin sunduğu, tek bir düğmeye dokunarak tüm menü sistemine erişmenizi sağlayan ve DTS HeadphonesX ses ayarları arasında geçiş yapmak gibi bazı kullanışlı kısayollara sahip mükemmel uzaktan kumandayı kullanmak daha iyi.

Görüntü Kalitesi

 • Mükemmel hareket işleme
 • Mat kaplama yansımaları uzak tutar
 • HDR içerik iyi görünüyor

LG UltraGear 27GR95QE, dünyanın önde gelen üreticilerinden birinin yüksek kaliteli OLED paneline sahip bir monitörden beklediğiniz tüm avantajlara sahip. Görüntü kalitesi çok çok iyi. Yalnızca OLED panellerin üretebildiği mutlak siyahlar sayesinde LG, hem SDR hem de HDR içeriğin çarpıcı görünmesini sağlayan sonsuz yüksek kontrast oranına sahip.

Vivid profilinde renk gamı kapsamını ölçen LG, %99,7 sRGB, %94,3 DCI-P3 ve %87 Adobe RGB üretti ki bu olağanüstü olmaktan ziyade iyi bir gösterge. Devreye alındığında 1,74 Delta E renk doğruluğu ile sonuçlanan bir sRGB renk modu var ki bu da yine iyi bir değer. 3’ün altındaki herhangi bir sayı kabul edilebilir, 2’nin altı profesyonel düzeyde doğru ve 1’in altı mükemmel.

Renk doğruluğunu daha da iyileştirmek istiyorsanız, 27GR95QE LG’nin Calibration Studio yazılımı ile çalışır, ancak kullanmak için listelenen renk ölçerlerden birine ihtiyacınız olacaktır.

LG UltraGear 27GR95QE’nin ekranı hafif mat bir parlama önleyici yüzeye sahip. Bunun iyi ya da kötü bir şey olup olmadığı büyük ölçüde kişisel zevke bağlıdır. Mat yüzeyler yansımaları uzak tutmak için daha iyi bir iş çıkarıyor, ancak tam parlak yüzeyler biraz daha keskin ve daha sürükleyici görünüyor. Ben OLED panellerimde parlak kaplamayı tercih ediyorum ama bu tamamen öznel bir görüş.

Parlaklık, OLED ekranlarda her zaman olduğu gibi hareketli bir şölen. SDR modunda, siyah bir arka plana karşı %5’lik bir ekran örneğinde en yüksek parlaklık 404 nit olarak kaydedildi. Ölçüm alanını tüm ekrana genişlettiğinizde parlaklık uzun bir süre boyunca 160 nit civarına düşüyor. HDR modunda kaydettiğim en yüksek seviye 652 nitti ve yine toplam ekran alanı yerine %5’lik bir örneklemeden elde edildi.

LG UltraGear 27GR95QE, VESA TrueBlack onay damgasından yoksun ve sadece temel bir HDR10 işareti taşıyor. Sertifikasyon bir yana, LG HDR içeriğin hakkını verecek renk ve parlaklığa sahip.

Hareket işleme, 0,03 ms GtG tepki süresi ve 240 Hz yenileme hızına sahip bir ekrandan beklendiği gibi mükemmel. Hiçbir test senaryosunda gölgelenme görülmedi ve hem Nvidia’nın G-Sync’i hem de AMD’nin FreeSync Premium’u için resmi destek sayesinde ekran yırtılması yaşanmadı.

LG, hardcore oyun kardeşliği için bir kare sayacı, çeşitli artı işaretleri ve karanlıkta neyin gizlendiğini görmeyi kolaylaştıran ve giriş gecikmesini azaltan Dinamik Eylem Senkronizasyonu adını verdiği bir siyah sabitleyici kurdu. Bunun yarattığı farkı fark ettiğimi söylersem yalan söylemiş olurum, ancak çeşitli oyun modlarında varsayılan olarak açık.

LG, uzun süreli kullanımı göz önünde bulundurarak 27GR95QE’yi yanmayı önlemek için tasarlanmış ve hepsine uzaktan kumandadan etkinleştirilen özel bir menüden erişilebilen çeşitli sistemlerle birlikte sunuyor. Bunlar arasında tüm ekranı birkaç piksel kaydıran Screen Move, kendi kendini açıklayan Screen Saver ve çalıştırılması sırasıyla 10 dakika ve bir dakika süren daha invaziv Görüntü ve Piksel Temizleme yer alıyor.

Bazı üreticiler bu tür özellikleri kullanıcı belirli bir zaman dilimi içinde başlatmazsa otomatik olarak çalışacak şekilde ayarlarken, LG bunları çalıştırmak için müşterilerinin cesaretine güveniyor.

Satın almalı mısınız?

Bir OLED oyun monitörü istiyorsunuz:

En yeni OLED monitörler pahalı olabilir, ancak hareket işleme ve görüntü kalitesi mükemmeldir, bu da onları HDR medya içeriğinin ve görsel olarak en çarpıcı oyunların hakkını verecek bir monitör isteyen herkes için ideal hale getirir.

Çok fazla harcamak istemiyorsunuz:

Aynı çözünürlük ve yenileme hızına sahip ancak VA panel üzerine inşa edilmiş 32 inçlik bir üniteyi yarı fiyatından daha ucuza alabilecekken 27 inç 1440p 240Hz oyun monitörüne 1000 £ / 1000 $ harcamayı haklı çıkarmak için derin bir cebe ihtiyacınız var.

Son Düşünceler

Oldukça yüksek fiyatı bir yana (en iyi HDR performansına sahip olmak zorunda değilseniz, çok daha ucuz HP Omen 27c gibi bir şey daha mantıklı bir satın alma olabilir), LG UltraGear 27GR95QE’nin beğenilmeyecek hiçbir yanı yok. Çok amaçlı bir monitör olarak, en iyi AAA oyunları oynarken veya yüksek kaliteli HDR videoları izlerken harika görünen yüksek kaliteli OLED ekranı sayesinde tüm kutuları işaretler.

LG aynı zamanda iyi yapılmış ve şık bir monitör ve 1000 £ / 1000 $ ‘lık bir ürün gibi görünüyor ve hissettiriyor. Uzaktan kumandasını beğendim: Bir PC monitöründe karşılaştıklarımın en iyisi ve LG’nin çok net bir şekilde düzenlenmiş ekran menüsüne erişimi son derece kolay hale getiriyor. Bir hata seçmem gerekirse, arka aydınlatma sistemi Philips alternatifinin reaktif özelliklerinden yoksun, ancak bu oyun monitörünün temel bir yetkinliği değil. Daha fazla seçeneğe göz atmak isterseniz, En İyi Oyun Monitörü derlememize bir göz atın.

Sıkça Sorulan Sorular

LG UltraGear monitör oyun oynamak için iyi mi?
Hem de çok. En yeni OLED monitörlerin hareket işleme yetenekleri birinci sınıftır ve oyunları HDR olarak işleyebilirler.
LG UltraGear monitör PS5 ile kullanım için uygun mu?
LG UltraGear 27GR95QE, PS5 gibi en yeni nesil konsollarda en iyi oyun kalitesini garanti etmek için VRR’yi (Değişken Yenileme Hızı) destekleyen iki HDMI 2.1 video girişine sahiptir.

User Rating: 4.65 ( 1 votes)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu