Samsung Odyssey G9 OLED Monitör İncelemesi

Giriş

Samsung’un en yeni üst düzey ultra geniş monitörü 32:9 en boy oranı ve etkileyici kavisli OLED paneliyle geliyor.

Çevreden gelen düşmanı görmek ve önce ateş etmek için fazladan bir mil (veya inç) kat edecek oyuncular için tasarlanan Samsung Odyssey G9 OLED (2023), düşük gecikmeli deneyimler için hızlı tepki süreleri (0,3 ms), süper yüksek yenileme hızı (240Hz) ve oyuncular için en iyi noktayı vurmak üzere tasarlanmış Quad HD çözünürlük (1440p) ile donatılmıştır.

Ancak çok daha fazlasını da hedefliyor. Samsung’un Gaming Hub’ı bulut akış hizmetlerine erişim sağlarken, Smart TV hub’ı en sevdiğiniz eğlence için bir evdir. Ayrıca akıllı ev teknolojilerini kontrol etmek için SmartThings etkin ve Alexa/Bixby ses kontrolü de yerleşik. Multiview, iş, eğlence ve oyun eğlencelerinizi göz mesafesinde birleştirmenizi mümkün kılar.

Gerçekten de, bu büyük monitörle sürükleyici ultra geniş oyunların ötesinde yapabileceğiniz çok şey var. Asıl soru, onu sığdıracak bir yeriniz var mı?

Samsung Odyssey G9 OLED (2023), PC oyunlarında derin bir sürükleyicilik arayanlar için özel olarak üretilmiş ve bu vizyonu gerçekleştirmek için çok fazla alana sahip bir OLED monitördür. İyi inşa edilmiş ve uygulanmış bir monitör, derin siyahlar, canlı renkler ve hızlı performans sunar.

Artıları

 • OLED teknolojisinden mükemmel siyahlar
 • Yüksek kontrastlı net ve canlı görüntüler
 • Yüksek yenileme hızı ve tepki süresi
 • Kolay montaj

Eksiler

 • Düşük tepe SDR parlaklığı
 • Garip port yerleşimi
 • Yer kaplayan yapı

Temel Özellikler

 • Ultrawide OLEDekran32:9 ultrawide kavisli OLED ekranasahiptir.Diyagonal boyutu 49 inçtir ve 1440p çözünürlük ve 240Hz yenileme hızına sahiptir.
 • 1800R CurveSamsung,Odyssey Neo serisinden (1000R) daha ince bir kavis sunuyor ve bu da çok çeşitli oyun deneyimlerinin sürükleyici doğasına yardımcı oluyor.
 • Akıllı TV arayüzüSamsung,deneyimi oyun oynamanın ötesine taşımak için Netflix, Disney+, Hulu ve Apple TV gibi bir dizi medya akışı uygulamasının yanı sıra üretkenlik araçları da sunuyor.

Tasarım ve yapı

 • Devasa heybetli yapı
 • Kolay kurulum
 • Daha ince kavis

Samsung Odyssey G9 OLED (2023) göründüğü kadar büyük. Kutudan çıkardığınızda 49 inçlik ekran kesinlikle devasa bir his veriyor ve büyük ve ağır standı ve harici güç tuğlasıyla birlikte ofis masamı kesinlikle yuttu. Başka işlerle uğraşırken üzerime gelmesini önlemek için birkaç günlüğüne yemek masasına çekildim.

Yine de ekranı tabana kilitleyen ısmarlama klipsli mekanizma sayesinde kurulum nispeten kolaydı ve yardım almadan bunu başarabildim.

Çerçeveler çok ince ve gerçek bir uçtan uca deneyim sunmaktan sadece yaklaşık bir santimetre uzak. Ekranın kenarı ile metal çerçeve arasında hafif bir boşluk olduğunu fark ettim çünkü monitörün içinde gönderildiği polistirenin bir kısmı boşluklar arasında sıkışmıştı.

Samsung Odyssey G9 (2023) 1800R eğriye sahip, bu nedenle 1000R eğriye sahip Odyssey Ark veya Odyssey Neo G9 kadar etrafı saran bir deneyim sunmuyor. Bununla birlikte, uygun bir mesafede oturduğumda, daha ince kavis, dış unsurlar daha uzakta hissetmeden ekranı kenardan kenara almamı sağladı.

Ark’ın aksine, dikey olarak hizalanmış bir portre monitöre dönüşmesi için ekranı döndürme imkanı yok, ancak cihazı sağlam, ağır stand üzerinde ileri geri eğmek için yeterli imkan var. Üst kısmı biraz aşağıya sarkacak şekilde tamamen aşağıya eğildiğinde çok rahattı. Stand, monitörün devrilmeyeceğine dair inanç sağlayacak kadar sağlam. Ayrıca yüksekliği en az zahmetle yukarı ve aşağı kaydırabilme özelliğini de sevdim.

Arka kısımda 5W stereo hoparlörler yer alıyor. Dikkat çekici olmasalar da iyi ses veriyorlar, ancak favori ses aksesuarlarınızı bağlamak isterseniz Bluetooth bağlantısı da var. Fiziksel olarak büyük bir hoparlör bağlamak için ek ses çıkışı yok, ancak örneğin bir HDMI soundbar ekleyebilirsiniz.

Fiziksel bağlantılardan bahsetmişken, Display Port (1.4), microHDMI ve standart HDMI (her ikisi de 2.1) ve bir çift USB-A’ya sahip olacaksınız. Ancak, sınırlı sayıdaki bağlantı noktası monitörün arkasına, standa yakın bir yere yerleştirilmiş ve bu nedenle ulaşılması gerçekten zor.

Görüntü kalitesi

 • 1440p OLED panel harika görünüyor
 • Parlaklık şaşırtıcı derecede düşük ve HDR’yi sınırlıyor
 • OLED panel gerçek, mürekkep gibi siyahları getiriyor

Birçok oyuncu 4K monitörlere yönelirken, 1440p, 240Hz’lik en yüksek yenileme hızlarına sahip büyük ekranlarda görsel doğruluk arayanlar için tatlı nokta olmaya devam ediyor. Bu teknolojiyi böylesine büyük bir ekrana taşımak ve 2160p çözünürlük için gereken daha yüksek piksel yoğunluğu, fiyatı yukarı çekiyor ve oyun donanımında üst düzey bir grafik kartı gerektiriyor. Yani evet, 1440p ve 240Hz doğru gibi görünüyor.

Bununla birlikte, oyunun kare hızını ekranla hizalamaya yardımcı olmak için AMD FreeSync Premium Pro da var ve hareket bulanıklığı açısından Samsung, 0,3 ms GtG yanıt süresinin reklamını yapıyor. Yine, test açısından herhangi bir sorun yok.

Bazı açılardan OLED teknolojisi, en derin siyahları kolaylaştıran tek tek pikseller için karartma nitelikleri nedeniyle harika bir HDR deneyimi için doğal bir yatak arkadaşıdır. Gerçekten de burada yaptığımız testler, karanlık sahnelerde mükemmel detay performansı için ‘sıfır’ siyah seviyesi sağladı.

Kontrast performansı da beklendiği gibi harika. Cyberpunk 2077, Destiny 2 ve Fortnite gibi oyunlarda test deneyimim boyunca ortaya çıkan gerçekten canlı renklerin tadını çıkardım.

Ancak işler burada zorlaşmaya başlıyor. Bu monitör çok parlak değil. Testlerimiz SDR içerik için sadece 245 nit veya 295,6 nit tepe parlaklığı gösterdi. Çok parlak bir his de vermiyor. Bununla birlikte, Odyssey G9, desteklenen oyunlar ve içerikler için HDR etkinleştirildiğinde parlaklıkta bir artış görecektir.

Odyssey G9, Vera tarafından OLED için hala “giriş seviyesi” HDR performansı olarak kabul edilen Vera DisplayHDR True Black 400 sertifikasına sahiptir.

Renk kapsamı mükemmel. Testler %100 sRGB, %99 Adobe RGB ve %98 DCI-P3 sonuçları gösterdi, bu da monitörün fotoğraf ve video düzenleme gibi gerçekçi renk üretiminin önemli olduğu işler için çok uygun olacağı anlamına geliyor. Bir MacBook Pro veya iMac ekranın performansı ile aynı çizgide.

Renk sıcaklığı açısından Odyssey G9, hedeflenen 4500K’nın yüksek tarafındaydı. Testler 6550K skorunu ortaya çıkardı, bu da bağlı MacBook Air M2 ile bir belgeye bakarken neden mavi bir tonla biraz daha soğuk görünen beyazlar yaşadığımızı açıklıyor.

21:9 bir şeydir, ancak 32:9 en boy oranı başka bir balıktır. Öyleyse neden bu devasa 5120 x 1440p Çift QHD çözünürlük için Ultrawide’a gidelim? Önünüzde iki adet 16:9 masaüstü ekranı olmasını istemiyorsanız (Multiview ile de mümkün), bu tamamen PC oyunlarıyla ve çevresel görüşünüzü geliştirmek için bu ekstra alanı kullanmakla ilgili. Tüm oyunlar desteklenmiyor, ancak desteklenenler gerçekten fark yaratıyor.

Örneğin Cyberpunk 2077’de araba kullanırken, ultra geniş 32:9 modu, CD Projekt Red tarafından titizlikle hazırlanmış inanılmaz geleceğe bakan, keyifsiz şehir manzarasını gerçekten vurguluyor. Sadece neon ışıklı binaların yanından geçmek yerine, gözünüzün ucuyla insanların binalara girip çıktığını görebiliyorsunuz. Bu, kelimenin tam anlamıyla etrafınızda günlük yaşamına devam eden insanlık denizinin daha sürükleyici bir görüntüsüdür. Yukarı ve etrafa da bakmayı deneyin, ölçek çok büyük ve aslında geceleri Las Vegas şeridinde yürüyormuşsunuz gibi hissettiriyor. İnsanların neden bu daha sürükleyici ultra geniş deneyimlerin içine çekildiğini anlayabilirsiniz.

Forza Horizon 5’te, etrafınızdaki binaların ve Meksika manzarasının daha geniş görünümü, vızır vızır geçerken hız hissini gerçekten artırıyor. Özellikle de araç içi görüşten hoşlanıyorsanız, çünkü genellikle kanat aynalarının ötesinde dışarıda pek bir şey göremezsiniz.

Bununla birlikte, Xbox ve PlayStation konsolları 21:9 veya 32:9 ultra geniş çıkışları desteklemediğinden, bu özellikten en iyi şekilde yararlanmak için bir PC masaüstü veya dizüstü bilgisayar oyuncusu olmanız gerekecektir. Nvidia’nın GeForce Now Ultimate abonelik hizmeti Samsung Gaming Hub içinde yer alıyor ve bulut üzerinden RTX 4080 özellikli bir GPU’ya kadar oyun deneyimini kopyalamanızı ve Steam, Ubisoft Connect ve Epic’ten oyunlarınızı oynamanızı sağlıyor. Ancak yine Tizen tabanlı GeForce Now uygulamasında 16:9’un ötesinde destek yok.

GeForce Now uygulamasının Samsung versiyonu kare hızını 60 fps ile sınırladığından, Ultimate Tier’ın 4K çözünürlüğünün maksimum faydalarını göremeyeceksiniz çünkü bu monitörün çözünürlüğü 1440p’de maksimuma çıkıyor.

Yine, bu monitörden en iyi şekilde yararlanmanın önünde bir sürü engel var. Aynı şey 1080p ve 60 fps ile sınırlı olan Xbox Cloud Gaming için de geçerli. Yine, doğrudan PC donanımında oyun oynamak istemiyorsanız göz önünde bulundurmanız gereken bir şey.

Arayüz ve uygulamalar

 • Gaming Hub bir dizi bulut hizmetini bir araya getiriyor
 • Smart TV var, ancak gerekli hissettirmiyor
 • Alexa yine yerinde duramıyor.

Samsung’un Smart Monitor kullanıcı deneyiminin üç ana unsuru var. Bunlardan biri, bağlı PC, Mac veya Samsung DeX dock’unuzla etkileşim kuracağınız Workspace. Ayrıca bir USB web kamerası bağlamak isterseniz Microsoft 365 uygulamalarına ve Google Meet’e erişim de var. Burada ayrıca Apple AirPlay ve Windows casting teknolojisi için destek var, böylece bilgisayarınızın ekranını kablosuz olarak genişletebilirsiniz.

Oyun Merkezi’nde Xbox uygulaması (1080p/60fps ile sınırlı olsa da), GeForce Now ve Amazon Luna üzerinden bulut oyun bağlantısının yanı sıra monitöre fiziksel bir bağlantıyla bağladığınız tüm oyun donanımlarına veya konsollara hızlı erişim bulabilirsiniz. Doğal olarak, fare ve klavye girişinin yanı sıra başlıca oyun pedleri için de destek var.

Üçüncü bölüm, Apple TV, Netflix, YouTube, Prime Video ve Samsung TV Plus (Bixby ve Samsung Health de) gibi uygulamaların ve daha az kullanılan diğer hizmetlerin bulunduğu bir uygulama mağazasının keyfini çıkarabileceğiniz Medya içindir.

Birlikte verilen uzaktan kumandada bu hizmetlerden bazılarına kısayollar var. Sunucuda depolanan kitaplığınıza erişmek isterseniz bir Plex uygulaması da mevcut. Çok az sayıda uygulama 32:9 ultra geniş içeriğin keyfini çıkarmanıza izin verecek, bu nedenle konsol oyunları oynarken olduğu gibi her iki tarafta da büyük siyah pencerelerle izleyeceksiniz. İdeal değil.

Bununla birlikte, daha sürükleyici video deneyiminin keyfini çıkarmak istiyorsanız YouTube’da bazı yerel 32:9 içerikler var. Alexa işlevi USB-C sesli uzaktan kumanda aracılığıyla beklendiği gibi çalışırken, menülerde ve ayarlarda gezinmek yeterince kolay.

Satın almalı mısınız?

Ultra geniş bir oyun monitörü istiyorsunuz:

Yetenekli bir PC oyun donanımına sahipseniz ve 21:9 veya 32:9 en boy oranlarıyla ufkunuzu genişletmekten hoşlanıyorsanız. Bir de devasa, yer kaplayan bir monitör için yeriniz varsa.

Siz bir konsol oyuncususunuz:

Konsol veya bulut oyuncusuysanız, 16:9 bir monitörle çok daha iyi durumda olursunuz. Boyut, üretkenliği biraz kullanışsız hale getirir ve medya içeriği akışı gereksiz hissettirir. HDR performansına önem veriyorsanız düşük parlaklık da bir zayıflık.

Son Düşünceler

Samsung Odyssey G9 (2023) çok amaçlı bir monitör olarak faturalandırılıyor, ancak üretkenlik ve medya yan gösterilerini unutun – bu monitör gerçekten sadece bir tanesine hizmet ediyor. Diğer her şey çok büyük pencereli (ve pencereli) bir giydirme.

En büyük pratik ekranda 32:9’da oynanan PC oyunlarının ekstra sürükleyiciliğini arıyorsanız ve görüş alanınıza yardımcı olmak için içe doğru sarılan kavisli bir monitör fikrini seviyorsanız, burada yanlış gitmeyeceksiniz. Görüntü kalitesi 1440p’de mükemmeldir ve 240Hz yenileme hızı, donanımınızda ultra pahalı bir GPU’ya sahip olduğunuz sürece, ona atabileceğiniz neredeyse her şeyin üstesinden gelecektir.

Yine de bu son derece pahalı bir lüks, bu nedenle Samsung Odyssey G9 OLED (2023) yalnızca ultra geniş tasarıma para harcamaktan mutluluk duyuyorsanız değerlidir.

Sıkça Sorulan Sorular

Odyssey G9 OLED’in boyutu nedir?
Samsung Odyssey G9 OLED, 32:9 en boy oranında 49 inç ekrana sahiptir.
Odyssey OLED G9’un parlaklığı nedir?
Samsung Odyssey OLED G9, testlerimizle desteklenen 250 nitlik bir tepe parlaklığına sahiptir.

User Rating: Be the first one !

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu