Asus ZenWifi AX İncelemesi

Gelişmiş Ağ Performansı: Asus ZenWifi AX

Giriş

Wi-Fi 6 cihazlarının ilk dalgası son derece pahalıydı ve Asus ZenWifi AX pek ucuz olmasa da, üç bantlı bir ağ sistemi için nispeten iyi bir değer.

Özelliklerle dolu ve mükemmel performansa sahip bu cihaz esnek ve güçlü bir ağ sistemi. Peki Netgear Orbi gibi sistemler için değerli bir alternatif mi?

Hızlı performansı ve yüksek düzeyde yapılandırılabilir ağları ile Asus ZenWifi AX, güçlü bir Wi-Fi 6 mesh sistemidir. Nispeten düşük fiyatı ve mükemmel ebeveyn koruma kontrolleri de dahil olmak üzere mükemmel özellik yelpazesi göz önüne alındığında, bu, en son teknolojiye yükseltmek isteyen herkes için harika bir ağ sistemidir.

Artıları

  • Mükemmel fiyat.
  • Esnek yapılandırma.
  • Hızlı.

Eksiler

  • Dağınık uygulama.

Temel Özellikler

  • Kablosuz ağ sistemi
  • Wi-Fi 6 (iki akışlı 1201Mbps 5GHz, dört akışlı 4804Mbps 5GHz, iki akışlı 574Mbps 2.4GHz)
  • Uydu başına üç Gigabit Ethernet portu.
  • 2.5Gbps WAN bağlantı noktası.

Asus ZenWifi AX Tasarım – Renk seçenekleriyle temiz ve kompakt

Siyah veya beyaz renk seçenekleriyle sunulan Asus ZenWifi AX, evinize en uygun ürünü seçme şansı veriyor. Sistem iki cihaz olarak geliyor, size bir ana yönlendirici ve başka bir yere yerleştirebileceğiniz bir uydu veriyor.

Her bir yuvarlak küboid uydu (160 x 75 x 161,5 mm), arka taraftaki biraz kafa karıştırıcı bağlantı noktaları dizisine kadar aynıdır: her uyduda üç Gigabit Ethernet bağlantı noktası ve internet bağlantısı için bir WAN bağlantı noktası vardır.

Her iki cihaz da birincil yönlendirici olabilir ve diğeri menzil genişletici uydu olarak görev yapabilir, ancak ayrı yönlendirici ve uydu cihazlarına sahip Orbi’de olduğu gibi ikisi arasında ayrım yapmak için bir şey olması güzel olurdu. Yine de, sistemi yalnızca bir kez kuruyorsunuz, bu nedenle başlangıçtaki herhangi bir karışıklık hızla unutuluyor ve kablolu cihazlar için çok sayıda Ethernet bağlantı noktasına sahip oluyorsunuz.

2.5Gbps Ethernet WAN portu olduğunu görmek güzel. Çoğumuz bu portu tam potansiyeliyle kullanamayacak olsak da, tam fiber bağlantılar daha popüler hale geldikçe, bu yönlendirici kullanıma hazır.

Asus ZenWifi AX Özellikleri – Dağınık uygulamayı geçtiğinizde içinde çok şey var

Çoğu modern yönlendirici ve ağ sisteminde olduğu gibi, Asus ZenWifi AX akıllı telefon uygulaması aracılığıyla kuruluyor ve yapılandırılıyor. Biraz karmaşık ve bir anakart şirketinin yapacağı türden bir uygulama gibi görünüyor. Yine de, bilgi yoğun ekranları geçtiğinizde bu sistemde hoşunuza gidecek çok şey var.

İlk olarak, yalnızca birkaç dakika sürecek olan ilk yapılandırma işlemini gerçekleştiriyorsunuz. İlk cihazla başlıyorsunuz ve bunu Ethernet üzerinden modeminize bağlıyorsunuz. Yönlendirici yapılandırıldıktan sonra, uydunun yapılandırmasını almak için yönlendiricinin 3 metre yakınına bağlanması gerekiyor; daha sonra fişini çekip istediğiniz yere koyabilirsiniz.

Seçeneklere göz attığınızda sistemin nasıl yapılandırılacağı konusunda çok fazla esneklik olduğunu göreceksiniz. Varsayılan yapılandırma, ana taşıyıcı (uydular arasındaki iletişim) için ikinci dört akışlı 5GHz ağını kullanır. Daha fazla paylaşılan bant genişliğini tercih ediyorsanız veya bunun yerine Ethernet kullanmak istiyorsanız özel ana taşıyıcıyı kapatabilir veya ana taşıyıcı için daha yavaş olan iki akışlı 5GHz ağını değiştirebilir ve kullanabilirsiniz.

Varsayılan ayarlar 5GHz ve 2.4GHz ağlarını tek bir isim altında birleştirir ve yönlendirici istemcilerin nereye gönderileceğini seçer. Daha fazla kontrol istiyorsanız, ağları bölebilirsiniz; bu normalde örgü sistemlerde bulunmayan bir özelliktir, ancak bunlar yalnızca kablosuz ağlarla daha yakından ilgilenenlerin değiştirmek isteyeceği türden kararlardır.

Asus, Trend Micro tarafından desteklenen ve size ağ düzeyinde kötü amaçlı yazılım taraması ve ebeveyn denetimleri sağlayan AIProtection Pro’ya sahiptir. Güçlü ebeveyn kontrolleri ile ailenizin her bir üyesi için tüm cihazlarını içeren profiller oluşturabilirsiniz. Her bir kişinin hangi web sitelerine bakabileceğini ve interneti ne zaman kullanabileceğini bile kontrol edebilirsiniz.

Ayrıca, öncelik vermek istediğiniz trafik türünü (oyun, medya akışı vb.) ayarlayabileceğiniz ve yönlendiricinin ayrıntıları çözmesine izin verebileceğiniz basit Hizmet Kalitesi (QoS) ayarları da vardır.

Asus ZenWifi AX Performans – Menzilde çok hızlı ve mükemmel performans

Asus ZenWifi AX mesh kitimi varsayılan durumunda bıraktım. Bu, ana taşıyıcı olarak dört akışlı 4804Mbps ağ (akış başına 1201Mbps) tahsis etti. İstemciler için iki akışlı 1201Mbps 5GHz ağ (akış başına 600,5Mbps) ve iki akışlı 574Mbps 2,4GHz ağ (akış başına 287Mbps) kaldı.

İstemci ağları rakip Netgear Orbi Wi-Fi 6’dan biraz daha yavaş (hem 5GHz hem de 2.4GHz ağlar için dört akış, sırasıyla 2400Mbps ve 1200Mbps’de çalışıyor). Ve genel olarak daha az akış elde edersiniz. Wi-Fi 6 rehberim, akışların neden bu kadar önemli olduğu konusunda daha fazla ayrıntıya giriyor.

Özellikler ne kadar faydalı olsa da, asıl önemli olan performanstır. 2×2 (iki akışlı) Wi-Fi 6 kartı ile yükseltilmiş bir dizüstü bilgisayar kullandım. Birinci katta 205.66Mbps ve ikinci katta 282.45Mbps hızlarla 466.29Mbps’lik etkileyici bir çıkış elde ettim. Bunlar hızlı ama Orbi Wi-Fi 6 biraz daha hızlıydı.

Asus ZenWifi AX’i satın almalı mıyım?

Mevcut Wi-Fi 6 ağ sistemlerini sıraladım ve Netgear Orbi Wi-Fi 6 testlerimde biraz daha iyi performans gösterdi. Ve bu sistem daha fazla akışa sahip olduğu için, gelecekte çok daha fazla Wi-Fi 6 cihazı olduğunda daha iyi performans gösterecektir. Bununla birlikte, Netgear’ın sistemiyle ilgili en büyük sorun fiyat: süper pahalı ve Asus ZenWifi AX’in fiyatının iki katına yaklaşıyor.

ZenWifi AX’in de son derece hızlı olduğu, ayrıca daha yapılandırılabilir olduğu ve uydular arasındaki iletişimin nasıl çalışacağı konusunda size daha fazla kontrol sağladığı göz önüne alındığında, şu anda satın alabileceğiniz en iyi çok yönlü Wi-Fi 6 mesh sistemidir.

User Rating: 5 ( 1 votes)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu