TP-Link Deco X60 İncelemesi

Giriş

Kutusundaki üç uyduyla TP-Link Deco X60, test ettiğimiz tüm Wi-Fi 6 mesh sistemleri arasında en iyi genel kapsama alanına sahip ve bu da en ucuzlarından biri olduğu düşünüldüğünde etkileyici. Bu modelin rakiplerinden biraz daha yavaş olması ve uydular arasındaki iletişim için özel bir kablosuz ana taşıyıcıya sahip olmaması bir dezavantajdır. Kapsama alanına ham hızlardan daha fazla değer veriyorsanız, bu özelliklerle dolu ağ sisteminin beğenilecek çok yanı var.

Wi-Fi 6 ağ sistemlerinin sayısında bir artış gördük, ancak TP-Link Deco X60 üç uydu ile test ettiğim ilk sistem. Ayrıca incelediğim diğer sistemlerden daha ucuz, bu da Wi-Fi 6 fiyatlarının düşmeye başladığını gösteriyor.

Elbette bu fiyata ulaşmak için bazı ödünler veriyorsunuz, ancak hızdan çok kapsama alanına ihtiyacınız varsa ve en son teknolojiyi istiyorsanız X60 pek çok şeyi doğru yapıyor.

Artıları

  • Üç uydu.
  • Mükemmel ebeveyn kontrolleri.
  • Sağlam performans.

Eksiler

  • Ana uyduda az sayıda Ethernet portu.
  • Özel ana taşıyıcı yok.

Temel Özellikler

  • Kablosuz ağ sistemi.
  • Wi-Fi 6 (4 akışlı 2404Mbps 5GHz, 2 akışlı 574Mbps 2.4GHz)
  • Uydu başına iki Gigabit Ethernet portu.

TP-Link Deco X60 Tasarım – Düzgün ve küçük

Daha önce diğer TP-Link Deco cihazlarını gördüyseniz, X60’ın tasarımı size şaşırtıcı gelmeyecektir. Her bir uydu göze batmayan beyaz bir silindirden oluşuyor.

Bu uydular önceki Deco uydularından biraz daha uzun, ancak yine de yoldan çekilebilecek kadar küçükler (110 mm × 110 x 114mm).

Her üç uydu da aynıdır, ancak birini ana cihaz olarak seçmeniz gerekir. Bu cihaz bir Ethernet bağlantısı üzerinden internet modeminize bağlanmalıdır, ancak mevcut yönlendiricinizi değiştirmek istemiyorsanız (veya değiştiremiyorsanız), bunun yerine ilk Deco’yu yönlendiricinize takabilirsiniz. Yönlendiricinizi değiştirmezseniz, mevcut Wi-Fi bağlantınızı devre dışı bırakmalısınız.

Ana cihazınız için bir Gigabit Ethernet bağlantı noktası kullanmanız gerektiğinden, diğer cihazlar için yalnızca bir yedek cihazınız vardır. Bu durumda muhtemelen ek bir anahtar satın almanız gerekecektir. Diğer uydularda iki Gigabit Ethernet bağlantı noktasına sahip olmak o kadar da kısıtlayıcı değildir ve size ek kablolu cihazlar bağlama seçeneği sunar.

Deco X60’ı yeni nesil tam fiber internet bağlantılarına hazırlamak için WAN için daha hızlı bir 2.5Gbps Ethernet portu görmek güzel olurdu, ancak bu fiyata bunu görmezden gelebilirim.

TP-Link Deco X60 Özellikleri – Mükemmel uygulama ve ebeveyn kontrolleri

Deco sisteminin konfigürasyonu Deco uygulaması üzerinden yapılıyor. İlk uyduyla başlamak oldukça hızlıydı ve kısa sürede bir internet bağlantım ve güvenli bir kablosuz ağım oldu.

Daha sonra diğer uyduları istediğim yere taktım ve onlar da otomatik olarak ilk uyduya katılarak ağımı oluşturdular.

Uydunun önündeki bir durum ışığı uydunun bağlı olup olmadığını gösterir, ancak daha iyi bir sinyal gücü ölçer görmek için uygulamayı kullanabilir ve iyi bir bağlantı elde edemezseniz uydularınızı yeniden konumlandırabilirsiniz.

Daha uzun menzilli iletişim için, uyduları birbirine bağlamak üzere ana taşıyıcı için bir Ethernet kablosu kullanabilirsiniz. Ön taraftaki LED’i sevmiyorsanız, kalıcı olarak kapatabilir veya ışığın ne zaman açılıp kapanacağını planlamak için gece modunu kullanabilirsiniz.

Hazır gelişmiş ayarlara girmişken Hızlı Dolaşım’ı açmakta fayda var. Bu teknoloji, en iyi bağlantıyı sağlamak için istemcileri bağlı oldukları uyduyu değiştirmeye zorlayacaktır.

Diğer TP-Link Deco sistemlerinde olduğu gibi, X60 da size yerleşik antivirüs, basit QoS kontrolleri (öncelikli cihazları ayarlama yeteneği dahil) ve mükemmel ebeveyn kontrolleri sağlayan Homecare ile birlikte gelir.

Uygulama aracılığıyla, ailenizin her üyesi için profiller ayarlayabilir ve yaşa göre web taramasını filtreleyebilirsiniz. Ayrıca kullanım sürelerini ve yatma zamanlarını zorlayabilir, hatta bir aile üyesinin internet bağlantısını tüm cihazlarında duraklatabilirsiniz. Sektördeki en iyi sistemlerden biri ve kullanımı çok kolay.

Garip bir şekilde, ne uygulama ne de web arayüzü size 2.4GHz ve 5GHz ağlarının hangi kanallarda çalıştığını değiştirme seçeneği sunmuyor. Tek yapabileceğiniz kablosuz adını değiştirmek ve misafir ağını etkinleştirmek/devre dışı bırakmak.

TP-Link Deco X60 Performans – Mükemmel kapsama alanı, ancak en hızlı Wi-Fi 6 sistemi değil

Bu mesh sisteminin diğer Wi-Fi 6 mesh cihazlarına kıyasla daha düşük fiyatı, kablosuz özelliklerine baktığınızda görülebilir. Daha pahalı sistemler uydular arasında özel bir kablosuz bağlantı kullanır, ancak X60, istemciler arasında ve uydular arasındaki iletim olarak paylaşılan tek 2.4GHz ve 5GHz ağlarına sahiptir.

Deco X60, maksimum 2404Mbps (bir akışta 600,5Mbps) hızında çalışan dört akışlı 5GHz ağa sahiptir, ancak 2,4GHz ağ iki 287Mbps akışla (toplam 574Mbps) çok daha yavaştır. Yine de, tüm cihazlarda, bu size oynamak için toplam 18 akış verir.

Evimde yaptığım testlerde, Orbi Wi-Fi 6 ile ölçtüğümden biraz daha hızlı olan 568.79Mbps’lik ortalama verim ile yakın mesafe performansı mükemmeldi. Ancak menzilde, uydular arasında özel bir kablosuz bağlantının olmaması, birinci katta 283.72Mbps ve ikinci katta 162.69Mbps hız ile kendini gösterdi. Orbi sistemi menzilde önemli ölçüde daha hızlıydı.

Üçüncü uyduyu, sinyalin geleneksel olarak biraz daha zayıf olduğu evin arka tarafındaki mutfağa yerleştirdim. En iyi sinyali almak için uyduyu bir kez hareket ettirmek zorunda kaldım, ancak bu 243.32Mbps’lik bir verim sağladı.

TP-Link Deco X60’ı satın almalı mısınız?

TP-Link Deco X60, diğer Wi-Fi 6 sistemlerine kıyasla sadece fiyatıyla bile kelepir sayılabilir, ancak sizin için doğru sistem olup olmadığı neye ihtiyacınız olduğuna bağlıdır. Genel olarak, çok daha pahalı olan Orbi Wi-Fi 6, uydular arasındaki özel kablosuz bağlantısı sayesinde özellikle menzilde daha hızlıdır. Ayrıca daha güçlü 2.4GHz bandına sahiptir.

Yine de, toplam kapsama alanı için TP-Link Deco X60, ek uydusu sayesinde daha iyidir (daha yavaş olmasa da). Orbi Wi-Fi’yi üç uydulu bir paket halinde satın alabilirsiniz, ancak bu size 1000 £’un üzerinde bir fiyata mal olacaktır.

Daha büyük evler veya Wi-Fi ile ilgili sorunları olanlar için ek uydu yeterli olabilir, ancak Orbi Wi-Fi 6 önemli ölçüde daha hızlıdır. Wi-Fi 6’nın gücüne ihtiyacınız yoksa, orijinal Orbi RBK50 menzilde biraz daha hızlıydı, ancak Deco X60 yakından çok daha hızlıydı.

User Rating: 5 ( 1 votes)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu