HP Spectre Fold İncelemesi

Giriş

Katlanabilir dizüstü bilgisayarlar hala yeni bir teknoloji ve katlanabilir telefonların yıllar gerisinde. Ancak HP Spectre Fold, bu cihazların ikinci dalgasının şafağı gibi görünüyor.

HP, Lenovo ve Asus katlanabilir dizüstü bilgisayar pazarına ilk adımlarını atarken beklemede kaldı. Her iki cihaz da yüksek fiyatlara sahipti ve hala bir konsept hissi veriyordu. HP Spectre Fold ortaya çıktı ve iyi ya da kötü bu fikirler üzerine inşa edilmiş gibi görünüyordu.

HP Spectre Fold, önemli rakiplerine kıyasla geleneksel bir dizüstü bilgisayara çok daha fazla benziyor ancak bu aynı zamanda şaşırtıcı derecede yüksek fiyatını da beraberinde getirdi. Bu fiyat onu birçok kişinin ulaşamayacağı bir yere koyacak ve ciddi bir değerlendirmeye tabi tutulmasını engelleyecektir. Ancak yine de ileriye doğru attığı adım ilgi çekicidir.

HP Spectre Fold şimdiye kadarki en rafine katlanabilir dizüstü bilgisayar ve yine de satın almamalısınız. Kompakt bir form faktörüne sığdırılmış çarpıcı 17 inç ekranıyla harika bir tasarım. Ancak, klavye ve kalem deneyimi yüksek fiyat etiketi ile eşleşmiyor. HP muazzam bir iş çıkardı, ancak katlanabilir bilgisayarlar hala ana akımdan yıllar uzakta.

Artıları

 • Şık ve kompakt bir tasarımda 17 inç OLED ekran.
 • Sağlam verimlilik performansı.
 • İyi klavye ve trackpad.

Eksiler

 • Olağanüstü pahalı.
 • Bazı ekran modları pek anlamlı değil.
 • Fiyatı göz önüne alındığında bazı yönleri ucuz hissettiriyor.

Temel Özellikler

 • 17 inç katlanabilir ekranAçıldığında17 inç 2,5K OLED ekran, dizüstü bilgisayar modunda 12,3 inç
 • Kablosuz şarj Bluetooth klavye ve ekrankalemiKlavye modülü ve ekran kalemi cihaza takıldığında kablosuz olarak şarj olur
 • Şaşırtıcı derecede ince vehafif1,35 kgağırlığında ve85 mm inceliğinde (katlanmamış)

Tasarım ve Klavye

 • Şık tasarım.
 • İyi klavye.
 • Genel kalite yüksek fiyata göre yetersiz.

Yeni HP’yi görmeden önce Lenovo ThinkPad X1 Fold ve Asus Zenbook 17 Fold OLED’e göz attıysanız, görünüşü sizi hemen etkileyecektir. HP Spectre Fold, kapalıyken tipik üst düzey üretkenlik dizüstü bilgisayarınız gibi görünüyor – sadece biraz daha kalın ve elinize aldığınızda biraz daha ağır. Daha ağırdır çünkü HP, bu 13 inçlik dizüstü bilgisayar form faktörüne 17 inçlik katlanabilir bir ekran sığdırmayı başarmıştır. Ağırlığı 1,62 kg, 8,5 mm (katlanmamış) ve 21,4 mm (katlanmış).

Küçük ve şık bir tasarıma büyük bir ekran sığdırmak HP Spectre Fold’un açık ara en büyük başarısı. Asus ve Lenovo’nun tasarımı bunların birinci nesil cihazlar olduğunu açıkça ortaya koyuyordu ancak HP bu konuda sizi rahatlıkla kandırabilir.

Bununla birlikte, HP Spectre Fold’un kalitesi için her şey güllük gülistanlık değil, özellikle de son derece yüksek fiyat noktasında. Rakiplerine göre daha az kalın ve daha modern görünümlü çerçeveler sunsa da, cihazı tutmak için kullandığımda bol miktarda esneme ve tek tük gıcırdama vardı.

Klavye aksesuarı da benzer bir sorunu beraberinde getiriyor. Zenbook 17 Fold OLED gibi, üstte ve altta suni deri bir tabaka kullanıyor. Ve Asus gibi, üzerine oturduğu plastiğin kenarından biraz fazla uzanıyor, aşınmaya davetiye çıkarıyor ve bu kadar para harcarken beklediğiniz hassasiyetten yoksun gibi hissettiriyor. Katlanabilir dizüstü bilgisayarlar birkaç bin dolara mal olmaya devam edecekse, baştan sona kaliteli ve sağlam malzemeler kullanmaları gerekecek.

Klavye ve trackpad kombinasyonunu günlük olarak kullanma deneyimim yine de güçlü bir deneyim oldu. Tuşlar, çıtırtılı geri bildirim eksikliği nedeniyle biraz boş olsa da, hoş bir hareket miktarı sunuyor.

İzleme dörtgeni ne yazık ki biraz küçük ama iyi çalışıyor. Bu aksesuar son derece akıllı bir yaşam kalitesi özelliği de sunuyor. Spectre Fold’un alt yarısında yer alan kablosuz şarj özelliği, cihazın klavye aksesuarını takılıyken şarjda tuttuğu anlamına geliyor. Endişelenmeniz gereken bir şeyi daha azaltan kullanışlı bir özellik.

Ayrıca, klavyenin yan tarafına takıldığında şarjlı tutulan bir kalem de var. Hem HP hem de Lenovo, katlanabilir ürünlerinde kalem kullanımını öne çıkarmaya hevesli ama ben bunu göremiyorum. Kalem son derece duyarlı ve kullanması keyifli ancak parlak, plastik bir ekrana yazı yazmak sezgisel gelmiyor. Ayrıca, yersiz olsa bile, panele zarar verebileceğimden her zaman endişe duydum.

Spectre Fold ile sunulan bağlantı noktaları, muhtemelen ince kasası nedeniyle oldukça kasvetli. İki adet Thunderbolt 4 bağlantı noktasına sahipsiniz ve hepsi bu kadar. Diğer düğmeler açısından, kullanışlı ses düğmeleri ve bir web kamerası gizlilik anahtarı var. Web kamerasının kendisi 5MP’lik sağlam bir kızılötesi özelliğe sahip, bu da yetersiz de olsa uygun ayrıntılara ve Windows Hello yüz oturum açma desteğine sahip olduğunuz anlamına geliyor.

HP Spectre Fold ürün sayfasında, şirket sürdürülebilirlik becerilerini övmeye hevesli ancak malzemelerin nasıl kullanıldığına dair en temiz açıklamayı sunmuyor. İşte ürünün özellikleri:

“Aşağıdaki PC bileşenlerinde yaklaşık %50 geri dönüştürülmüş plastik kullanılmıştır: hoparlör kutusu, alt kapak, çerçeve ve klavye tuş başlıkları. Klavye tuş kapakları %50 su bazlı boyadır. Hoparlör muhafazasında %45 PCR+%5 OBP plastik kullanılmıştır. Klavye çerçevesi ve metal kapakta %90 PIR metal. Menteşe çubuğunda %90 geri dönüştürülmüş metal. Ambalaj dış kutusu %100 sürdürülebilir kaynak sertifikalı ve geri dönüştürülmüş liflerden üretilmiştir.”

Daha tüketici dostu bir sunum hoş karşılanabilirdi ancak ne olursa olsun ürünün kendisinin bir dizi sürdürülebilir malzeme içerdiğini görmek güzel.

Ekran ve Ses

 • Büyük, parlak OLED.
 • Diğer ekran modları tarafından ikna edilmedi.
 • Memnun edici derecede büyük ses.

HP Spectre Fold, Asus Zenbook 17 Fold OLED ile birçok özelliği paylaşıyor ve bunlardan biri de tamamen açıldığında elde ettiğiniz 17 inçlik büyük OLED ekran.

Büyük 2.5K ekran, film veya spor izlemenin yanı sıra oyun akışı ve daha fazlası için mükemmeldir. Ayrıca birden fazla pencerenin açık olması için harika bir tuval sunarak üretkenlik kullanıcılarına da iyi hizmet eder. Taşınabilirliği etkileyebilir ancak 17 inç ve hatta 18 inçlik normal kapaklı dizüstü bilgisayarların var olduğu göz önüne alındığında, daha da büyük bir panel arzuladım. Ancak 17 inç birçok kişi için yeterli olacaktır, özellikle de 13 inç tasarıma alışkın olanlar için.

HP bu katlanabilir ekranın uyarlanabilirliğini satmaya hevesli ancak sunulan dört moddan ikisi beni ikna etmedi. Cihazın dahili bir stand kullandığı ve klavye aksesuarını – veya seçtiğiniz çevre birimlerini – bağımsız bir şekilde kullanabileceğiniz 17 inçlik büyük mod var.

Bu ilk kullanışlı mod, ikincisi ise klavyeyi ekranın alt yarısına yerleştirdiğiniz ve 12,3 inçlik geleneksel bir kapaklı gibi performans gösteren bir şey elde ettiğiniz dizüstü bilgisayar benzeri mod. Katlandığında, elinize alıp devasa bir tablet olarak kullanmayı seçebilir ya da parmaklarınızla rahatça gezinebileceğiniz dokunmatik bir ekranla masanın üzerine düz bir şekilde yatırabilirsiniz. Sadece tatmin edici olmayan dokunmatik ekran klavyesini kullanmakla uğraşmayın. Bu iki mod da harika çalışıyor ve her ikisi de çalışma alanınıza ve ortamınıza uyum sağlamanıza olanak tanıyor.

Ancak, HP Spectre Fold, şirketin bir buçuk ekran modu olarak adlandırdığı bir şey sunuyor. Klavyeyi ekranın alt yarısından biraz aşağıya taşıyabilirsiniz ve trackpad kısmının yüzeyinize düzgün bir şekilde dayanması için akıllıca bir kıvrımı vardır. Ekranın fazladan yarısı kullanışlı bir şey sergilemek için yeterli değil. Çalışırken bir video ya da müzik çaları çalıştırmak için küçük bir boşluk olarak kullanmayı denedim ama alan çok dar.

Ayrıca bu alan ikinci bir ekran olarak değerlendirilmiyor, yani YouTube’u tam ekran moduna geçirip alanı tam olarak kullanamıyorsunuz. Fazla dikkat çekmediğini düşündüğüm diğer mod ise cihazın bir dizüstü bilgisayar gibi katlanarak oturması ve klavyenizi cihazın ön tarafına getirmesi. Üzerinde çalışmak için daha uzun bir tuval sunuyor ancak alt kısmın masanızın üzerinde düz olması, hızlı referans dışında herhangi bir şey için kullanmayı zorlaştırıyor.

Bir OLED olduğundan, renk doğruluğu açısından en iyi performansı göstermesini beklersiniz ve ben de tam olarak bunu ölçtüm. Bu panel %100 sRGB, %91 AdobeRGB ve %100 DCI-P3 sağlıyor. OLED pikseller siyahı temsil etmek üzere kapatılabildiği için muazzam kontrastın yanı sıra 6.500K hafif soğuk bir renk sıcaklığı var. Maksimum 392,1 nit ile de uygun şekilde parlak oluyor.

HP, bu pahalı cihazda hoparlör kalitesinden kaçınmadı ve dizüstü bilgisayar hoparlörlerinin en üst seviyesine koydu. Mükemmel değil ve MacBook serisiyle boy ölçüşecek baslardan yoksun ancak dörtlü hoparlör sistemi yüksek ve alçak seslerde son derece hassas. Sadece Spectre Fold’u en yüksek ses seviyesine çıkardığınızda biraz bozulma oluyor.

Performans

 • Sağlam verimlilik performansı.
 • Önemli rakiplerin gerisinde kaldı.

HP Spectre Fold’u kullandığım süre boyunca, 12. Nesil Intel Core i7 U serisi çip ve 16GB RAM kullanan bir dizüstü bilgisayardan beklediğim performansı gösterdi.

Bu, bol miktarda üretkenlik ve çoklu görev için üretilmiş bir kombinasyon ve bunu da layıkıyla sağlıyor. Google Chrome’da 25’ten fazla sekme dahil olmak üzere çeşitli üretkenlik ve medya uygulamaları açıkken bile yavaşlama ile hiç karşılaşmadım. Bununla birlikte, fanlar bu makinenin soğutmasını kontrol altında tutmak için düzenli olarak çalışıyordu, bu nedenle burada fısıltı sessizliğinde bir cihaz almayacaksınız – rahatsız edici derecede yüksek olmasalar bile.

HP Spectre Fold’un yüksek fiyatı göz önüne alındığında, parasının karşılığını verdiğini iddia etmek her zaman zor olacaktır ve rakip cihazlarla karşılaştırılması da bunu desteklemektedir. Asus Zenbook Fold 17 OLED ile son derece benzer özelliklere sahip olmasına rağmen, bu cihaz yarı fiyatına sahip ve Geekbench CPU testlerimizde ve PCMark bütünsel üretkenlik kıyaslamasında rahatlıkla daha iyi performans gösterdi.

Bu katlanabilir makinenin SSD performansı, 6.519,50MB/s okuma ve 4.464,85MB/s yazma ile üst düzey yapısına ayak uydurmaktadır. Yine de Asus’un biraz gerisinde kalıyor. Yine de bu skorlar hızlı dosya aktarımı ve yüklemeler için yeterince güçlü.

Yazılım

 • Yararlı HP Snap Windows.
 • Önceden yüklenmiş birkaç fazla uygulama.

Katlanabilir cihazları farklı “modlarda” kullanmak söz konusu olduğunda, yazılım henüz bunları haklı çıkarmadı. Ekran bölümünde belirttiğim gibi, HP Spectre Fold’un düzeni, geleneksel bir ekran olmaktan uzaklaşmaya çalışan modlara o kadar da iyi uyum sağlamıyor. Bu ekranın bazı bölümlerini ikinci bir ekran olarak kullanmanızı sağlayan bir mod veya yazılım için ağlıyor.

Yine de HP, hangi modda olursanız olun pencerelerinizi düzenlemenize yardımcı olan Snap Windows’u içeriyor. Bu özellik, daha az kullanışlı olduğunu belirttiğim iki modda en iyi şekilde çalışıyor: cihaz dizüstü bilgisayar tarzında katlandığında, klavye yarıya kadar aşağıya yerleştirildiğinde veya tamamen çıkarıldığında. Bunun nedeni, normal dizüstü bilgisayar modunda veya ekran tamamen açıldığında, Windows’un kendi Snap özelliklerinin aynı işin çoğunu yapmasıdır. diğer modlarda, HP’nin neler olduğunu tanımak için devreye girmesi gerekir. Ancak bu, size sık sık HP’nin Snap Windows ve Windows’un kendi Snap çözümünün sunulduğu anlamına geliyor ve bu biraz hantal.

HP, önceden yüklenmiş uygulamalar konusunda biraz aşırı istekli. Hayranı değilseniz kurtulmanız gereken McAfee’nin yanı sıra “Adobe teklifleri” ve “Dropbox promosyonları “na adanmış uygulamalarla karşılaşıyorsunuz.

Bir de HP yazıcılarınızı yönetmenize yardımcı olan HP Smart var. HP’nin birinci taraf uygulamalarının geri kalanı HP Dokümantasyon, HP Destek Asistanı, OMEN Oyun Merkezi ve HP PC Donanım Tanılama’yı içeriyor. Sonuncusu, cihazınızın sağlığını kolayca izlemek ve bazı ayarları değiştirmek için güzeldir, ancak geri kalanı ihtiyaç duyduğunuzda yüklemeniz için bırakılmalıdır. Ve bu makinede Gaming Hub’a kesinlikle ihtiyacınız olmayacak.

Pil Ömrü

 • Mükemmel pil ömrü.
 • Hızlı şarj.

Pil ömrü, HP Spectre Fold’un Zenbook 17 Fold OLED rakibini yok ettiği bir alandır. Pil kıyaslama testimizde 13 saatin biraz altında etkileyici bir sonuç elde etti. Asus sadece yaklaşık 6 saat dayanabildi.

Bu nedenle, yoğun bir şekilde çalışırken bile bu makineyle bir iş gününü rahatça geçirebilirsiniz. Eğer çok az kullanıyorsanız, bu süre ikinci bir güne de yetebilir.

Büyük 94.3Wh pil hücresi, yaklaşık bir buçuk saat içinde hızlı bir şekilde %100’e kadar doldurulabilir, bu da sonunda yetersiz kalmaya yaklaştığınızda hızlı bir şarjdan sağlam bir destek alabileceğiniz anlamına gelir.

Son Düşünceler

HP Spectre Fold, Lenovo ThinkPad X1 Fold ve Asus Zenbook 17 Fold OLED’i rahatlıkla geride bırakarak katlanabilir dizüstü bilgisayar tasarımında bir adım öne çıkıyor. Hala bir konsept donanım parçası gibi hissettirmeyen ilk katlanabilir dizüstü bilgisayar.

Bununla birlikte, yazılım açısından yenilik söz konusu olduğunda, arzulanan çok şey var. Bu, normal bir dizüstü bilgisayarın yapamayacağı hiçbir şeyi yapmıyor. Bu cihazı satın almanın ana nedeni, 17 inçlik büyük bir OLED paneli mütevazi boyutlardaki bir çantada taşıyabilmek. Ve bu birçok kişiye hitap edecektir.

HP Spectre Fold’un olumlu yönleri, 5.000 £ / 5.000 $ ‘lık çarpıcı fiyatı ile büyük ölçüde siliniyor. Bu fiyat, özellikle de güçlü bir performans sunmadığında, çoğu dizüstü bilgisayar alıcısı için mantıklı bir teklif olmaktan çıkıyor. Bu cihaz katlanabilir dizüstü bilgisayarları ileriye taşıyor, ancak daha ince, daha hafif, daha ucuz olana ve standart üretkenlik yeteneklerinden daha fazlasını sunana kadar ana akım haline gelmeyecekler.

Büyük ama hafif bir dizüstü bilgisayar arıyorsanız Acer Swift Edge 16’yı düşünebilirsiniz. Ya da üst düzey tasarım size göreyse, MacBook Air serisi şık ve güçlü bir seçenek sunuyor. Diğer seçenekler için en iyi dizüstü bilgisayarlar rehberimize göz atın.

SSS

Katlanabilir dizüstü bilgisayar nedir?
Katlanabilir dizüstü bilgisayar, katlanabilir kapaklı bir form faktörü sunan, ancak alt yarısında bir klavye ve izleme dörtgeni yerine, cihazın tüm ön tarafına yayılan bir ekrana sahip bir bilgisayardır. Şimdiye kadar piyasaya sürülen modellerde ayrı bir Bluetooth klavye ve trackpad çözümü bulunuyordu.
Hangisi daha iyi? HP Spectre Fold mu yoksa Asus Zenbook 17 Fold OLED mi?
HP Spectre Fold 5.000 £ / 5.000 $ ‘a mal olurken, Asus Zenbook 17 Fold OLED artık 2.500 £ / 2.500 $’ dan daha düşük bir fiyata satın alınabiliyor. Bu nedenle, maliyet muhtemelen kilit faktör olacaktır. Ancak HP çok daha modern ve rafine bir tasarım sunuyor.

User Rating: 5 ( 1 votes)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu