Apple MacBook Pro 16 inç M3 Max İncelemesi

Giriş

MacBook Pro 16 inç M3 Max, Apple’ın en güçlü, en pahalı ve en büyük dizüstü bilgisayarı. Birçok açıdan etkileyici bir makine ve Apple’ın M serisi çiplerinin kısa sürede ne kadar iyi hale geldiğini bir kez daha gösteriyor.

Başlangıç fiyatı 3599 £/3499 $ olan ve bunu hızla 6000 $/ 6000 £’a çıkarmak için birden fazla seçenek sunan bu dizüstü bilgisayar, sınırlarını zorlamak istemeyenlere göre değil. Yine de potansiyelini kullanacak olanlar için iyi harcanmış bir para olabilir.

16 çekirdekli CPU, 40 çekirdekli GPU, 128GB birleşik bellek ve 8TB SSD depolama alanının yanı sıra harika bir HDR özellikli ekran, iyi bağlantı noktası seçimi ve Apple’ın sınıfının en iyisi klavye ve izleme dörtgeniyle bu dizüstü bilgisayarı yaratıcı profesyoneller için piyasadaki en iyi dizüstü bilgisayar yapmak için yeterli.

Apple MacBook Pro 16 inç M3 Max, doğru alıcı için çeşitli iş akışlarını ciddi şekilde geliştirecek harika güçlü bir dizüstü bilgisayardır. Ayrıca harika bir ekrana, eşsiz bir klavye ve dokunmatik yüzeye ve iyi bir bağlantı noktası seçimine sahip.

Artıları

 • Olağanüstü performans.
 • Çarpıcı ekran ve klavye.

Eksiler

 • Fiyat çok hızlı bir şekilde yükseliyor.
 • Face ID yok.

Temel Özellikler

 • 16 inç ekranBiz16 inçlik modeli test ettik, ancak 14 inçlik bir versiyonu da var.
 • M3 Max yonga setiBu modelApple’ın en güçlü M3 yongası tarafından destekleniyor ve performansı olağanüstü.
 • Yeni renkUzaySiyahı, daha koyu gri seçeneğin yerini alıyor ve harika görünüyor.

Tasarım ve Klavye

 • Uzay Siyahı göze çarpan renk tonu.
 • Yeterli liman seçimi.
 • Güzel bir genel görünüm.

Apple, ürünlerini yeniden tasarlama konusunda “bozuk değilse, tamir etme” mantığına sıkı sıkıya bağlı. Yıllık yeniden tasarımlar geçmişte kaldı ve MacBook serisi için büyük değişiklikler seyrek.

Apple MacBook Pro 16 inç M3 Max, 2021’den bu yana aynı genel tasarımı koruyor ve tek önemli fark, eski Uzay Grisi tonunun yerini alan biraz daha koyu Uzay Siyahı seçeneği.

Bu koyu mat renk, parmak izlerine direnme konusunda Midnight MacBook Air M2’den çok daha iyi ve güzel görünmesini sağlamak için sürekli temizlik gerektirmiyor. Ancak, gerçek bir koyu siyah bekleyenler hayal kırıklığına uğrayacak. Bu, 2006’daki klasik polikarbonat MacBook ile aynı siyah değil, bunun yerine, özellikle daha parlak ışıklar altında koyu griye daha fazla yaklaşıyor.

Gümüş bir alternatif de var ve M3’lü giriş seviyesi MacBook Pro’ya bakanlar Space Black’i tamamen kaçırıyor.

Renk seçeneklerinin yanı sıra, aralarından seçim yapabileceğiniz iki ekran boyutu var. Benim elimde 16 inçlik model var; bu model en taşınabilir makine olmaktan ziyade performansa, pil ömrüne ve iyi bir bağlantı noktası yelpazesine odaklanan büyük bir makine. Taşınabilirlik ve performansın harika kombinasyonu nedeniyle tercih ettiğim 14 inçlik bir alternatif de var.

Tasarımı kutu gibi, köşeleri yuvarlatılmış ve çok sayıda düz kenara sahip. Elde edilebilecek performans göz önüne alındığında, maksimum 2,16 kg (16 inç, M3 Max) ağırlık benim için kesinlikle iyi ve taşınabilir bir makine olmaya devam ediyor.

Makinenin kenarlarında, rakipsiz olmasa da iyi bir bağlantı noktası seçimi var. Apple, USB-A bağlantı noktalarını geri getirme çağrılarını reddetti, ancak çok hoş bir SDXC kart yuvası, şarj için bir MagSafe bağlantı noktası, bir HDMI bağlantı noktası, 3,5 mm kulaklık girişi ve üç Thunderbolt 4 (USB-C) bağlantı noktasına sahipsiniz. Bu üç bağlantı noktasının tümü şarj, DisplayPort, USB 4 (40 Gb/sn’ye kadar) ve Thunderbolt 4’ü (40 Gb/sn’ye kadar) destekliyor.

Apple’ın bu bağlantı noktalarını sınırlamamasını ve hepsini aynı tutmasını takdir ediyorum, böylece şarj veya ekran çıkışı için doğru olanı bulmakla uğraşmıyorsunuz. Ayrıca, her şeyin tek bir tarafa takılması gereken MacBook Air’in aksine bağlantı noktalarının her iki tarafta da olması güzel.

İyi boyutlandırılmış tuşlar ve tam boyutlu fonksiyon satırı sayesinde klavyede yazı yazmak tam bir keyif. İzleme paneli de son derece duyarlı ve bu 16 inçlik dizüstü bilgisayarda kesinlikle devasa.

Ekran ve Ses

 • 14 ve 16 inç boyutları (16 inç burada incelenmiştir).
 • Çentik kalıyor ama rahatsız edici değil.
 • HDR içerik için en iyi dizüstü bilgisayar ekranlarından biri.

MacBook Pro’larla ilgili incelemelerimden herhangi birini okuduysanız, bu bölüm size sürpriz gelmeyecektir. İster 14 inç ister 16 inç olsun ekran aynı kalıyor. Burada kullanılan ekran hemen hemen her yönden harika olduğu için bu bir sorun olmaktan çok uzak, ancak yine de birkaç sorunun giderilmesi için özlem duymama neden oluyor.

Benim en büyük sorunum, ekranın ön yüzündeki 1080p web kamerasını gizleyen gözle görülür çentik. Çentik, çoğu uygulamanın etrafında çalışacak kadar akıllı olması ve iPhone’da olduğu gibi videoların içine girmemesi nedeniyle engel teşkil etmiyor, ancak alan daha iyi bir şekilde kullanılabilirmiş gibi hissettiriyor. Web kamerası göze çarpmaktan uzak olsa da yeterli ve Face ID’yi etkinleştirecek herhangi bir biyometrik özellikten yoksun. Bu kaçırılmış bir fırsat.

Ayrıca Windows çalıştıran en iyi dizüstü bilgisayarların çoğunda bulunan bir özellik olan dokunmatik desteği de yok.

Bu sıkıntılar bir yana, ekran harika ve bu dizüstü bilgisayarın en sevdiğim özelliklerinden biri. Eğer bir MacBook Air ile 14 inç M3 MacBook Pro arasında kararsız kalsaydım, Pro modelindeki daha yüksek kaliteli panel beni fazladan para ödemeye ikna ederdi.

Air ile kıyaslandığında, Pro modelleri LCD’yi çok daha üstün bir Mini LED panel ile değiştiriyor ve yenileme hızını standart 60Hz’den uyarlanabilir 120Hz’e çıkarıyor. Bu iki değişiklik büyük fark yaratıyor.

Mini LED, hem LCD hem de OLED’in en iyi özelliklerinin bir kombinasyonu olarak tanımlanabilir Panel, HDR içerik oluşturuyorsanız ve her şeyin nasıl göründüğünü görmeniz gerekiyorsa hayati önem taşıyan gerçek HDR oynatmaya izin verir. Ayrıca, ister iPhone’da ister desteklenen bir akış hizmeti veya YouTube aracılığıyla çekilmiş videolar olsun, içeriğin HDR oynatılmasına da olanak tanıyor. Apple, içeriklerin belirli HDR örneklerinde 1600 nit parlaklığa ulaşabileceğini söylüyor ama ben genel kullanımda 500-600 nit parlaklığa kolayca ulaşabildiğini gördüm.

 

Siyahlar derin ve mürekkep gibi – özellikle üstte ve altta siyah çubuklar olan bir video izlerken fark ediliyor – renkler ise zengin ve sürükleyici ve OLED ile hemen hemen aynı seviyede. 16 inçlik modelde, geniş ekran üzerinde çalışmak tam bir keyif ve sadece yazı yazarken sık sık harici bir monitöre takmayı unutuyorum.

Ekranı harici bir monitöre genişletmek isterseniz, bu makinenin içindeki M3 Max çipi dört adede kadar harici ekranı (üçü 6K ve biri 4K) veya üç ekranı (ikisi 60K ve biri 8K) destekleyebilir. Ayrıca HDMI üzerinden 250Hz’de 4K çıkış verebiliyor.

Uyarlanabilir ProMotion yenileme hızı da Pro MacBook’lara özel olmaya devam ediyor ve MacBook Pro oyun konusunda daha yetenekli olduğu için daha da hoş karşılanıyor. Ayrıca her şeyi biraz daha pürüzsüz hissettiriyor.

Hoparlörler harika sesler çıkarıyor ve mikrofonlar sanal toplantılar için net sesler yakalıyor. Pastanın üzerindeki krema, 5G bağlantısıyla gerçek mobil çalışmaya izin vermek için bir SIM yuvası veya eSIM desteği olabilir.

Performans

 • Şaşırtıcı derecede hızlı, özellikle M1 ve Windows rakiplerine karşı.
 • Yoğun görevler sırasında bile sessiz kalır.
 • Oyun oynamak en zorlu mücadelesi ama etkileyici.

En yeni MacBook Pro için çok sayıda seçenek var ve gelecekteki incelemelerde temel 14 inç MacBook Pro da dahil olmak üzere diğer sürümleri inceleyeceğim. Bu inceleme, aşağıdaki özelliklere sahip bir MacBook Pro M3 Max varyantı ile gerçekleştirilmiştir:

 • 16 çekirdekli CPU
 • 40 çekirdekli GPU
 • 48GB bellek (yüksek bir fiyat karşılığında 128GB’a kadar artırılabilir)
 • 1 TB SSD

Apple MacBook Pro 16 inç M3 Max şu anda Apple’ın sunduğu en güçlü dizüstü bilgisayar, ancak bir önceki iterasyondan tam olarak ne kadar daha güçlü? M3 serisinin Apple Silikon çipleri için M1 ve M2 arasındaki yinelemeli değişimden daha büyük bir sıçramayı temsil etmesi bekleniyordu. Gerçek ise yineleme ile yenilik arasında bir yerde.

Ne yazık ki, MacBook Pro’nun önceki sürümüyle yalnızca bir M2 Pro modelini test edebildik, bu nedenle kıyaslamamızda doğrudan karşılaştırmalar yapamıyoruz. Ancak M2 Ultra destekli bir Mac Studio’yu test ettik ve M3 Max’e karşı ilginç bir okuma yaptık

Sonuçlara geçmeden önce, MacBook Pro (M3 Max) ile ilgili bir şeyi açıklığa kavuşturmakta fayda var; bu bir üretkenlik dizüstü bilgisayarı değil – kaç sekme açmak isterseniz isteyin – ve hatta çoğu reklamcının ihtiyaç duyacağından çok daha fazla beygir gücü sağlıyor. Yalnızca karmaşık iş yükleri ve uygulamalarla çalışanlar bu dizüstü bilgisayarın gerektirdiği yüksek meblağı gözden çıkarmayı düşünmelidir – gelişmiş 3D modelleme veya yoğun video ve müzik prodüksiyonu düşünün.

MacBook Pro (M3 Max) üzerinde yaptığım kıyaslama, önceki Apple cihazlarıyla karşılaştırıldığında en kayda değer sonuçları veriyor. Tek çekirdekli testlerimizde Apple’ın önceki nesil en güçlü çipi olan M2 Ultra’yı etkileyici bir şekilde geride bıraktı. Aynı durum çoklu çekirdek için geçerli değil, M3 Max çok çekirdekli Geekbench 6 hesaplama testinde M2 Ultra’ya ayak uyduruyor ancak Cinebench render ve Premiere Pro kreatif kıyaslama için PugetBench söz konusu olduğunda geride kalıyor.

Bu karışık durum, Apple’ın lansman etkinliği sırasında neden Intel ve M1 MacBook’larla karşılaştırmalara odaklandığını belki de açıklıyor. Mac Studio (M1 Max) karşısında yeni MacBook Pro, tüm testlerimizde eski masaüstünden %50-100 arasında daha iyi sonuçlar elde ederek onu ezip geçiyor.

Bu sadece Mac on Mac ile ilgili değil, bir Windows dizüstü bilgisayara geçmeyi ya da ondan ayrılmayı da düşünüyor olabilirsiniz. Ancak, iş hesaplama ve yaratıcılık performansına geldiğinde M3 Max sahanın geri kalanını geride bırakıyor. Testlerimizdeki en yakın rakibi AMD Ryzen 9 7845HX kullanan Alienware M16 idi ve tek çekirdekli hesaplama testlerinde dokunulabilir mesafede kalırken çok çekirdekli testlerde oldukça yetersiz kaldı. Ancak, çok çekirdekli Cinebench render testinde MacBook Pro M3 Max’i geçmeyi başardı.

MacBook Pro (M3 Max) yaratıcı odaklı Windows dizüstü bilgisayarlarla karşı karşıya getirildiğinde, Apple’ı üstün kılacak çok az şey var. En yeni Microsoft Surface Laptop Studio 2, Lenovo Yoga Pro 9i 16 ve Samsung Galaxy Book 3 Ultra ile karşılaştığında, %20-60 daha yüksek sonuçlar gösterdi. Ayrıca, tüm M serisi çiplerde olduğu gibi, rakip dizüstü bilgisayarlar önemli ölçüde performans düşüşü yaşarken MacBook’un fişe takılı değilken de benzer performans gösterebildiğini belirtmek gerekir.

Peki ya Apple’ın bu yıl yaptığı iyileştirmelerle övündüğü oyunlarda durum ne? MacOS sunduğu oyunlarla sınırlı kalmaya devam ediyor ancak Shadow of the Tomb Raider hala bir sadık.

M3 Max’i Lenovo Yoga Pro 9i ve onun Intel Core i7-13700H ve Nvidia GeForce RTX 4070 GPU kombinasyonuyla karşı karşıya getirdim. Sonuçlar, Apple’ın oyunlarda neler başarabileceğinin harika bir göstergesi oldu çünkü Lenovo QHD’de 91 fps ve FHD’de 135 fps’ye ulaşarak başa baş bir mücadele sergiledi. Karşılaştırıldığında MacBook Pro sırasıyla 81fps ve 117fps’ye ulaşıyor. İlginç bir şekilde, oyunlar hala Apple’ın çiplerinin en çok çalışması gereken alan gibi görünüyor, Shadow of the Tomb Raider benchmark’ı MacBook Pro’da yapabildiğim diğer testlerden çok daha fazla ısı ve gürültü yaratıyor – MacBook Pro genellikle fısıltı sessizliğinde kaldı.

Apple’ın SSD hızları bir Windows dizüstü bilgisayarda bulacağınız hızlara kıyasla biraz düşük ama bu kötü bir şey değil. Burada 5,077.9MB/s okuma ve 6,375.2MB/s yazma hızları bulacaksınız, geleneksel olarak daha hızlı çalışan okuma hızı olacaktır.

Bununla birlikte, hızlar yine de güçlüdür, MacBook Air M2’nin beğenilerini büyük ölçüde aşar, ancak üst düzey Windows rakiplerinin okuma hızlarının altında kalır ve M2’den çok fazla bir değişiklik göstermez. Her iki durumda da hızlar, performansın uygun bir şekilde karşılanacağı ve dosya aktarımının bir esinti olacağı şekildedir.

Pil Ömrü

 • Olağanüstü dayanıklılık.
 • Fişe takılı olsa da olmasa da aynı performans.
 • Renk uyumlu örgülü MagSafe kablosu dahildir.

Apple MacBook Pro 16 inç M3 Max sadece güçlü bir makine değil, aynı zamanda tek bir şarjla etkileyici derecede uzun süre dayanabilen bir makine. Önceki M serisi bir makineden geliyorsanız bu pek de şaşırtıcı olmayacaktır; eski bir Intel makineden (hatta eski 15 inçlik versiyonlardan) gelenler ciddi bir yükseltme olduğunu fark edeceklerdir.

Elbette, makineyi nasıl kullandığınız ne kadar uzun süre dayanacağını belirleyecek ve daha yoğun görevler makineyi çok daha hızlı tüketecektir.

Apple, Apple TV uygulamasından indirilen bir filmi 22 saat oynatabileceğinizi iddia etse de ben 24 saate yakın bir süre elde ettim. Apple ayrıca 15 saat internette gezinebileceğinizi iddia ediyor ki ben bunu rahatlıkla başardım. Ağırlıklı olarak tarayıcıda çalışan biri olarak, sabah 9.30’dan akşam 7.30’a kadar süren uzun bir günde %25 pilim kaldı. 2021’de incelediğim M1 Pro MacBook Pro 16 inç ile karşılaştırıldığında bu, tek bir şarjla birkaç saatlik ekstra enerji anlamına geliyor.

MacBook Pro’yu şarj etmenin iki yolu var. Kutuda 140W’lık bir fiş ve manyetik olarak takılan bir USB-C – MagSafe kablosu var. MagSafe’i seviyorum çünkü yanlışlıkla şarj kablosuna takılıp dizüstü bilgisayarınızın uçmasına karşı ekstra bir koruma katmanı ekliyor. Apple MagSafe kablosunun rengini de eşleştirmiş (örneğin bu Midnight versiyonu aynı renk kabloyla geldi), ancak şarj bloğu beyaz kaldığı için biraz tuhaf görünüyor. Sanırım sadece beyaz bir kabloyu tercih ederdim.

MagSafe kullanmak en hızlı şarj etme yöntemi ve ben de bu yöntemi tercih ettim. Testlerimde 40 dakikalık bir şarj beni %0-50 seviyesine getirdi. Diğer üç Thunderbolt bağlantı noktasından herhangi biri de dizüstü bilgisayarı şarj etmek için kullanılabilir, bu nedenle sıkışık durumdaysanız ve etrafta önceki bir MacBook Pro’dan kalma bir şarj cihazı varsa, yine de iyi çalışacaktır.

Son Düşünceler

Bu üst düzey Apple MacBook Pro 16 inç M3 Max herkes için değil; aslında, taşınabilir bir form faktöründe mümkün olduğunca fazla güce ihtiyaç duyan çok özel bir kişi türü için. Ayrıca derin ceplere de ihtiyacınız olacak. Yine de doğru kişi için bu mükemmele yakın bir dizüstü bilgisayar.

Daha sıradan kullanıcılar için MacBook Air M2 (hem 13 hem de 15 inç boyutlarında mevcut) veya daha ucuz MacBook Pro modellerinden biri çok daha mantıklı. Hepsi harika performans gösterirken en iyi M serisi çipe para harcamanıza gerek yok.

Bununla birlikte, benzer yaratıcı odaklı dizüstü bilgisayarlardan genellikle %60 daha iyi performans, harika pil ömrü ve minimum yükseltmelerle bile etkilemeye devam eden ekranıyla, bu şimdiye kadar gördüğüm en iyi üst düzey dizüstü bilgisayar.

Sıkça Sorulan Sorular

Kutunun içinde neler var?
Kutunun içinden MacBook Pro, 2 m USB-C – MagSafe 3 kablosu ve 140w USB-C güç adaptörü çıkıyor.

User Rating: 5 ( 1 votes)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu