Fujifilm X-T5 İncelemesi

Giriş

Fujifilm, kırpma sensörlü fotoğraf makineleri söz konusu olduğunda genellikle öncü olmuştur ve X-T5, markanın piyasadaki en yüksek çözünürlüklü APS-C sensörünü sunmasıyla bu zarfı daha da ileri götürmüştür.

Bir crop sensörden 40 megapiksel elde etmek inanılmaz bir şey, ancak X-T5’te yüksek çözünürlükten çok daha fazlası var.

Klasik analog fotoğraf makinelerinin anılarını çağrıştıran retro-şık tarzından, bu fotoğraf makinesini vahşi yaşam ve spor fotoğrafçılarına açan hızlı seri çekim hızına ve hatta bağımsız film yapımcılarının ilgisini çekecek video özelliklerine kadar, bu her şey için her insan için bir fotoğraf makinesi ve potansiyel olarak üretilmiş en çok yönlü APS-C fotoğraf makinelerinden biri.

Küçük, taşınabilir bir gövde içinde bol miktarda teknoloji barındıran X-T5 gerçek olamayacak kadar iyi mi?

Fujifilm X-T5, inanılmaz derecede iyi üretilmiş olmakla kalmayıp aynı zamanda retro-şık tasarım stiline sahip küçük bir gövdeye çok miktarda teknoloji ve özellik sığdıran, zil ve ıslık çalan bir kırpma sensörlü aynasız fotoğraf makinesidir. Fotoğraf ve video yaratıcıları için harika ancak görüntü kalitesine uygun yüksek bir fiyat etiketi ile birlikte geliyor.

Artıları

 • Devasa 40 megapiksel çözünürlük.
 • Saniyede 15 kare hızlı seri çekim modu.
 • Gelişmiş stabilizasyon sistemi.

Eksiler

 • Mahsul sensörü.
 • Tasarım herkese uymaz.

Temel Özellikler

 • 40,2 MPsensörX-Processor 5 görüntü işleme motor.
 • Yüksek çözünürlüklü 6,2K videoYüksekdetaylara sahip video çekimleri gerçekleştirebilir.
 • 7 duraklı dahili gövde sabitleme özelliğiVideo çekerken titrek hareketleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Tasarım

 • Artırılmış çözünürlüklü sensör.
 • Daha hafif gövde.
 • Geliştirilmiş Elektronik Vizör.

Fujifilm, aynasız fotoğraf makinelerinin tasarımı söz konusu olduğunda her zaman kendi yolunda yürümüştür ve X-T5 de bu senaryodan sapmıyor.

Retro-şık tasarım belirleyici olabilir, ancak frezelenmiş kadranlar gibi unsurlarla kamera gövdesindeki ayrıntılara gösterilen özen inkar edilemez ve X-T5’in birinci sınıf bir ürün olarak öne çıkmasına yardımcı olur.

Şaşırtıcı bir şekilde, daha yeni teknolojilerle dolu olmasına rağmen, X-T5 aslında devraldığı eski X-T5’ten daha hafif (557g’a karşı 607g). Fuji’nin ağırlığı bu kadar düşük tutmayı başarması inanılmaz ve bu fotoğraf makinesini ağır bir yük haline gelmeden tüm gün yanınızda taşıyabileceğiniz bir cihaz haline getiriyor.

Standart bir mod kadranının olmaması, Nikon ve Canon gibi markaların fotoğraf makinelerinden farklı olduğu için bu sisteme yeni gelenlerin kadran sistemini öğrenmek için zaman harcaması gerekeceği anlamına gelebilir. Bununla birlikte, üst düzey tasarımına rağmen, bu aynı zamanda toz ve nemi dışarıda tutmak için en az 56 hava geçirmez noktaya sahip oldukça sağlam bir gövdedir – ayrıca kamera -10 dereceye kadar düşük sıcaklıklar da dahil olmak üzere aşırı koşullarda çalışabilir.

Yine, küçük boyutuna rağmen, bu sisteme yeni gelenler bir değil, iki SD kart yuvasının mevcut olduğunu keşfettiklerinde şaşıracaklar ve bu da kullanıcıya dosyaların anında yedeğini alma veya bir karta fotoğraf, diğerine video kaydetmeyi seçme seçeneği sunuyor – böylece farklı ortamları ayrı tutuyor.

Tutma yeri yeterince iyi bir tutuş sağlıyor, ancak Fuji, özellikle büyük elleriniz varsa, daha da fazla tutuş sağlayacak MHG-XT5 isteğe bağlı aksesuar tutma yeri sunuyor. Görüntüler, 3,69 milyon nokta çözünürlüklü EVF veya üç yönlü eğilebilir LCD aracılığıyla oluşturulabilir; bu, yalnızca dokunmaya duyarlı olmakla kalmaz, aynı zamanda garip yüksek / alçak kompozisyonların çok daha kolay ayarlanmasına yardımcı olur.

Özellikler / Performans

 • Daha uzun pil ömrü.
 • Hızlı patlama oranı.
 • Katı stabilizasyonu.

Fuji, yıldırım hızında otomatik odaklama ve yüksek seri çekim hızını düşündüğünüzde aklınıza gelen ilk marka olmayabilir, ancak Fujifilm X-T5, bu marka ekosistemine giren vahşi yaşam ve spor fotoğrafçıları için gerçekten kapıları açıyor ve bu bir dizi özellik sayesinde.

İlk olarak beş eksenli, Gövde İçi Görüntü Sabitleme (IBIS) sistemi kullanıcıya yedi durak telafi sağlıyor. Bu özellikle hem düşük ışık koşullarında hem de kamera sarsıntısının daha belirgin olabileceği daha uzun odak uzaklıkları kullanıldığında faydalı olacaktır.

Sırada seri çekim hızı var ve bu da eski X-T4’teki saniyede 15 kareye denk geliyor, ancak unutmayın ki sensör ve işlemci motoru neredeyse iki kat daha fazla çözünürlük kaydediyor (26MP’ye karşı 40MP), bu nedenle bu rakama eşit olmak aslında oldukça büyük bir başarı. Mekanik deklanşörü kullanarak saniyede 15 kare ile fotoğrafçılar, spor ve vahşi yaşamda karşılaşabileceğiniz hızlı hareket eden sekansları yakalamak için iyi olmalıdır.

Son olarak, hızlı hareket eden sahneleri yakalamak söz konusu olduğunda, fotoğrafçıya yardımcı olacak ekstra bir özellik, konu algılamanın varlığıdır, böylece otomatik odaklama sistemi bir konuyu tanımlayacak ve ona kilitlenecektir. X-T5, insan ve göz algılamanın yanı sıra hayvanları, kuşları, arabaları, motosikletleri, bisikletleri, uçakları ve hatta trenleri algılayabilmektedir. Geliştirilmiş otomatik odaklama, kısmen X-H2S için yeni geliştirilen geliştirilmiş bir AF tahmin algoritması sayesindedir ve bu, AF-C’deyken (sürekli odaklama modu) izlemeyi iyileştirir.

X-T5 ile yerini aldığı eski X-T4 arasındaki bir diğer fark, iki model arasındaki pil ömrünün farklı olması nedeniyle eski modelin daha verimli bir fotoğraf makinesi olması gibi görünüyor. Eski X-T4 tek bir şarjla 600 çekim sunabilirken, X-T5 bunu 740’a çıkararak kullanıcıya yeniden şarj etmek zorunda kalmadan önce fazladan 140 çekim sağlıyor ve bu süre geldiğinde X-T5’i hareket halindeyken bir powerbank kullanarak şarj edebiliyorsunuz.

Dahası, X-T5 aynı zamanda yıldırım hızında ve 1/180.000sn maksimum deklanşör hızı sunan bir elektronik deklanşöre sahiptir – evet, bu kadar çok sıfır, böylece bir su damlasının inişi gibi anlık anları yakalamak için flaş aydınlatma ekipmanıyla eşleştirilebilir.

Video

 • 6.2K dahili video.
 • F-Log 2 desteği.
 • HDMI üzerinden RAW çıkışı.

Fujifilm X-T5 sadece fotoğraflar için harika bir fotoğraf makinesi değil, aynı zamanda üretilebilecek yüksek çözünürlüklü filmlerden yararlanmak isteyen bağımsız film yapımcıları tarafından da kullanılmaya uygundur. Aslında, Fujifilm X-T5 30p’de ve 4:2:2 10-bit’te 6,2K video çekebilir, bu da bu dosyaların videografların çekimleri bilgisayarda renk derecelendirmesine yardımcı olacak çok sayıda ton verisi yakalayacağı anlamına gelir.

Ayrıca Fuji’nin F-Log2 profilleri için de destek var, bu da yakalanabilecek dinamik aralığı 13+ durağa kadar genişletmeye ve herhangi bir renk derecelendirmesinin toleransını artırmaya yardımcı olacak.

Atomos Ninja gibi harici bir cihazınız varsa, Apple ProRes RAW’ı harici olarak kaydetme gibi ek özelliklerin kilidini açabilirsiniz, ancak bu çekimi düzenlemek için oldukça hızlı bir bilgisayara ihtiyacınız olacağını unutmayın.

6.2K video ihtiyaçlarınız için çok fazlaysa, bunun yerine 4K 60p seçeneğini kullanabilirsiniz; bu, yüksek çözünürlüklü ağır çekim efekti için bu çekimi yarı hızda kullanmanızı sağlar. 4K 60p kaydetmenin tek dezavantajı, hafif bir kırpma faktörü olmasıdır, bu nedenle daha geniş bir görünüm istiyorsanız, daha geniş bir odak uzaklığı kullanmanız gerekir.

Görüntü Kalitesi

 • 40 megapiksel sensör.
 • Piksel Kaydırma modu.
 • Film Simülasyonu özellikleri.

Fotoğrafçılık, Fujifilm X-T5’in gerçekten kendine geldiği yerdir ve bu fotoğraf makinesini bir sonraki satın alma işleminiz olarak düşünmenizin gerçek nedenidir.

X-Processor 5 motoru ile eşleştirilmiş bir X-Trans CMOS 5 HR olan AP-C sensörü ile başlayalım. Düşük Geçiş filtresi yoktur ve sensör, daha yüksek görüntü kalitesi için Yığılmış Katmanlı, Arkadan Aydınlatmalı bir tasarım kullanır.

Yığılmış sensör nasıl çalışır? Fuji, sinyalleri işleyen ve okuyan çipleri sensör yüzeyinin arkasına yerleştirerek okuma hızının X-T4’ten dört kat, birinci nesil modelden ise 30 kat daha hızlı olduğunu söylüyor.

Peki ya daha fazla çözünürlüğe ihtiyacınız varsa? Fuji bu konuda da size yardımcı oluyor çünkü X-T5, gelişmiş IBIS sisteminden yararlanarak 220 kareyi 160 megapiksellik devasa tek bir karede birleştirmeden önce ateşleyen bir Piksel Kaydırma özelliğine sahip. Bu, fotoğraflarından büyük, büyük baskılar ve hatta reklam panoları yapmak isteyen fotoğrafçılara büyük ölçüde hitap edecektir.

Ancak etkileyici olan sadece görüntülerin boyutu değil, fotoğrafların tarzı ve kalitesi de üstün. Aslında X-T5, ünlü filmlerin görünümünü ve tonunu yeniden yaratan en az 19 Film Simülasyon modu içerir. Prova’dan Velvia’ya, Klasik Krom’a ve Nostaljik Neg’e kadar keşfedip portföyünüze dahil edebileceğiniz çok sayıda mod var ve dosyaların kalitesi de çarpıcı.

RAW dosya formatında çalıştığınızda, dosyalar büyük miktarda ton verisi barındırır ve bu da bir fotoğrafçının gökyüzündeki ayrıntıları kurtarmak için Vurgularda ince ayar yapmasını veya karenin daha karanlık alanlarındaki ayrıntıları ortaya çıkarmak için Gölgeleri artırmasını kolaylaştırır.

Beyaz Dengesi ayarları değiştirilebilir ve yeni derin öğrenme yapay zeka teknolojisi, fotoğraf makinesinin Otomatik Beyaz Dengesi doğruluğuna yardımcı olmak için sıcak, turuncu tonlu renkleri doğru bir şekilde tanımlayarak X-T5’teki Otomatik Beyaz Dengesi performansını optimize etmeyi amaçlamaktadır.

Özetle, görüntü kalitesi yeni bir fotoğraf makinesi satın almak için önemli hususlardan biriyse, Fujifilm X-T5’in sunabileceği çok şey var. X-T5 dijital gürültüyü çok iyi idare ediyor ve görüntülerde istenmeyen renk tonları bulunmuyor. Genel olarak renk sunumu muhteşem ve X-Trans sensör, karelerdeki renk bilimine birinci sınıf bir his katıyor.

Son Düşünceler

Full Frame’e geçmek istemiyorsanız, Fujifilm X-T5’e yaklaşabilecek gerçekten çok ama çok az APS-C fotoğraf makinesi var. Pro-spec yapı kalitesi ve otomatik odaklamadaki gelişmelerle bu, X-T4’ten büyük bir adımdır ve birçok mevcut Fuji kullanıcısının eski makinelerini takas edip X-T5’e geçmesini beklerim.

Yüksek çözünürlük, hala iyi olsa da rakip kameralarla boy ölçüşemeyen seri çekim hızına mal oluyor. Ancak bu fotoğraf makinesinin en önemli özelliği fotoğraf kalitesidir ve kullanıcıların gurur duyacağı birinci sınıf fotoğraflar ürettiğinden hiç şüphe yoktur.

Sıkça Sorulan Sorular

X-T5 ne kadar çözünürlük sunuyor?
Fuji X-T5, APS-C X-Trans CMOS 5 Siyah Aydınlatmalı yığma sensörü ile 40,2 megapiksel çözünürlük sunar.
X-T5 ile hangi video çözünürlüğü yakalanabilir?
Fuji X-T5 dahili olarak 6.2K video kaydedebilir, 4K 60p ve hatta Full HD’de süper ağır çekim 240p seçeneği de vardır.
Fuji X-T5 manzara fotoğrafçılığı için iyi bir fotoğraf makinesi mi?
Evet, gelişmiş görüntü kalitesi bir manzara sahnesindeki form ve dokuyu yakalamada harikadır, ayrıca 120 megapiksel Piksel Kaydırma seçeneği bir sahneyi daha da yüksek çözünürlükte yakalayabileceğiniz anlamına gelir.

User Rating: 5 ( 1 votes)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu